Завдання і проблем систем відеоспостереження

Один мій знайомий з охоронного підприємства вірно помітив, що ніякі технічні засоби самі по собі не вирішують жодної проблеми безпеки. Будь-яке завдання в кінцевому рахунку зав’язана на людей і організацію справи. У яких же завданнях можуть використовуватися відеосистеми?

 • відеоспостереження. Камери передають зображення на монітор, а в нього хтось дивиться.
  • завдання безпеки. Сидячи на одному місці, охоронець або вахтер тримає під наглядом велику територію або кілька об’єктів. Принципово важливі інструкції: що повинен робити співробітник, якщо помітить щось підозріле? Чи може він відлучатися, і на який час?
  • виробниче спостереження. Це «всевидюче око начальника», диспетчер, який вчасно зауважує затор на складі або перед касою і т. Д.
  • маркетинговий інструмент: Відеокамера в цеху з «живою» трансляцією на сайт вельми сприяє позитивному іміджу компанії. Головна умова – показувати потрібно лише те, що організовано ідеально.
 • відеорегістрація (Відеозапис). Може вестися безперервно, або за розкладом, або тільки при наявності руху в поле зору камер, по спрацьовуванню датчиків.
  • Як засіб безпеки, запис корисна при «розборі польотів» вже після події. Часто вона дозволяє встановити істину при вирішенні конфліктів, особливо, якщо зображення записувалося разом зі звуком.
  • Аналіз відеозаписів іноді дає несподівані відповіді на цікаві питання: куди втрачається робочий час, чому йдуть незадоволені покупці, хто кидає тару в проході і т. П.
 • Відеосігналізація (Відеоохоронні). Дуже корисне розширення відеоспостереження і відеореєстрації! Детектори руху і залишених предметів дозволяють не «проґавити» важливі події. За рахунок цього оператору набагато легше працювати з великою кількістю каналів. У «запис по руху» потрапляють тільки значущі моменти, і в ній швидше і простіше знайти цікавить подія.

У більшості випадків система складається з камер, пристрої запису та обробки сигналу, одного або декількох моніторів. Так що технічно вона здатна виконувати всі три функції одночасно. Спеціалізація на якій-небудь одній задачі проявляється виключно в підборі і розстановці камер, моніторів, налаштування відеореєстратора.

Збираючи систему відеоспостереження своїми силами або ставлячи завдання підряднику, дайте відповідь на головне питання: за що і навіщо ви збираєтеся стежити? Якщо відповідь правильна – толк від системи буде, якщо немає – вийде даремна «іграшка» або марна трата великих грошей. Спочатку завдання формулюється в кількох словах, малювання планів і схем – другий етап.

Наприклад, проектуємо відеоспостереження в швейному цеху. Спочатку завдання звучить дуже розпливчасто: «Хочемо бачити, що відбувається в цеху». Точніше? «Ну, хто що робить … Повісьте багато хороших камер, і нехай все пишеться!» Якщо в точності наслідувати такому формулюванні, ціна обладнання, кабелів і монтажу перевищить півмільйона гривень. Тільки після серії навідних запитань з’ясовуються справжні завдання. Їх виявляється дві.

По перше, керівництво (яке знаходиться в іншому місті) хоче контролювати повноту завантаження працівників і устаткування. Для цього достатньо всього однієї або двох камер, які переглядають весь цех з-під стелі, по діагоналі. Висока якість від картинки зовсім не потрібно: які робочі місця простоюють, видно і так, а що це за місця, легко уточнити на плані цеху. Запис повинен йти безперервно з початку і до закінчення зміни. Її прискорений перегляд дозволить виявляти приховані резерви, а в кінцевому рахунку – коригувати технологічний процес.

По-друге, деякі працівниці виносять готову продукцію. Щоб ускладнити розкрадання, візьмемо під приціл обидва виходи з цеху, ділянку остаточного складання, прасування і упаковки. Тут бажані камери високої роздільної здатності, їх потрібно всього 4-5 штук. Основне завдання – відеорегістрація. При аналізі записів з кількох камер можна буде помітити нечистих на руку співробітників.

«Правильний» проектувальник повинен домогтися від замовника чіткої постановки завдань і глибоко вникнути в особливості об’єкта. В результаті всіх уточнень вартість системи знизилася майже втричі, а функціональність залишилася саме такою, як хотів замовник (рис. 1)!

Мал. 1. Приклад відеоспостереження в цеху

Найважливіша частина будь-якої системи спостереження – камери. Від їх вибору і розстановки залежить майже все. Головна проблема – захопити в поле зору все, що потрібно, і при цьому отримати зображення з необхідною деталізацією. Як би не хотілося оглядати всю площу з максимальною якістю, на практиці прагнути до цього не слід. У більшості випадків достатньо мати загальний огляд з невисокою якістю картинки і якісний огляд критично важливих областей.

Такими областями зазвичай є двері і проходи, а також найбільш значущі об’єкти. Наведення камер на дверні прорізи є найкращим способом фіксації всіх, хто входить або виходить з приміщення. Що вважати значущими об’єктами, залежить від специфіки підприємства. У магазині ними можуть бути полки з товарами, каси. На виробництві – місця виходу готової продукції, робочі місця з підвищеною небезпекою, на складі – стелажі з найбільш цінними, дрібними або крихкими предметами. На території важливо стежити за в’їздом-виїздом, місцями складування вантажів і стоянки транспорту, а іноді і за всілякими «затишними куточками».

Відповідно, потрібно намалювати в певному масштабі план території або приміщень і позначити на ньому зони спостереження. Потім спробуємо розставити на плані камери так, щоб вони забезпечували хороший огляд цих зон. У будь-якої камери є дві характеристики: дозвіл і кут огляду. З дозволом все зрозуміло: це розмір видаваної картинки, і вимірюється він в точках (пікселах) по горизонталі і вертикалі. У аналогових камер дозвіл прийнято вимірювати не в «комп’ютерних» пікселах, а в телевізійних лініях (ТВЛ). Однак на практиці 1 лінію цілком можна прирівняти до 1 пікселя, т. Е. Аналогові камери в кращому випадку видають приблизно таке ж зображення, як цифрові камери з роздільною здатністю до 720 576 крапок. Кут огляду залежить від застосовуваного об’єктива. Якщо об’єктив вбудований, то залишається лише вибрати модель камери з відповідним кутом огляду. Більше свободи вибору дають камери з угвинчуватися об’єктивами: різьблення у них стандартна, і до камери легко підібрати об’єктив з будь-яким потрібним кутом огляду (фокусною відстанню).

Кут огляду камери, фокусна відстань об’єктива і діагональ матриці пов’язані між собою досить простий, але довгою формулою. На практиці для перерахунку фокусної відстані об’єктива в кут огляду і назад використовують таблиці, які є у всіх продавців такої техніки.

Існують і об’єктиви зі змінною фокусною відстанню (варіфокальние) – обертанням кільця можна змінювати кут огляду в широких межах. Такі об’єктиви коштують близько 100 доларів, але з ними проблема підбору відпадає в принципі: кут огляду налаштовується прямо на місці. Сенс різних кутів в тому, щоб найважливіше і цікавіше вписувалося в кадр і займало більшу частину кадру. Риси обличчя добре впізнавані, коли його зображення має розмір від 60 60 точок і більше.

Наприклад, для контролю двері можна повісити в метрі від неї камеру з кутом огляду 90 (ширококутний об’єктив), або в 2-3 метрах камеру з кутом огляду 50 (звичайний об’єктив), або на далекій стіні камеру з кутом огляду 10-20 (телескопічний об’єктив). У всіх трьох випадках фігура вхідної людини займе майже весь кадр, а особа буде добре помітно (рис. 2). Який варіант вибрати – залежить від конкретного приміщення, можливості і зручності монтажу на стелі і стінах.

Мал. 2. Встановлення камер з різним кутом огляду

Не хочеться згадувати тригонометрію? Тоді точки установки камер і кути огляду простіше підбирати досвідченим шляхом, на плані і прямо на місці. Нагадаємо, що прямий кут – 90 °, а примітивний транспортир можна зробити, послідовно складаючи по діагоналі квадратний аркуш паперу. Якщо витягнути руку і подивитися на стиснений кулак, то він закриває кут приблизно 10 °. Для оцінки видимості з різних точок я часто користуюся камерою стільникового телефону. Кут огляду у неї становить близько 45 ° по вузькій, і близько 70 ° по широкій стороні кадру.

Камери високої роздільної здатності ( «мегапіксельні» камери) гарні тим, що дозволяють охопити широкий кут, і при цьому на великій картинці помітні досить дрібні деталі. Наприклад, одна камера з роздільною здатністю 1920х1080 точок і кутом огляду близько 70 ° дозволяє розгледіти обличчя людини на відстані до 6-7 м. Інакше кажучи, якщо таку камеру повісити в кутку приміщення площею 30 кв.м, її вистачить для звичайного спостереження за будь-якої його точкою. Якщо ж забезпечити таку камеру телескопічним об’єктивом, то з відстані 5-10 м вдасться розглянути і весь автомобіль, і номер на ньому.

Чутливість камер вимірюється в люксах (лк). Для спостереження в постійно освітлюваних приміщеннях ця характеристика особливої ​​ролі не грає. Якщо ж потрібно цілодобово контролювати периметр, двір, фасад будівлі і т. Д., Будуть потрібні так звані камери «день / ніч». При достатньому освітленні вони працюють в кольоровому режимі. Коли освітленість знижується до певної межі (зазвичай 0,1 або 0,05 лк – темніше, ніж вночі в повний місяць), вмикається чорно-білий «нічний» режим. У нічному режимі чутливість досягає 0,02-0,001 лк.

Багато камер забезпечені автоматично включається інфрачервоним підсвічуванням, яка дозволяє їм працювати навіть у повній темряві. Однак дальність дії підсвічування обмежена – як правило, від 10 до 40 м. При необхідності можна встановити і додаткові інфрачервоні прожектори.

Наскільки законними є відеоспостереження та запис? Зйомку на своєму об’єкті або в громадських місцях вести можна, але при цьому вона повинна бути явно позначена. За діючими законами таємно збирати інформацію дозволено тільки правоохоронним органам, і то лише в суворо визначених випадках.

Мене завжди забавляє оголошення: «У магазині встановлено приховані камери». Чи то господар закладу відкрито розписується в незаконній діяльності, то чи відеоспостереження настільки приховане, що є присутнім тільки в уяві. Однак попередити про те, що в магазині або офісі ведеться відеозапис, ви зобов’язані. Повісьте табличку біля входу. Логіка тут проста. Попередження прочитали? Якщо згодні, що вас можуть знімати – заходьте, якщо немає – вибачите, пошукайте інший магазин.

Ссылка на основную публикацию