Скільки потрібно залишати вільного місця на диску?

Не можна повністю забивати свій диск всілякими даними, так як це може привести до ряду не найприємніших проблем. Однак, якщо замислитися, то виникає цілком логічне запитання: скільки ж потрібно залишати вільного місця на диску?

Чому вам потрібно вільне місце?

Вам просто необхідно мати на своєму диску вільне місце, і на це є кілька причин. Якщо ваш диск повністю заповнений, то, природно, ви не зможете завантажувати або зберігати на ньому нові файли, включаючи також оновлення для операційної системи. Програмами найчастіше необхідно створювати кеш-файли, але вони не зможуть виконати цього без наявності додаткового місця на диску, внаслідок чого вони будуть вилітати або ж викликати різні помилки.

При роботі з величезною кількістю програм, системі може знадобитися додаткова пам’ять. Відповідно, файлу підкачки доведеться збільшитися в розмірах, але цього не станеться, так як на комп’ютері немає зайвого місця. Без файлу підкачки ці програми будуть вилітати або ж взагалі відмовлятися запускатися.

Ось вам ще один приклад негативного впливу відсутності вільного місця: наприклад, коли повністю заповнюється диск на системі Windows 10, то на ній перестають працювати програми щодо виправлення неполадок. Як тільки ви спробуйте запустити одну з них, то Windows 10 покаже вам повідомлення у вікні програми, в якому буде говоритися «Проблема перешкоджає запуску програми щодо виправлення неполадок». Це повідомлення зникне і ви зможете запустити утиліту по вирішенню проблем як тільки звільните на своєму диску більше місця.

Однак, не існує якогось точного числа гігабайт, яке ви повинні залишати на своєму диску вільними. З якоїсь причини, Майкрософт не вказали точну кількість вільного місця, необхідного системі Windows для своєї коректної роботи. З мережі існує декілька правил щодо вільного місця диска, але вони вже практично не застосовуються на сьогоднішній день. Давайте поговоримо на цю тему.

Правило для HDD: необхідно тримати 15% місця вільним

Гуляючи по просторах мережі, ви вже повинні були не раз наштовхнутися на рекомендацію про те, що всі власники жорстких дисків повинні залишати на них не менше 15% вільного місця. Пояснюється це тим, що, традиційно, вам буде потрібно від 15 до 20% вільного місця на диску, щоб Windows могла проводити його дефрагментацію.

Якщо у вас немає 15% вільного місця, то, очевидно, Windows не зможе коректно провести процес дефрагментації. Внаслідок цього, відсоток фрагментації файлів на диску буде постійно зростати (можливо, вона зможе виконати її частково, але цього все одно недостатньо).

Однак, правило 15% застосовується тільки до механічних жорстких дисків, яким дійсно потрібна дефрагментація. Твердотільні накопичувачі (SSD), які все частіше і частіше використовуються користувачами при складанні по-справжньому сучасних машин, під таке правило не потрапляють.

Правило для SSD: необхідно тримати 25% місця вільним

Твердотілим накопичувачам, традиційно, потрібен великий шматок вільного місця. Їх продуктивність стрімко падає, якщо користувач забиває їх під зав’язку, не залишаючи ніякого вільного простору. У 2012 році, AnandTech, онлайн магазин з продажу апаратного забезпечення, провів деякі тести, після чого порекомендував залишати на твердотільних накопичувачах близько 25%, щоб не знижувати їх продуктивність.

Однак, сучасні твердотільні накопичувачі мають одну цікаву особливість, яка робить дану рекомендацію не такий вже і важливою. Вся справа в тому, що сучасні SSD показують своїм користувачам менше доступного місця, ніж на них насправді є.

Навіть якщо ви і забили під зав’язку свій SSD, то не варто переживати, тому що на ньому є ще трохи місця, щоб підтримувати заявлену продуктивність. Виходячи з вищесказаного, правило 25% для SSD є занадто консервативним. Хоча, все залежить ще від того, скільки саме додаткової пам’яті «заготовлено» в SSD.

висновок

Не існує певного числа або відсотка, якого ви повинні дотримуватися при менеджменті місця на ваших дисках. Майкрософт стверджує, що вам необхідно мати 20 гігабайт вільного місця, перш ніж ви почнете проводити установку операційної системи Windows 10 на сучасний комп’ютер. Але крім цього – жодних конкретних рекомендацій немає.

Вищевказані правила можуть вам допомогти. Якщо у вас є механічний жорсткий диск, то збереження принаймні 15% вільного місця може допомогти вам зменшити фрагментацію щойно створених файлів і зробити так, щоб Windows було легше
проводити дефрагментацію жорсткого диска. Даний процес, до речі, останні версії операційної системи Windows проводять автоматично на задньому плані за запланованим графіком.

Якщо у вас не буде вільного місця, то Windows не зможе переміщати файли по диску, щоб дефрагментувати їх, а це призведе до більшої фрагментації і зменшення швидкості доступу до них. Якщо ж у вас в системі знаходиться SSD, то це правило не застосовується.

Якщо ви є власником старенького SSD, то залишаючи принаймні 25% вільного місця на диску ви забезпечуйте його відмінну продуктивність. На сучасних же SSD такий шматок вільного місця залишати не потрібно, так як у них є своє додаткове місце. Однак, ми все-таки рекомендуємо вам зберігати на них хоча б 10%, щоб не знижувати продуктивність SSD. Але, даний відсоток все ж залежить від моделі SSD, який ви встановили в системі.

Якщо вам буде потрібно раптово заповнити ваші диски і на них залишиться всього, скажімо, 5% вільного місця, то це не така вже й серйозна проблема. Однак, краще не затягувати з таким станом справ і скоріше звільнити більше місця, так як продуктивність вашого комп’ютера може з часом значно знизитися.

Ссылка на основную публикацию