Що таке віртуалізація процесора простими словами і як її включити?

Привіт, на зв’язку Олексій! Слово «віртуальний» сьогодні у всіх на слуху. У мене до цих пір «віртуальність» ассоціацііруется з фільмом «Косильщик галявин», який вийшов в дев’яності роки. З тих пір пройшло багато часу. У нас ще не в ходу віртуальна реальність, слава Богу. Ми поки живемо і мислимо в реальному світі. А ось віртуальні комп’ютери вже легко може створити будь-яка людина у себе вдома. Зробити це дозволяє технологія віртуалізації на процесорі вашого комп’ютера (або ноутбука).

У сьогоднішньому матеріалі зроблю короткий огляд як це працює, і розповім для чого буває потрібен віртуальний комп’ютер. Найпростіший приклад – у вас вдома в наявності є звичайний сучасний настільний ПК. На ньому встановлена ​​операційна система Windows 7.

Ви вирішили освоювати Windows 10 або іншу операційної систему, наприклад Linux Mint. Раніше було доступно тільки два варіанти. Або поставити нову замість старої і потім переносити туди дані. Можна встановити обидві системи на один комп’ютер і запускати їх по черзі. Але це не зручно.

Для того, щоб на одному комп’ютері можна було запускати відразу декілька операційних систем одночасно і була реалізована технологія віртуалізації. Проблема ця виявляється не нова, ще в 80 г двадцятого століття її намагалися вирішити на Заході. У домашніх умовах Ви, наприклад, можете легко навчитися самостійно встановлювати і освоювати такі операційні системи, з якими раніше не були знайомі. А потім і навчитися використовувати їх.

Можна тестувати роботу програм в різних операційних системах. Можна грати в улюблені старі ігри, які не запускаються на нових операційних системах. Що ще дає запуск декількох операційних систем? Віртуалізація була придумана для того, щоб економити кошти. У великих організаціях стоять дорогі сервера, і замість того щоб витрачати гроші на придбання нового «заліза» можна на ОДНОМУ фізичному системному блоці встановити наприклад два віртуальних сервера.

Один поштовий, інший DNS. Ми отримуємо ДВА окремих сервера. Кожен з цих віртуальних серверів працює ізольовано від один від одного як окремий комп’ютер. При цьому ресурси фізичного комп’ютера використовуються на повну потужність (при правильному розрахунку). Ніякого простою. А якщо ми під ці завдання купили б два роздільних сервера, то їх ресурси використовувалися б відсотків на сорок або навіть менше. А це невигідно, навіть з точки зору споживання електрики.

Для того, щоб технологія запрацювала на вашому ПК, потрібно щоб його процесор підтримував її. У чому її суть простими словами? Звичайний процесор працює приблизно так. Є операційна система (будь-яка) і процесор. Частина даних операційної системи обробляється процесором на рівні «1«. Інша важлива частина команд від операційної системи працює з процесором, наприклад тільки на рівні «0»І займає цю область. Ви намагаєтеся запустити віртуальну машину, а ця «нульова» область вже зайнята реальної операційною системою.

Нічого не вийде. Тому в процесорі повинна бути область «-1«, Яка одночасно приймала б команди від« нової »операційної системи, і не зачіпала б роботу« старої ». Потрібен процесор, який вміє керувати роботою двох операційних систем одночасно.

Що означає віртуалізація процесора AMD?

Традиційно вважається, що процесори AMD у нас доступніше і дешевеше, ніж INTEL. Це зовсім не означає що вони гірше. Багато домашні ігрові комп’ютери управляються процесорами AMD. Є думка, що технологія віртуалізації від AMD теж простіше і ефективніше, чому у Intel.

Віртуалізація AMD (AMD-V ™) – це набір унікальних інтегрованих в чіп функцій, які дозволяють клієнтам на базі процесорів AMD запускати кілька операційних систем і додатків на одній машині. Вперше з’явилася в 2008 році на процесорах Athlon x64

При установці віртуальної машини ви виділяєте для її роботи частина апаратних засобів фізичного комп’ютера. Частина жорсткого диска і зазначений обсяг оперативної пам’яті буде займати гостьова операційна система, яка буде працювати незалежно від основної. AMD дозволяє оптимально використовувати ресурси комп’ютерних систем в різних масштабах – від домашнього комп’ютера до серверних пулів. При належній налаштування і контролі система надійна і безпечна.

Що таке віртуалізація в процесорах Intel Core i5?

Компанія Intel оголосила про свої напрацювання в цьому напрямку в 2005 році. Технологія зветься Intel VT і з часів процесора Pentium4 (672) її процесори підтримують цю функцію. З тих пір функціонал безперервно удосконалюється і додаються нові можливості. На сайті компанії є короткий перелік досягнень:

  • стосовно процесора – на віртуальній машині продуктивність процесора буде практично такою ж як і на фізичному. При заміні процесора на більш продуктивний можлива міграція. На віртуальній машині можна створювати ще одну віртуальну машину (вкладена віртуалізація);
  • Оперативна пам’ять при використанні VT розділяється і ізолюється в тому обсязі який ви виділите;
  • функція реалізації оптимального введення / виведення даних на жорсткий диск і мережеві карти забезпечує швидкість роботи по мережі і читання / запису;
  • Оптимізовано можливості підтримки графічних процесорів у віртуальній машині, що дозволяє створювати віртуальні віддалені робочі місця на одному сервері.

Що краще – AMD або Intel – тут я думаю, що обидві компанії домоглися приблизно однакових результатів. Тепер, коли ми познайомилися з теорією, перейдемо до практики. Для того, щоб у вас запрацювало, потрібно перевірити чи включена у вас ця фукнція в налаштуваннях материнської плати.

Що значить віртуалізація процесора в BIOS?

Всі сучасні процесори підтримують функцію. Її тільки треба включити на материнській платі. Зазвичай вона виключена і віртуальна машина не запуститься. Для початку переконуємося, що наш процесор підтримує віртуалізацію. Зробити це можна будь-яким додатком, яке вміє збирати дані про ваш «залізі» і видавати її у вигляді звіту.

Як перевірити чи включена віртуалізація на вашому ПК?

Є утиліти які перевіряють чи включена функція на вашому процесорі, а не тільки її наявність. Я користуюся CPU-Z, а включення перевіряю в BIOS. Запустивши програму переходимо на вкладку «Процесор»:

У мене процесор Intel і набір інструкцій повинен бути AVX. на процесорах AMD соответсвенно буде AMD-V. Якщо у вас в наборі інструкції є такий запис, значить потрібно її активувати в BIOS.

Включення віртуалізації ніяк не впливає на продуктивність процесора якщо ви не запускаєте ніяких віртуальних машин на комп’ютері. Однак, якщо ви будете використовувати віртуальну машину, то продуктивність зростає.

В UEFI BIOS приблизно так включається віртуалізація:

На звичайних BIOS включати можна так:

Тепер можна встановлювати і налаштовувати віртуальну машину.

Ссылка на основную публикацию