Установка Q4OS і виправлення розкладки клавіатури

У цій статті ми розглянемо процес установки і виправлення бага з розкладкою клавіатури дистрибутива Q4OS. Дана система заснована на Debian і використовує в якості оточення робочого столу (DE) форк KDE3.5 – TDE (Trinity Desktop Environment).

Цей дистрибутив добре підійде для слабких або старих комп’ютерів або ноутбуків (я сам використовую його на своєму нетбуці Asus Eee PC 1225b). Дистрибутив показує високу швидкість роботи, відмінну стабільність і гарний зовнішній вигляд (що нагадує Win XP).

Підготовка до встановлення

Крок 1.Загрузка з офіційного сайту

На ви можете образи для різних пристроїв, але нас цікавлять Live і Installation CD. У даній статті я буду використовувати Live образ. Але відмінності не дуже великі:

Щоб перейти до скачування, відмовтеся від пожертвування (ну або можете допомогти авторам =)), натиснувши “Not now, …” і вас перекине на Source Forge:

Після переходу на сайт скачування почнеться автоматично через 5 секунд. Якщо цього не відбулося, натисніть “Download”:

Крок 2.Запісь на завантажувальний пристрій

Щоб записати образ під ОС Windows, можете використовувати Rufus або Unetbootin.

Якщо ви працюєте з GNU / Linux, то знову ж таки можете використовувати Unetbootin або ж утиліту командного рядка dd:

$ Sudo dd if = ~ / Q4OS.iso of = / dev / sdXX

Де X – назва пристрою і номер розділу.

установка Q4OS

Після завантаження з флешки ви побачите меню GRUB. У ньому вем треба вибрати перший пункт “Q4OS Live” (Просто натисніть Enter). Дистрибутив буде запущений в Live режимі:

Вам доведеться трохи почекати поки завершитися настройка і запуск системи:

Крок 3.Установка драйверів VirtualBox

Дана ОС зрозуміла, що вона запущена в VirtualBox і відразу запропонувала встановити віртуальні драйвера. Я коротко покажу як це зробити. Якщо ви встановлюєте Q4OS на звичайне залізо, то пропустіть цей пункт. Щоб почати установку, натисніть “Yes”:

Вас привітає установник (вони взагалі зробили установники схожими на “Віндового”), Щоб почати установку, натисніть “Next”:

Почекайте трохи, поки програма перевірить систему на готовність до установки і знову натисніть “Next”:

Дочекайтеся закінчення процесу інсталяції:

Після закінчення, натисніть “Finish” для виходу з програми:

Далі вас сповістять про те, що драйвера успішно встановлені і для застосування змін необхідно “Перелогініться” в системі. Якщо ви хотіти це зробити зараз, натисніть “Yes”:

Почнеться відлік (30 секунд) до автоматичного ре-логіна, якщо не хочете чекати, натисніть “Confirm”, щоб зробити це відразу:

Крок 4.Начало установки і вибір мови

Тепер почнемо установку. Можете відразу закрити вікно вітання, так як воно нам не знадобиться. Щоб запустити інсталятор, натисніть 2 рази на іконку “Install Q4OS”:

І першим же ділом вам запропонують вибрати мову встановлюваної системи. Я буду використовувати “Русский”, ви ж можете вказати будь-який інший. Щоб перейти далі, натискайте “Forward”:

Крок 5.Вибор часового поясу

В даному вікні вам необхідно вказати ваш часовий пояс. Якщо ви підключені до інтернету, швидше за все він буде обраний автоматично:

Крок 6.Настройка розкладки клавіатури

Наступним пунктом вас чекає вибір розкладки клавіатури. Так як в дистрибутиві є з нею проблеми, виберіть “English (US)” і йдемо далі:

Крок 7.Создание користувача

Тепер нам необхідно створити користувача. Ви можете змінити значок користувача, клікнувши на нього в розділі “Ваша світлина”. Потім вкажіть ваше ім’я і ім’я користувача (можете використовувати один і той же). Потім задайте пароль, можете відразу поставити галочку “Входити в систему автоматично”, щоб не вводити його після кожного запуску системи (не рекомендую!). Ну і нарешті вкажіть бажане ім’я комп’ютера.

Увага!

Не використовуйте в імені користувача і комп’ютера символи (+ _- = і т.д.). Можна використовувати тільки латинські!

Крок 8.Разбівка диска

Якщо у вас немає таблиці розділів, встановлення про створити її і розбити диск автоматично, можете погодитися, натиснувши “Yes”, так як все одно будемо переразбівать руками:

Коли ви будете створювати нові розділи, система буде автоматично пропонувати відкрити їх у файловому менеджері. Просто закривайте такі вікна:

Щоб відкрити інструмент для ручної розмітки диска (Gparted), натисніть “Змінити розділи”.

Перед вами відкриється програма. Якщо ви бажаєте відразу очистити весь диск або змінити таблицю розділів, виберіть “Device ~> Create Partition Table … “:

Якщо ви використовуєте BIOS, то в якості таблиці розділів раджу використовувати “Msdos”, Якщо ж EFI / UEFI, то “Gpt” і натисніть “Apply”:

Увага!

якщо використовуєте “UEFI + GPT”, Обов’язково створіть ESP розділ (думаю 50 МБ вистачить з головою)! Так само я не буду описувати в даній статті створення окремого “/ Boot” розділу. Якщо коротко, створюйте за своїм бажанням (особисто я його використовую), в якості файлової системи раджу “Ext2”, а розмір, думаю 200-500 МБ повинно вистачити.
Тепер перейдемо до додавання розділів. Спочатку створимо кореневої “/”. Для цього клікніть правою кнопкою миші на вільному розділі і виберіть “New”:

У вікні вам необхідно спочатку вказати розмір розділу (Або за допомогою повзунка, або параметра “New size”). Для кореневого розділу особисто я використовую 50 ГБ, але це навіть багато. Можете поставити 40 чи менше. Як “File system” вкажіть “/ Ext4” (Потім будемо переформатовувати все одно). Після вказівки всіх корисних властивостей натисніть “Add”, щоб створити розділ:

Тепер я буду створювати swap-розділ (можете звичайно потім додати swap-файл, або взагалі не користуватися підкачкою, але я все ж схиляюся до того, щоб використовувати його.). Створюються всі розділи по аналогії з кореневим, тільки тут розмір раджу вказати 1-1,5 ГБ. А в якості файлової системи поставте “Linux-swap” і тикайте “Add”:

І нарешті створимо домашній розділ, де будуть зберігатися всі ваші дані (можете не виносити “/ Home” в окремий розділ, тоді він буде частиною “/”, не рекомендую!). Створюється він так само як і кореневої, але тільки вкажіть більший розмір (ну або скільки вам знадобиться), можете взагалі використовувати все, що залишився простір! А файлову систему використовуйте так само “Ext4”:

На цьому розбивка завершена, щоб застосувати зміни, натисніть на зелену галочку (“Apply”) У верхній панелі:

Вас запитають чи впевнені ви, що хочете застосувати зміни. Щоб продовжити, натисніть “Apply”:

Знову відкриються вікна з пропозицією відкрити створені розділи. Просто закрийте їх і сам Gparted:

Щоб оновити інформацію про розділи в програмі розмітки, натисніть кнопку “Оновити”:

Далі відформатуємо розділи і поставимо крапки монтування. Почнемо знову з корневного (визначити які розділи ви створювали можете за їх розміром). Просто натисніть на нього 2 рази. В якості точки монтування виберіть “/” і форматуйте як “Ext4”. Щоб зберегти зміни, натискайте “OK”:

Далі йдемо до розділу підкачки. Тут файлову систему і точку монтування вкажіть “Swap”:

Ну і домашній каталог. точка монтування “/ Home”, файлова система “Ext4”:

Усе. На цьому розбиття диска завершено! Щоб рушити далі, тисніть “Forward.”

Увага!

Не забудьте відформатувати і вказати точки монтування “ESP” і “/ Boot” розділів, якщо ви їх створювали! Так само ви можете використовувати будь-які інші файлові системи замість “Ext4” (Наприклад Btrfs), але все ж рекомендую залишитися на “Ext4”, особливо якщо ви новачок:

Крок 9.Вибор розділу для завантажувача GRUB

На цьому етапі вам необхідно вказати, куди буде встановлений системний завантажувач GRUB. Можна встановити прямо в завантажувальний запис, для цього виберіть “/ Dev / sdX”, де “X” – ваш диск. Або ж можна встановити, наприклад, в “/ Boot” розділ. Взагалі вважається, що якщо створили “/ Boot”, то краще ставити на нього, але особисто я звик прямо на HDD:

Крок 10.Установка системи

Тут вам представлять всю інформацію про параметрах установки, які ви вказали. Якщо все вірно, то йдемо далі:

Тепер вам необхідно дочекатися закінчення процесу копіювання файлів і установки системи:

По завершенню установки вам запропонують перезавантажитися. Для цього натисніть “Yes”:

Після перезавантаження вас зустріне вікно логіна. Просто виберіть потрібного користувача (якщо ви їх після установки не додавала, то в списку буде тільки ваш), або ж вкажіть ім’я вручну і введіть пароль:

Налаштування Q4OS

В принципі установку на цьому можна вважати завершеною, але після логіна треба буде налаштувати систему, встановити відео кодеки, а так же виправити проблеми з розкладкою клавіатури.

Крок 11.Первічная настройка після установки

Насамперед вам запропонують локалізувати систему в залежності від мови, який ви вибрали при установці. У моєму випадку це російська. Щоб система скачала і встановила мовної пакет, натисніть “Yes”:

Тепер почекайте, поки закінчиться процес завантаження та інсталяції:


Тепер вам необхідна вибрати конфігурацію системи. На вибір надається 3 варіанти:
1. Повна установка. Далі буде встановлено всі необхідні пакети, браузер, набір офісних програм і т. Д .;
2. Стандартна установка. Буде встановлено тільки необхідний набір програм, потрібних для роботи;
3. Мінімальна установка. У систему будуть включені тільки найважливіші компоненти, необхідні для роботи Q4OS.
Якщо ви новачок в Linux системах, то раджу вам вибрати повну установку. Я ж зазвичай використовую стандартну. Знову ж на ваш розсуд:

Далі вас буде чекати приблизно такий же процес установки як і в випадку з локалізацією, але він буде триває досить довго, можете поки відійти від комп’ютера. По закінченню установки вас про це сповістять. просто натисніть “OK”:

Крок 12.Ісправленіе перемикача розкладки клавіатури

В даному дистрибутиві вже досить давно не можуть відремонтувати перемикач розкладки, тому доведеться викручуватися самим =). Для початку, закрийте вікно вітання, щоб не заважало:

Відкрийте головне меню і запустіть “Центр керування”:

Відкрийте розділ “Регіональні та більш доступного режиму”:

Виберіть пункт “Розкладка клавіатури”:

Тут вам необхідно видалити російську. Для цього просто виділіть її та натисніть “<<Вилучити”, після чого закрийте настройки:

Тепер відкрийте головне меню, введіть “Konsole”, і запустіть термінал:

І в емуляторі терміналу введіть:
$ Sudo apt install gxkb
І закрийте термінал після завершення установки:

Тепер відкрийте головне меню, введіть в пошуку “Gxkb” і запустіть програму:

Після цього, якщо ви зробили все правильно, у правому нижньому кутку екрану повинен буде з’явитися прапорець. Натисніть на нього правою кнопкою миші і виберіть “Вихід” (Це потрібно для того, щоб з’явився конфігураційний файл).
Увага!
В рядку “Toggle_option =” я вказав перемикання через Ctrl + Shift. Ви можете змінити цю комбінацію, вказавши своє сочитание клавіш:

Тепер знову відкрийте термінал і введіть (або ж просто відкрийте файл будь-яким текстовим редактором):
$ Nano ~ / .config / gxkb / gxkb.cfg

Далі вам необхідно привести конфиг до наступного вигляду (не забудьте про кому в рядку “Variants =”). Після того, як змініть файл, збережіть його (Ctrl + O і натисніть “y”, щоб підтвердити збереження), а потім вийдіть з nano (Ctrl + X):

Тепер додамо gxkb в автозапуск. Для цього перейдіть в директорію “Autostart”, використовуючи наступну команду:
$ Cd ~ / .trinity / Autostart
І створіть символьне посилання командою:
$ Ln -s / usr / bin / gxkb gxkb
І закрийте термінал:

Тепер знову відкрийте налаштування розкладки клавіатури, як це було описано вище. у вкладці “Розкладка” зніміть галочку з пункту “Включити перемикання розкладок клавіатури”:

Ну і нарешті, перейдіть у вкладку “Xkb Options”. Тут поставте галочки на наступних пунктах:

  1.  “Використовувати перемикачі XKB”;
  2.  В розділі “Switching to another layout”  поставте галочку навпроти того поєднання, яке ви вказали в конфіги gxkb. В моє разі це “Ctrl + Shift”.

І зніміть галочку з пункту (якщо стояла) “Ігнорувати параметри системи”.
Тепер вам залишається натиснути “Застосувати” і “OK”.
Після виконаних дій, раджу перезавантажити систему, щоб перевірити працездатність:

Крок 13.Установка відео кодеків

Щоб встановити відео кодеки, виберіть відповідний пункт на екрані запрошення (або ж запустіть з головного меню) (і так, як ви можете помітити, gxkb вже запущений):

Запуститься інсталятор, натисніть “Next>”:

Трохи почекайте, поки закінчиться перевірка системи і тисніть “Install>”:

Після завершення встановлення:

І натисніть “Next>”:

Щоб закрити програму установки, натисніть “Finish>”:

Відео з процесом установки і настройки

висновки

У даній статті ми розглянули процес установки і початкової настройки дистрибутива Q4OS.

Ссылка на основную публикацию