Відомого російського хакера можуть екстрадувати до США

Американський суд може засудити кіберзлочинця до 30 років позбавлення волі.

Після 2,5-річного розгляду суд Нідерландів вирішив екстрадувати до США російського хакера Володимира Дрінкмана, який звинувачується в скоєнні численних кіберзлочинів. Влада Америки внесли кіберзлочинця в список найбільш розшукуваних хакерів, і в даний час йому загрожує 30 років тюремного ув’язнення. Проте, доказова база виглядає вкрай хиткою – єдиним підтвердженням вини Дрінкмана є кілька повідомлень на підпільних форумах.

Хакера заарештували влітку 2012 року, але рішення про його екстрадицію взяли лише на початку нинішнього року. За даними The Washington Post, правоохоронці на 99,6% впевнені в тому, що він зробив інкриміновані йому злочини. Проте, адвокати зломщика вважають, що звинувачення просто намагається «прив’язати» до Дрінкману все кіберзлочини, вчинені російськими хакерами.

Украінаніна звинувачують в участі в злочинному угрупованні, яка зробила широкомасштабні кібератаки на мережі Visa і Dow Jones, зламала IT-системи роздрібних мереж Hannaford Brothers і 7-Eleven, викрала понад 160 млн номерів кредитних карт платіжної системи Heartland Payment System, проникла в інформаційні системи біржі NASDAQ і здійснила ряд інших кіберзлочинів. За твердженням обвинувачів, загальний збиток від дій Дрінкмана перевищив $ 300 млн. Хакеру загрожує 30 років тюремного ув’язнення.

Операцію із затримання Дрінкмана провела Секретна служба США – один з найбільш впливових органів по боротьбі з кіберзлочинністю в Штатах. Одним з найбільш складних елементів операції став власне арешт хакера – в разі його затримання в Україні екстрадувати кіберзлочинця в США було б практично неможливо. У держав відсутні угоди про видачу підозрюваних, а Конституція РФ безпосередньо забороняє екстрадувати своїх громадян. Більш того, сам Дрінкман не хотів бути екстрадованим в США, оскільки він не довіряє чесності судового процесу на території Штатів.

Адвокат Дрінкмана в Голландії Барт Стаперт (Bart Stapert) стверджує, що звинувачення просто намагається прив’язати до Украінаніну все кіберзлочини, які відбувалися з території РФ. Він вважає, що американська сторона не представила жодних вагомих доказів причетності Дрінкмана до зломів. Інший правозахисник Віктор Смілянець, який представляє інтереси свого сина Дмитра (йому пред’явлені аналогічні звинувачення), впевнений, що обвинувачення має володіти комп’ютером самого хакера і доказом його місцезнаходження в момент злому на території, звідки відбувалася атака.

Проте, в США майже на 100% впевнені, що саме Дрінкман зробив все інкриміновані йому злочини. Як заявив агент Секретної служби Арі Баранофф (Ari Baranoff), ймовірність участі Дрінкмана в злочинах, в скоєнні яких він звинувачений, становить 99,6%. За його словами, відомство витратило кілька років на те, щоб довести свою правоту, і доказова база підкріплена кількома вагомими фактами.

Розслідування щодо Дрінкмана почалося в 2004 році. Тоді Секретної службі вдалося відключити форум DumpsMarket, де поширювалися вкрадені номери кредитних карт. Спецслужба отримала доступ до повідомлень, логінів і паролів зареєстрованих членів форуму. Одного з користувачів ресурсу, відомого як Scorpo, вдалося ідентифікувати – ним виявився сам Дрінкман. Проте, до 2004 року хакер перестав користуватися форумом і зник з поля зору правоохоронців.

Для того щоб зрушити розслідування з мертвої точки, агенти Секретної служби зв’язалися з хакером Альбертом Гонсалесом (Albert Gonsales), якого в 2003 році заарештували за злом банкоматів в Нью-Йорку. Аналізуючи вміст його ПК, вони знайшли переписку кіберзлочинцями з двома Украінанамі, ізвестнімі як Anexx і Grigg. Пізніше вдалося виявити еше одного користувача під ім’ям Smi.

Anexx був одним з найбільш укритті користувачів ресурсу – правоохоронцям не вдалося знайти про нього ніякої інформації. У той же час їм вдалося деанонімізіровать Smi – ним виявився Віктор Смілянець, власник киберспортівной організації Moscow Five.

У 2007 році Гонсалес продовжив злочинну діяльність. Спільно з Grigg, Anexx і Смілянцем він зламав IT-системи Heartland, Hannaford і ряду інших компаній. Grigg здійснював проникнення в систему, Anexx викрадав дані, а Смілянець продавав їх на хакерських форумах. Через два роки Гонсалес зізнався в скоєних ним злочинах і опинився за гратами. Його спільникам привласнили нікнейми «Хакер 1» і «Хакер 2», сподіваючись вийти через них на Смілянца.

У червні 2012 року Смілянець розмістив у «ВКонтакте» своє селф, зроблене в Амстердамі, а також ще кілька фотографій. Вони включали в себе позначки про місцезнаходження, завдяки чому Секретна служба змогла продовжити розслідування. Обдзвонивши готелі, спецагенти виявили, що хакер проживає в готелі Manor, після чого підключили до розслідування нідерландську поліцію.

Поліцейським вдалося довести те, що Дрінкман – це той самий хакер з ніком Anexx. Проаналізувавши базу даних закритого форуму DumpsMarket, вони виявили повідомлення, в якому Scorpo (Дрінкман) просив змінити його нікнейм на Anexxian. Після цього обох хакерів заарештували.

Ссылка на основную публикацию