Статистичні функції Excel, які необхідно знати

функції категорії Статистичні призначені в першу чергу для аналізу діапазонів осередків в Excel. За допомогою даних функцій Ви можете обчислити найбільше, найменше або середнє значення, підрахувати кількість осередків, що містять задану інформацію, і т.д.

Дана категорія містить понад 100 найрізноманітніших функцій Excel, велика частина з яких призначена виключно для статистичних розрахунків і звичайному пересічному користувачеві здасться темним лісом. Ми ж в рамках цього уроку розглянемо найкорисніші та поширені функції даної категорії.

В рамках даної статті ми не будемо торкатися такі популярні статистичні функції Excel, як РАХУНОК і СЧЕТЕСЛІ, для них підготовлено окремий урок.

СРЗНАЧ ()

статистична функція СРЗНАЧ повертає середнє арифметичне своїх аргументів.

Ця функція може приймати до 255 аргументів і знаходити середнє відразу в декількох несуміжних діапазонах і осередках:

Якщо в розраховується діапазоні зустрічаються порожні або містять текст комірки, то вони ігноруються. У прикладі нижче середнє шукається по чотирьом осередкам, тобто (4 + 15 + 11 + 22) / 4 = 13

Якщо необхідно обчислити середнє, враховуючи всі осередки діапазону, то можна скористатися статистичної функцією СРЗНАЧ. У наступному прикладі середнє шукається вже по 6 осередків, тобто (4 + 15 + 11 + 22) / 6 = 8,6 (6).

статистична функція СРЗНАЧ може використовувати в якості своїх аргументів математичні оператори й різні функції Excel:

СРЗНАЧЕСЛІ ()

Якщо необхідно повернути середнє арифметичне значень, які задовольняють певній умові, то можна скористатися статистичної функцією СРЗНАЧЕСЛІ. Наступна формула обчислює середнє чисел, які більше нуля:

В даному прикладі для підрахунку середнього і перевірки умови використовується один і той же діапазон, що не завжди зручно. На цей випадок у функції СРЗНАЧЕСЛІ існує третій необов’язковий аргумент, за яким можна обчислювати середнє. Тобто по першому аргументу перевіряємо умову, по третьому – знаходимо середнє.

Припустимо, в таблиці нижче зібрана статистика по вартості ліків в місті. В одній аптеці ліки коштують дорожче, в інший дешевше. Щоб порахувати вартість анальгіну в середньому по місту, скористаємося наступною формулою:

Якщо потрібно дотримати кілька умов, то завжди можна застосувати статистичну функцію СРЗНАЧЕСЛІМН, яка дозволяє вважати середнє арифметичне осередків, які відповідають двом і більш критеріям.

МАКС ()

статистична функція МАКС повертає найбільше значення в діапазоні осередків:

МІН ()

статистична функція МІН повертає найменше значення в діапазоні осередків:

НАЙБІЛЬШИЙ ()

Повертає n-е за величиною значення з масиву числових даних. Наприклад, на малюнку нижче ми знайшли п’яте за величиною значення зі списку.

Щоб переконатися в цьому, можна відсортувати числа в порядку зростання:

НАЙМЕНШИЙ ()

Повертає n-е найменше значення з масиву числових даних. Наприклад, на малюнку нижче ми знайшли четверте найменше значення зі списку.

Якщо впорядкувати числа в порядку зростання, то все стане набагато очевидніше:

МЕДИАНА ()

статистична функція МЕДИАНА повертає медіану із заданого масиву числових даних. Медианой називають число, яке є серединою числового безлічі. Якщо в списку непарна кількість значень, то функція повертає те, що знаходиться рівно по середині. Якщо ж кількість значень парне, то функція повертає середнє для двох чисел.

Наприклад, на малюнку нижче формула повертає медіану для списку, що складається з 14 чисел.

Якщо впорядкувати значення в порядку зростання, то все стає на багато зрозуміліше:

МОДА ()

Повертає найбільш часто зустрічається значення в масиві числових даних.

Якщо впорядкувати числа в порядку зростання, то все стає набагато зрозуміліше:

статистична функція МОДА на даний момент застаріла, точніше, застаріла її форма запису. Замість неї тепер використовується функція МОДА.ОДН. форма запису МОДА також підтримується в Excel для сумісності.

Як відомо, категорія Статистичні в Excel містить більше 100 різнопланових функцій. Але, як показує практика, левова частка цих функцій практично не застосовується, а особливо початківцями користувачами. У цьому уроці ми постаралися познайомити Вас тільки з найпопулярнішими статистичними функціями Excel, які Ви рано чи пізно зможете застосувати на практиці. Сподіваюся, що даний урок був для Вас корисний. Удачі Вам і успіхів у вивченні Excel.

Ссылка на основную публикацию