Установка Linux openSUSE 15 і огляд дистрибутива

У цій замітці я розповім про те, як встановлюється дистрибутив Linux openSUSE Leap 15 на комп’ютер, а також Ви дізнаєтеся, що це за дистрибутив, що нового з’явилося в даній версії і де її скачати.

Linux openSUSE Leap

openSUSE Leap – це дистрибутив операційної системи Linux. Випуск Leap – це регулярний випуск, нові версії якого виходять раз на рік. Дистрибутив openSUSE націлений як на корпоративну середу, так і на звичайні домашні комп’ютери. openSUSE – це багатомовний дистрибутив, він підтримує багато мов, в тому числі і російська (локалізація досить хороша).

openSUSE підтримує дві найпопулярніші графічні оболонки Linux: KDE та GNOME, але Ви також можете використовувати і інші оболонки. Реалізовано дистрибутив для платформи x86_64, 32-розрядні процесори не підтримуються.

У дистрибутива openSUSE Leap загальна базова система з дистрибутивом SUSE Linux Enterprise (SLE).

Що нового в openSUSE Leap 15?

Нова версія openSUSE Leap має номер 15 (попередня 42.3), Це зроблено для того, щоб синхронізувати нумерацію систем SUSE Linux Enterprise і openSUSE Leap, тому тепер подальша нумерація буде 15.1, 15.2 і так далі. Таким чином, openSUSE повернувся до колишньої нумерації, якщо хто пам’ятає, у openSUSE була версія 13.2, потім з’явилася гілка версій 42.X, яку можна уявити як 14 версію.

Основні нововведення:

 • Ядро Linux 4.12;
 • KDE Plasma 5.12 (версія з довгостроковою підтримкою);
 • Браузер Mozilla Firefox 60.0;
 • Офісний пакет LibreOffice 6.0.4.2;
 • systemd 234;
 • VLC 3.0
 • Додана можливість міграції з openSUSE Leap на SUSE Linux Enterprise, за рахунок цього адміністратори тепер можуть налаштувати і протестувати систему на базі openSUSE, і, в разі необхідності, перейти на комерційну версію SUSE Linux Enterprise з більш розширеною підтримкою, можливістю масового розгортання і SLA;
 • Додано 2 додаткові системні ролі. Під час установки дистрибутива тепер можна вибрати класичну роль сервера і роль сервера транзакцій, яка використовує транзакційні поновлення і кореневу файлову систему тільки для читання;
 • Покращення в YaST, наприклад, функціонал розмітки жорсткого диска став потужнішим і стабільніше.

Детальну інформацію можете знайти на офіційному сайті –

Системні вимоги openSUSE Leap 15

Для комфортної роботи за комп’ютером з операційною системою openSUSE Leap 15, як мінімум, Вам потрібно:

 • Процесор Pentium 4 з частотою 1.6 GHz, рекомендується з частотою 2.4 GHz і вище або еквівалент від AMD64;
 • Оперативної пам’яті 1 гігабайт, рекомендується 2 гігабайти;
 • Для повноцінної установки системи потрібно як мінімум 12 гігабайт вільного місця на жорсткому диску. Рекомендується, звичайно ж, більше, більше 40 ГБ;
 • Монітор і графічна карта з підтримкою дозволу дисплея мінімум 800 x 600 (рекомендується 1024 x 768 або вище);
 • DVD-привід або USB-порт для установки з носія. Для установки по мережі доступ в Інтернет.

Покроковий опис установки Linux openSUSE 15 на комп’ютер

Процес установки дистрибутива openSUSE 15 на жорсткий диск комп’ютера нескладний, зараз я покажу всі кроки, які необхідно виконати, щоб зробити установку дистрибутива.

Крок 1 – Завантаження інсталяційного образу

Практично всі дистрибутиви Linux поширюються в вигляді ISO образів дисків, і openSUSE не виняток. Завантажити інсталяційний образ можна з офіційного сайту зі сторінки завантаження –

Ось пряме посилання на завантаження openSUSE Leap 15 –

Ось пряме посилання з дзеркала –

В результаті у Вас повинен завантажитися файл openSUSE-Leap-15.0-DVD-x86_64.iso розміром приблизно 3.6 гігабайт. Розмір образу досить великий, так як він включає величезну кількість пакетів програм.

Крок 2 – Запис ISO образу на диск або USB флешку

Після того як Ви скачали інсталяційний образ, його необхідно записати на DVD диск або USB флешку, при цьому даний носій потрібно зробити завантажувальним. Якщо у Вас встановлена ​​операційна система Windows, то Ви можете використовувати для запису на диск програми CDBurnerXP, ImgBurn, UltraISO або будь-яку іншу подібну програму. Для запису на USB флешку – програми UNetbootin або Rufus. У матеріалі «Як створити завантажувальний USB флешку з операційною системою в Windows?»Я докладно описав весь процес запису ISO образу на USB пристрій програмою Rufus якраз на прикладі дистрибутива Linux openSUSE Leap 15.

Якщо Ви використовуєте Linux, то для запису на диск можете використовувати програми k3b або Brasero. Даний процес був детально розглянутий в статті – «Як записати ISO образ диска в Linux?».

Крок 3 – Завантаження з диска і запуск програми установки

Коли інсталяційний носій підготовлений, нам потрібно завантажитися з нього. Для цього вставляємо носій в комп’ютер, і в BIOS, в настройках завантаження (Boot), ставимо цей носій на перше місце, щоб система завантажилася саме з нього, а не з жорсткого диска. Після того як openSUSE буде встановлено, настройки необхідно повернути назад, для того щоб система завантажувалася за замовчуванням з жорсткого диска.

Завантажившись з носія, Ви потрапляєте в меню, для установки на жорсткий диск комп’ютера вибираємо пункт «Installation».

Крок 4 – Вибір мови і розкладки клавіатури

Запуститься програма установки, спочатку нам потрібно вибрати мову і розкладку клавіатури, а також прочитати ліцензійну угоду. натискаємо «далі».

Крок 5 – Налаштування мережі

Якщо у Вас мережу буде налаштована автоматично, то дане вікно у Вас не з’явиться. Якщо, наприклад, кабель не підключений, або налаштувати мережевий адаптер не вдалося, то програма установки запропонує Вам налаштувати параметри мережі самостійно, Ви можете це і не робити, а налаштувати все потім, після закінчення установки openSUSE. Але якщо Ви хочете зробити це зараз, то натискайте на кнопку «редагувати»І вносите необхідні параметри.

Наприклад, тут можна задати статичний IP адреса або вибрати динамічний IP адреса, тобто вибрати режим DHCP для автоматичного отримання IP адрес від DHCP сервера, також тут Ви можете задати ім’я хоста. Після внесення всіх змін натискайте «далі».

Для продовження процесу установки знову натискайте «далі».

Крок 6 – Вибір графічного оточення

На даному етапі необхідно вибрати середу робочого столу, яка буде встановлена ​​в системі. Як бачите, саме тут ми можемо вибрати нові режими установки openSUSE: Сервер і Сервер транзакцій, про які я говорив раніше. Я вибираю KDE, натискаємо «далі».

Крок 7 – Розмітка жорсткого диска

Тепер нам потрібно виконати розмітку жорсткого диска. У мене жорсткий диск чистий, і на ньому немає ніяких розділів. Програма установки в такому випадку пропонує нам автоматично сформовану розмітку, при цьому пропонована розмітка насправді непогана, є і системний розділ, і розділ для призначених для користувача даних, тому якщо Ви не знаєте, як здійснюється розмітка жорсткого диска, можете, нічого не змінюючи, сміливо продовжувати установку. Однак якщо Вас щось не влаштовує, програма установки пропонує Вам інструменти для ручної розмітки диска, а саме «Майстер установки»І«експертна розмітка».

 • Майстер установки – це простий спосіб внесення змін до пропоновану розмітку;
 • Експертна розмітка – цей спосіб дозволяє повністю вручну розмітити диск. Є два варіанти запуску: «Почати з поточного пропозиції»- в даному випадку Ви будете вносити зміни в пропоновану розмітку в розширеному варіанті,«Почати з існуючих розділів»- в цьому випадку всю розмітку диска Ви здійснюєте заново самостійно так, як хочете.

Деяких користувачів в запропонованому варіанті автоматичної розмітки, напевно, може не влаштувати тип файлової системи Btrfs і xfs (хоча це хороші сучасні файлові системи, не дарма ж openSUSE і SLE пропонують їх за замовчуванням). Тому зараз я покажу, як за допомогою майстра можна легко внести зміни в запропоновану програмою розмітку, а саме, як змінити тип файлової системи кореневого і домашнього розділу. натискаємо «Майстер установки».

У разі необхідності в даному вікні Ви можете включити LVM і шифрування дисків. натискаємо «далі».

А ось тут Ви якраз і можете змінити тип файлової системи кореневого розділу та домашнього. Вибираєте потрібний Вам тип і натискайте «далі».

Після внесення всіх змін для продовження установки натискаємо «далі».

Крок 8 – годинника і вибір часового поясу

Потім вибираємо часовий пояс і, в разі необхідності, налаштовуємо годинник, натискаємо «далі».

Крок 9 – Створення користувача

Нам залишилося створити користувача, під яким ми будемо працювати, для цього заповнюємо пропоновану форму. Рекомендую галочку «Запам’ятати мене з цього в систему»Зняти з метою безпеки, щоб кожен раз при включенні комп’ютера вводити пароль (якщо Ви не хочете кожен раз вводити пароль, галочку залиште). Також, якщо хочете, щоб у системного користувача root був окремий пароль, зніміть галочку «Використовувати цей пароль для системного адміністратора», І в цьому випадку програма установки видасть Вам додаткове вікно для введення пароля адміністратора. натискаємо «далі».

Крок 10 – Перевірка параметрів установки

Всі необхідні настройки для установки openSUSE виконані, в даному вікні Ви можете все перевірити і, в разі необхідності, внести зміни. натискаємо «встановити».

Програма установки запитає підтвердження на запуск процесу установки, натискаємо «встановити».

Процес установки почався, Ви можете спостерігати всі дії, які виконує програма установки.

Крок 11 – Завершення установки

Коли процес установки дистрибутива openSUSE буде завершено, з’явиться наступне повідомлення, а після система піде в перезавантаження. Після перезавантаження Ви можете починати користуватися новою системою. Установку дистрибутива Linux openSUSE Leap 15 на жорсткий диск комп’ютера ми виконали.

Ссылка на основную публикацию