Що таке південний і північний міст материнської плати

Північний і південний мости дуже важливі для роботи комп’ютера. Вони мають саме таку назву через порівняння зі сторонами світла, адже зверху розташований північний міст, а з протилежного боку – південний. Дуже часто саме в них проблема несправності всього пристрою, тому слід дотримуватися деяких правил, які допоможуть зберегти життя елементів.

Північний міст.

Північний міст є важливою частиною. Він відповідає за взаємодію процесора, відеокарти і оперативної пам’яті. Крім того, він визначає швидкість роботи перерахованих вище елементів і з’єднує їх з південним мостом. Через це північний міст дуже сильно нагрівається. Тому він обов’язково оснащений пасивним радіатором або ж додатковою системою охолодження.

Останнім дуже популярні пристрої, які йдуть разом з відеопроцесором. Не дивлячись на те, що на відео це відбивається не в найкращу сторону, йде ще додаткове навантаження на даний елемент. Тому якщо ви граєте в сучасні ігри, користуєтеся серйозними програмами, то не варто вибирати цю «конструкцію». А якщо ви нічим таким не займаєтеся, то цей бюджетний варіант відмінно вам підійде.

За наведеним нижче видимим наслідків можна визначити, що поломка полягає саме в даному елементі:

 • Комп’ютер ніяк не реагує на кнопку включення (індикатори загорілися, але більше нічого не відбувається, або включається далеко не з першого разу);
 • Прилад раптом сам почав перезавантажуватися (але це працює тільки за умови, що комп’ютер перевірений на віруси);
 • Немає ніякого зображення;
 • Поява коротких сигналів при включенні (пристрій не може знайти ОЗУ);
 • Появи «синього екрану смерті» (не самий явна ознака, але як варіант).

Слід врахувати, що найжахливіше для північного моста – це перегрів. Тому варто ретельно стежити за своїм приладом: частенько чистити комп’ютер від пилу і відстежувати його температуру (зробити це можна за допомогою спеціальних програм). Слід замислитися, якщо температура даного елемента досягає 50-60 градусів за Цельсієм. Якщо ваш прилад – ноутбук, то ні в якому разі не варто працювати з ним на м’якій поверхні, включаючи тіло людини.

Якщо несправність таки в північному мосту, то потрібно найближчим часом провести його заміну.

південний міст

Південний міст не менш важлива частина. Він є контролером вводу-виводу, адже кожне периферійний пристрій зв’язується з ним. Південний міст відповідає і за різні контролери, і за управління живленням, і навіть за BIOS і так далі. Функцій у нього багато, але працює він в основному тільки з повільними процесорами. Тому перегрів йому не загрожує. Але якщо вчасно не проводити чистку ноутбука, то незабаром доведеться звертатися в сервісний центр.

Можливі видимі наслідки поломки південного моста бувають такі:

 • Відмова портів USB. Не обов’язково частково, навіть відмова одного з них вказує на неполадки з даними елементом;
 • Проблеми з тачпадом і клавіатурою;
 • Пристрій неправильно працює або заряджається;
 • Відмова DVD приводу або жорсткого диска.

Так само, як і для північного моста, перегрів дуже погано впливає на роботу південного моста. Вчасно проведена процедура чистки і дотримання правил експлуатації може знизити шанси виникнення поломки. Крім того, потрібно стежити, який пристрій ви «пхаєте» в свій комп’ютер: не варто підключати надто потужні або неякісні прилади. Використовуйте свої порти за призначенням.

Слід врахувати, що комп’ютер дієздатний, навіть якщо південний міст згорів. Правда, триває такий стан дуже недовго. Через поломку комп’ютер буде дуже сильно нагріватися, що погано позначиться на материнській платі. Якщо вчасно не вирішити проблему, то незабаром доведеться міняти і її.

Причини поломки мостів

Крім перегріву є ще ряд причин, через які можуть вийти з ладу дані елементи:

 • Заводський брак – не найпоширеніша причина, але все ж таке є. В даному випадку слід просто зробити заміну;
 • Рідина, яка може – якщо всередину пристрій раптом потрапила рідина, то коротке замикання можливе за пару хвилин спалити весь комп’ютер.
 • Фізичне деформування – настає в результаті падіння пристрою. Дрібні деталі можуть від’єднатися від мостів;
 • Стрибки напруги – вони не тільки позначаються погано на роботі мостів, а й в цілому всього комп’ютера. Тому щоб це уникнути, краще поставити стабілізатор напруги.

Таким чином, слід берегти північний і південний мости свого пристрою. Дотримуючись простих правил експлуатації, ви не тільки продовжите життя даними елементів, а й подбаєте про нормальну роботу комп’ютера, а також заощадите свій бюджет.

Ссылка на основную публикацию