Що таке резервне копіювання? Що таке резервна?

Що таке резервне копіювання (бекап)?

Спробую описати простою мовою, що таке резервне копіювання:

Резервне копіювання або «бекап»(Від англійського backup copy) – це створення копії ваших файлів і папок на додатковому носії інформації (зовнішньому жорсткому диску, CD / DVD-диску, флешці, в хмарному сховищі і т.д.).

Створення резервних копій необхідно для відновлення даних, якщо вони пошкодилися або зруйнувалися в основному місці їх зберігання (на внутрішньому жорсткому диску комп’ютера або флеш-пам’яті мобільного пристрою).

Для простоти часто використовують англійське слово «backup», Яке читається«бек-ап»І дослівно перекладається як«запас»(Можна перекласти як« резервний »або« дублюючий »).

Зверніть увагу, у визначенні я уточнив, що копія повинна бути на додатковому носії інформації, це важливий момент. Чому? Давайте розберемося!

Навіщо потрібно резервне копіювання?

Як ви вже здогадалися, комп’ютер – це не найнадійніше пристрій. Дані можуть досить легко пошкодитися або взагалі зруйнуватися.

Якщо у вас немає копії, то відновити важливі документи, сімейний фотоальбом та відеозаписи може бути дуже складно або зовсім неможливо!

Резервне копіювання служить рятівним колом, який допоможе відновити ваші дані!

Також, бекап стане в нагоді при недоступності самого пристрою (здали комп’ютер в сервісний центр, втратили телефон (тьху-тьху-тьху) або просто забули ноутбук на дачі).

Що таке резервне копіювання? Це ваше спасіння!

Крім того, за допомогою бекапа можна швидко відновити роботу комп’ютера після збою (зробивши копію системного розділу). При цьому ваші дані будуть не займані, якщо ви не зберігаєте свої документи на диску C. Детально про це ми ще поговоримо, щоб не пропустити, підпишіться на новини сайту.

Чому втрачаються дані

Якщо подумати, резервне копіювання і не було б потрібно, якби дані не губилися. Але способів втратити важливу інформацію дуже багато.

Давайте розглянемо найпоширеніші причини втрати даних:

 1. Несправність компонентів комп’ютера. Жорсткий диск може в будь-який момент вийти з ладу з різних причин (проявився шлюб, стрибок напруги, випадковий удар або падіння і т.д.). Флеш-пам’ять теж не дуже надійний носій інформації. Довіряти важливі дані одного пристрою ні в якому разі не можна!
 2. програмний збій. Програми написані людьми, а людям властиво помилятися. Через програмного збою може не завантажитися операційна система, і ви не зможете скористатися вмістом комп’ютера. Помилки в програмах можуть привести до пошкодження або видалення файлів. Можна навести ще приклади, але суть, думаю, зрозуміла: програми можуть випадково нашкодити.
 3. зловмисники. На жаль, наше суспільство теж не ідеально, і є бажаючі скористатися чужою працею, викравши пристрій з інформацією на ньому. Є й інший спосіб шкідництва, який описаний в наступному пункті:
 4. шкідливі програми. Різні віруси можуть зіпсувати / видалити ваші файли або зашифрувати з метою вимагання у вас грошей. Антивірус не завжди допомагає (про це ми поговоримо в наступних IT-уроках).
 5. Користувач комп’ютера. Так, нічого дивного, користувач дуже часто сам винен у втраті своїх важливих документів. Через неуважність видалив або перезаписав нову версію документа старої, випадково видалив вміст файлу, забув як назвав і куди поклав … і т.д.

Я сам стикався з кожним з перерахованих пунктів і, якби не резервне копіювання, страшно уявити, скільки часу знадобилося б кожен раз на відновлення даних.

Що потрібно копіювати?

Перед тим як виконати бекап, розберемося, що ж потрібно копіювати.

В першу чергу, потребують захисту ваші особисті файли:

 • фотографії та сімейні відеозаписи;
 • робочі документи;
 • закладки браузера;
 • важлива збережена інформація з інтернету;
 • нотатки;
 • контакти;
 • файли налаштувань потрібних програм;
 • інші дані, які важко відновити.

У другу чергу, можна зробити резервне копіювання операційної системи і програм, але про це ми поговоримо пізніше, на більш високому рівні складності.

Не потрібно робити резервне копіювання тих файлів, які ви можете легко відновити (наприклад, фільм, який ви завантажили з інтернету на два перегляду, музика, яку ви і так видаліть через тиждень і т.д.)

Куди робити бекап?

Обов’язково зробіть резервні копії (бекап) в надійному місці. Таким надійним місцем можна вважати зовнішній носій інформації, тобто той, який більшу частину часу не підключений безпосередньо до вашого комп’ютера.

1. Зовнішній жорсткий диск. Пристрій досить надійне, але вимагає дбайливого ставлення (не любить падінь зі столу або полиці). До речі, раджу періодично контролювати здоров’я, як зовнішнього жорсткого диска, так і основного внутрішнього.

2. DVD-диски. Мають іншу природу зберігання інформації, не так бояться падіння, але мають не найвищу швидкість і зручність запису, а надійність залежить від якості дисків ( «болванок»).

3. флешка (USB-флеш-накопичувач). Маленькі розміри і простота використання привертають, але можуть ввести в оману на рахунок надійності, яка далека від ідеалу. Відразу скажу, що флешку можна розглядати лише як доповнення до основних накопичувачів для резервного копіювання (врахуйте, що спочатку вона створена для перенесення даних).

4. хмарні сховища. Зараз все частіше говорять про «хмарах», дійсно, користуватися такими сховищами дуже зручно, якщо швидкість Інтернету досить висока. Але є у цього носія інформації і недоліки, про них ми поговоримо у відповідному уроці (в якому я відкрию секрет, як позбутися від цих недоліках, не пропустіть, підписуйтесь на новини сайту IT-уроки).

Ви запитаєте «Що ж вибрати для бекапа?». Не повірите, але моя відповідь ВСЕ! 🙂

Скільки має бути копій?

Я вже згадав, що «має бути не менше двох копій даних на різних видах носіїв», А краще три-чотири?
Якщо дані для вас важливі, використовуйте всі перераховані вище носії інформації!

Інфографіка: три резервні копії

Подивіться на цю інфографіку, і запам’ятайте: копії важливих даних зберігаються в трьох різних місцях, на різних видах носіїв (Наприклад, одна копія на зовнішньому жорсткому диску, друга на DVD-диску, третя на сервері в Інтернеті).

Ці копії повинні зберігатися окремо від вашого комп’ютера (одну копію, в ідеалі, потрібно зберігати в іншій будівлі чи місті, на випадок стихійних лих і … першої та п’ятої причин втрати даних, описаних вище).

Як зробити резервне копіювання (бекап)?

Створення резервних копій можна робити вручну або за допомогою спеціальних програм (це значно спрощує регулярне резервування).

Будь-який спосіб зводиться всього до чотирьох дій:

 • Підключити зовнішній накопичувач;
 • Скопіювати важливі дані;
 • Перевірити копію;
 • Відключити зовнішній накопичувач.

Перед копіюванням можна виконати архівацію ваших даних, щоб вони займали менше місця (спеціальні програми для резервування даних вміють робити це автоматично при копіюванні).

Всі подробиці в наступних уроках: «Як зробити бекап (резервне копіювання)» і «Створення резервної копії в 6 кліків»

Як часто робити резервне копіювання (бекап)?

Робіть резервну копію регулярно: чим частіше ви робите бекап, тим менше роботи доведеться виконати після відновлення.

Приклад 1: ви пишете книгу, кожен день дописуєте п’ять-десять сторінок. Резервну копію потрібно робити кожен день.

Приклад 2: ви робите курсову роботу, повертаючись до неї раз на тиждень. Бекап робите після кожної зміни, тобто раз на тиждень.

Приклад 3: ви зрідка щось міняєте в своїх документах з різною періодичністю. Робите резервне копіювання раз на місяць.

Я рекомендую робити резервну копію не рідше ніж раз на місяць.

Головні правила резервного копіювання!

Начебто все просто, зробив копію важливих даних і вільний. Але завжди слід враховувати наступні правила:

 1. Робіть резервну копію регулярно (Чим частіше ви робите бекап, тим менше роботи доведеться виконати після відновлення).
 2. У вас повинно бути не менше двох копій даних на різних видах носіїв (Наприклад, одна копія на зовнішньому жорсткому диску, друга на DVD-диску, третя на сервері в Інтернеті).
 3. Копії повинні зберігатися окремо, одна з копій повинна бути в іншій будівлі чи навіть місті (якщо ще не здогадалися чому, то згадайте третю і п’яту причину втрати даних).
  Після резервного копіювання відключайте зовнішній накопичувач від комп’ютера (Щоб уникнути впливу вірусів і проблем з годує напругою).
 4. Робіть резервну копію для всіх ваших пристроїв (Ноутбук, планшет, мобільний телефон, фотоапарат і т. Д.), Адже на них можуть бути дані, яких немає на основному комп’ютері.
 5. Завжди … немає, ЗАВЖДИ перевіряйте створені копії на можливість відновлення! (Найгірше, коли ви думаєте, що бекап є, але він пошкоджений / не читається / забули пароль … і це стає відомо на стадії відновлення даних)

А тепер перечитайте ще раз ці правила і запам’ятайте їх раз і назавжди!

Невелике опитування

Тепер, коли ви володієте таємним важливим знанням, я хотів би попросити вас відповісти на питання:

 Завантаження …

Дякую за відповідь!

висновок

Отже, сьогодні ми вивчили найважливіше, що повинен знати будь-який користувач комп’ютера (і не тільки). Ми дізналися, що таке резервне копіювання, навіщо воно потрібно і запам’ятали п’ять важливих правил.

Обов’язково прочитайте продовження:

У наступних уроках ми докладніше розглянемо важливі аспекти резервного копіювання.
на новини сайту, щоб не пропустити.

Ссылка на основную публикацию