Вирішення конфліктних ситуацій є частиною роботи керівника проекту

Але що трапляється, коли досягти консенсусу не вдається і в результаті в колективі виконавців виникає конфлікт? Тобто бажання, потреби або цілі якоїсь людини (або групи людей) суперечать спільної мети. Ви можете «умити руки» і піти додому, проте це не є виходом з положення. Взагалі кажучи, спроба відмежуватися і піти в сторону також може бути одним із способів вирішення конфліктних ситуацій, але тільки в дуже рідкісних випадках.

Існує п’ять способів вирішення конфліктних ситуацій: примус, згладжування гострих кутів, досягнення компромісу, рішення проблеми і догляд в сторону. Найбільш ефективним є спосіб вирішення проблеми і в міру можливості слід використовувати саме його (хоча бувають ситуації, коли вирішити проблему не представляється можливим). Дуже важливо розуміти суть кожного способу, тому що в такому випадку вам буде легше уявити, як захочуть вийти з конфліктної ситуації інші учасники, а значить, і простіше схилити їх піти шляхом вирішення проблеми. Нижче коротко розглянуто кожен з цих способів.

примус. Назва цього способу говорить сама за себе: одна людина нав’язує певне рішення всім іншим учасникам. Зазвичай це відбувається в тих випадках, коли одна із зацікавлених сторін має великі владними повноваженнями, ніж інші, і нав’язує їм свою волю. Незважаючи на те що прийняте таким чином рішення є остаточним і оскарженню не підлягає, воно зовсім необов’язково є найкращим. Людей примушують прийняти саме таке рішення, однак це ще не означає, що вони з ним згодні.

Згладжування гострих кутів. Згладжування гострих кутів – це той випадок, коли одна зі сторін намагається принизити важливість виниклого конфлікту, зробити вигляд, ніби він не має особливого значення. Всі поглядають один на одного, чухають потилиці і дивуються, як їм могло прийти в голову, ніби цей конфлікт так вже важливий для них. В результаті досягається певний компроміс і кожен погоджується з прийнятим рішенням. Однак це добродушне настрій пропадає, як тільки кожен з учасників повертається на своє робоче місце і починає усвідомлювати, що ж відбулося насправді. І коли до їх свідомості доходить, що конфлікт був просто згладжений, а насправді він набагато серйозніше, ніж вони переконали себе під час переговорів, проблема з неминучістю знову спливає на поверхню і знову доводиться братися за її рішення.

досягнення компромісу. Компроміс досягається, коли кожна зі сторін, залучених в конфлікт, чимось поступається в ім’я досягнення згоди. Кожен з учасників заздалегідь приймає для себе рішення, в чому він може поступитися, а чим не поступиться ні за яких обставин. Поступово, шляхом взаємних поступок, досягається рішення, яке влаштовує всіх. Жодна зі сторін в цій ситуації не виявляється ні в абсолютному виграші, ні в абсолютному програші. Такий результат може викликати у всіх учасників конфлікту почуття розчарування і апатії. Якщо без компромісу обійтися неможливо, всі учасники повинні не тільки піти на певні поступки один одному, але і прийняти на себе тверді зобов’язання щодо практичного виконання цих поступок. В іншому випадку розраховувати на те, що прийняте рішення буде втілено в життя, не доводиться.

Рішення проблеми. Цей спосіб є найкращим при вирішенні конфліктних ситуацій. При його використанні всі сторони виходять з того, що існує лише одне правильне рішення розглянутої проблеми і це рішення ґрунтується на певних фактах. Після того як такі факти будуть виявлені, вони представляються на розсуд широкого загалу, в результаті чого рішення стає очевидним і привід для конфлікту вичерпується. Найчастіше керівники проектів використовують саме такий підхід до вирішення конфліктних ситуацій, оскільки в цьому випадку у виграші виявляються всі зацікавлені сторони.

Догляд в сторону. З відходом в сторону ми маємо справу в тих випадках, коли одна зі сторін «умиває руки», тобто відмовляється обговорювати конфлікт і брати участь в пошуках вирішення проблеми. Подібний підхід ніколи не призводить до вирішення. Напевно, це найгірший з усіх способів вирішення конфліктних ситуацій, оскільки в цьому випадку виникла проблема залишається невирішеною. Догляд в сторону – це спосіб, в результаті використання якого в програші залишаються всі.

Ссылка на основную публикацию