Відкат системи Windows 7 і 10 до точки відновлення

Невдале оновлення або «криво» встановлена ​​програма можуть вивести операційну систему з ладу. На щастя, інженери Microsoft передбачили ймовірність такого розвитку подій. Ще з версії Millennium користувачам доступна можливість відкотити Windows до стабільного стану.

System Restore

Служба відновлення системи призначена для створення тіньових копій системних файлів. Працює вона в автоматичному режимі, але користувач при бажанні може створити точку відкоту вручну. Самостійно Windows виконує копіювання в наступних випадках:

  • при установці нових драйверів або програм, якщо інсталятор підтримує роботу з System Restore;
  • при відновленні ОС з обраної контрольної точки;
  • при установці оновлень операційної системи;
  • за розкладом з періодичністю один раз на тиждень. Якщо за цей час була створена інша точка, завдання пропускається.

За замовчуванням під зберігання тіньових копій виділяється від 3 до 5% дискового простору, але не більше 10 Гб. Налаштування в різних версіях ОС практично ідентичні, але в роботі середовища відновлення є серйозні відмінності. Розглянемо їх на конкретних прикладах.

Windows 7

Отримати доступ до параметрів відновлення можна через панель управління. Знаходимо в ній вказаний на скріншоті розділ.

В області навігації вибираємо пункт «Захист системи».

Вікно властивостей відкривається на потрібній нам вкладці. Тут зосереджено управління службою System Restore. У зазначеній стрілкою області відображаються підключені жорсткі диски. В системі їх може бути кілька. Щоб мати можливість відкотити Windows 7 назад служба повинна бути запущена для того диска, на якому встановлена ​​ОС. Для інших її робота не критична, тому що призначені для користувача файли відновленням не зачіпаються. Розглянемо доступні можливості управління.

Налаштування

У верхній частині вікна маємо три параметра. За замовчуванням служба запущена і працює в режимі відновлення. Середній пункт унікальний тим, що є присутнім тільки в Windows 7. Крім цього, він більше нічим не цікавий. Використовувати його не рекомендується, оскільки шанси на вдале відновлення істотно знизяться. Останній пункт дозволяє повністю відключити захист для вибраного диска. Стрілкою вказано повзунок, що дозволяє регулювати виділяється для тіньових копій простір.

створення

Натиснувши на відповідну кнопку, ми запускаємо ручне створення точки відновлення. Єдине що потрібно зробити користувачеві – це вказати для неї ім’я.

Через деякий час система видасть повідомлення про успішне завершення операції.

відновлення

Запускаємо майстер відновлення. Перше вікно інформаційне. Пропускаємо його і переходимо безпосередньо до виконання самої процедури.

За замовчуванням Windows запропонує використовувати останню створену точку. Щоб отримати повний перелік всіх наявних в системі, проставляємо галочку в зазначеному стрілкою місці. Додатково на цьому етапі можна переглянути список програм, які торкнеться виконувана процедура.

Вікно розділене на дві частини. У верхній відображені нові версії ПЗ, а в нижній – підлягають відновленню.

Відкривши повний список, ми можемо вибрати потрібну точку і виконати відкат змін на кілька днів або на день назад. Вибір буде залежати від того, як часто встановлюється нове ПЗ або створюються ручні копії. Визначившись з потрібною датою, натискаємо кнопку «Далі».

Система видасть нам коротку характеристику обраної точки і запросить підтвердження.

Останнє вікно інформує про те, що для успішного виконання операція не повинна перериватися. Натискаючи на кнопку «Так», ми запускаємо відкат системи Windows 7.

Комп’ютер виконає автоматичну перезавантаження і ОС повернеться в обраний нами стан.

Середовище відновлення Windows 7

Коли ПК не завантажується в нормальному режимі, виконати відновлення з точки можна, перейшовши в середу Windows RE. У Windows 7 для цього на етапі завантаження використовуємо клавішу «F8». Вибираємо зазначений на скріншоті пункт.

На цій стадії треба обов’язково вибрати розкладку, потрібну для введення пароля. Скористаємося для цього випадає меню в зазначеному стрілкою місці.

Набираємо пароль користувача. Мова набору на цьому етапі не відображається, тому і потрібно встановлювати його заздалегідь.

Вибираємо позначений на скріншоті пункт.

Запуститься вже розглянутий нами майстер, за допомогою якого можна виконати відновлення з точки.

Процедури створення тіньової копії і відновлення займають всього декілька хвилин. Витративши їх, ви гарантуєте собі можливість повернення ОС до працездатного стану і не втратите час на її переустановку.

Windows 10

Функція System Restore в цій системі працює дещо по-іншому. За замовчуванням служба відновлення завжди відключена. Від того яким способом встановлені раніше це не залежить. Іншими словами, оновивши систему з Windows 7, в якій служба працювала, ви все одно отримаєте її у відключеному стані. Автоматичний запуск виконується в момент отримання першого поновлення або при установці ПО з інсталятором MSI. У цьому місці неприємність чекає любителів розбивати жорсткий диск на розділи. Різного роду «фахівці з установки» практикують такий спосіб для «підвищення стабільності». В результаті користувач в самий невідповідний момент виявляє, що відкотити Windows 10 назад неможливо. Справа в тому, що Microsoft штучно обмежив роботу System Restore на комп’ютерах з малим об’ємом жорсткого диска. Автоматичний запуск служби виконується тільки в тому випадку, коли системний розділ має розмір понад 128 Гб. Щоб перевірити поточний стан захисту, вирушаємо в класичну панель управління. Дістатися до неї можна за допомогою меню «Виконати», набравши в текстовому полі «control».

Знаходимо знайомий розділ «Система».

У меню навігації відкриваємо позначений пункт.

Переходимо до налаштувань захисту, натиснувши на зазначену кнопку.

Переводимо перемикач в положення «Включити» або переконуємося, що служба запущена. За допомогою повзунка можна відрегулювати виділяється під тіньове копіювання простір.

Створивши контрольну точку, ми зможемо при необхідності виконати відкат системи Windows 10. Всі інші операції по відновленню в нормально працюючій ОС повністю аналогічні описаним для Windows 7.

Середовище відновлення Windows 10

Прискорення завантаження на початковому етапі призвело до того, що вибір особливих її варіантів за допомогою клавіші «F8» більше не працює. Розглянемо, як зробити відкат на «Віндовс» 10, використовуючи середовище відновлення. Відкриваємо нове меню параметрів системи. Вибираємо в ньому зазначений розділ.

В області навігації переходимо до пункту «Відновлення». У правій частині вікна з’явиться зазначена стрілкою кнопка. Натискаємо на неї, щоб перезавантажити комп’ютер в Safe Mode.

У меню Windows Recovery вибираємо позначений розділ.

Відкриваємо додаткові параметри діагностики.

Знаходимо потрібний нам пункт, що дозволяє виконати відкат до точки відновлення.

Система запросить у нас пароль для підтвердження облікового запису. Виконавши цю операцію, ми доберемося до шуканого меню відновлення.

У зовсім «запущених» випадках, коли комп’ютер не може нормально завантажитися, буде потрібно використовувати носій з дистрибутивом. На початковому етапі замість установки вибираємо зазначений пункт.

В результаті ми знову потрапимо в меню Windows Recovery, тільки завантажившись з інсталяційного носія. Тут ми зможемо відкотити систему назад, до стабільного стану, вибравши потрібну точку відновлення.

На закінчення

При справній апаратної конфігурації за допомогою контрольних точок відновлення повернути Windows в працездатний стан можна практично завжди. Для цього не треба використовувати програми для відкату системи. Більшість з них поширюються на платній основі, а платити за дублювання наявного в системі функціонала – не найкращий спосіб витратити свої кошти.

Ссылка на основную публикацию