Звідки беруться проекти?

Кожен з нас, авторів цього сайту, досить багато працював над проектами і їх управлінням, а в цілому спільний досвід роботи складає більше 40 років. Однак ми до цих нір дивуємося тому, як з’являються нові проекти: це відбувається на загальних зборах колективів і в «курилках», теми проектів накидаються на паперових серветках під час обідньої перерви і виникають в загальних розмовах відпочинку при штаб-квартирах компаній. А сама кумедна історія трапилася з одним з нас.
Одного разу наш співавтор побачив в недільному номері газети інтерв’ю свого начальника з журналістом. Крім іншого бос повідав, що організація, якій він має честь керувати, виконує дуже важливий проект. Незвичайність цієї ситуації полягає в тому, що наш співавтор до цього моменту абсолютно нічого не знав про проект, над яким, виявляється, вже давно працював разом з іншими членами організації. Втім, ви й самі, напевно, можете розповісти кілька історій такого роду.

Якщо ж говорити серйозно, то можна назвати кілька причин появи нових проектів. Розуміння конкретної причини допоможе вам усвідомити цілі і масштаб відповідного проекту. Коли, наприклад, новий проект зобов’язаний своїй появі нового закону або директиві, це означає, що існують певні вимоги, обов’язкові для виконання, а певні аспекти даного проекту ніяк не можна проігнорувати. Іншими словами, новий закон, що викликав появу нового проекту, може містити в собі певні умови, і ці умови повинні бути частиною вимог, яким повинен задовольняти даний проект.

Організації завжди аналізують способи ведення бізнесу, підтримки належної конкурентоспроможності, забезпечення високої ефективності і обслуговування своїх клієнтів з використанням нових, творчих підходів. Поява нових проектів може бути результатом усіх цих потреб. Виникнення нових вимог до ведення бізнесу, поява нових можливостей або проблем також можуть обумовлювати необхідність реалізації нового проекту. Згідно A Guide to the РМВОК, нові проекти є результатом виникнення шести потреб або запитів, описаних нижче.

запити ринку. Поява нових проектів найчастіше обумовлюється певними запитами ринку. Зміни в економіці, зміна звичок, властивих споживачам, а також зміни пропозиції і попиту – все це приклади запитів ринку, які можуть викликати необхідність реалізації нового проекту. Наприклад, скачки цін на енергоносії, тимчасове припинення поставок нафти і газу або скорочення запасів енергоносіїв в країні можуть привести до необхідності реалізації нових проектів, пов’язаних з пошуком альтернативних джерел енергії.

потреби бізнесу. Потреби бізнесу, такі як підвищення економічної ефективності, скорочення витрат або підвищення рівня товарно-матеріальних запасів, нерідко є причинами реалізації нових проектів. Як приклад виникнення нових потреб бізнесу можна привести впровадження в певній організації системи планування ресурсів підприємства, яка підвищує ефективність процесу розміщення і виконання замовлень клієнтів і в той же час забезпечує дану організацію найсвіжішою інформацією про стан її доходів.

потреби клієнтів. Потреби клієнтів є практично невичерпним джерелом реалізації нових проектів. Зазвичай ми уявляємо собі клієнтів як фізичних або юридичних осіб, зовнішніх по відношенню до даної організації. Однак не слід забувати про існування так званих внутрішніх клієнтів. Як правило, у підрозділів, на зразок відділу інформаційних технологій, відділу кадрів і бухгалтерії, є внутрішні клієнти в організації, яку вони обслуговують. Потреби клієнтів, як зовнішніх, так і внутрішніх, можуть обумовлювати появу багатьох проектів. Наприклад, керівництво відділу кадрів може поставити питання про необхідність впровадження автоматизованої системи, призначеної для відстеження всіх кадрових переміщень в рамках відповідної організації, в той час як відділ кадрів вважатиме важливим відстежувати нові призначення, просування працівників по службі, звільнення в режимі реального часу, а не за допомогою традиційної картотеки.

Юридичні вимоги. Поява нових юридичних вимог є головним чином результатом тих чи інших дій системи державного управління. Наприклад, «Управління по санітарному нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів» (США) вимагає виконання всебічного тестування нового медичного обладнання, перш ніж воно буде виставлено на продаж і використано для лікування нас, простих смертних. Необхідність проведення такого тестування може зумовити появу нового проекту або виникнення потреби в пред’явленні додаткових вимог до вже існуючого проекту. Юридичні вимоги можуть також включати галузеві приписи, покликані гарантувати безпеку, підзвітність, захист навколишнього середовища і т.п.

технологічні досягнення. Технологічні досягнення є тією категорією потреб, до якої наші автори особливо небайдужі. Без технологічних досягнень у нас не було б iPod, мобільних телефонів, кишенькових комп’ютерів, цифрових фотоапаратів і величезної кількості інших пристроїв, які, без перебільшення, визначають життя сучасної людини. Складається враження, що технологічні досягнення з’являються в наш час буквально кожен день. Подібне враження навряд чи можна вважати явним перебільшенням, оскільки будь-яка технічна новинка, придбана вами вчора і здавалася тоді (до речі кажучи, цілком обгрунтовано) останнім словом науки і техніки, вже через тиждень може виявитися «передостаннім словом».

соціальні потреби. До числа проектів, викликаних соціальними потребами, можуть ставитися проекти, спрямовані на запобігання інфекційним захворюванням, очищення питної води та створення освітніх програм для дітей з малозабезпечених сімей. Соціальні потреби можуть бути також «викликані до життя» клієнтами або громадянами, яких турбують ті чи інші соціальні проблеми.

Кожна з перерахованих вище категорій є різні можливості, потреби або проблеми. Рішення про те, як реагувати на ті чи інші потреби і запити, звичайно приймає керівництво організацій, і такі рішення, як правило, зумовлюють появу нових проектів.

Ссылка на основную публикацию