Що таке материнська плата

Як не крути, але збираючи власну настільну систему, без неї вам просто не обійтися. Саме навколо системної плати за допомогою багатьох інших комплектуючих і створюється робочий системний блок комп’ютера. Його першочергове завдання – забезпечити злагоджену роботу всіх наявних компонентів ПК. Отже, що ж таке материнська плата і які її основні характеристики?

Материнська плата – основна частина будь-якого персонального комп’ютера. Це та елементна база, на якій збирають усі комплектуючі обчислювальної машини в єдину комп’ютерну систему. Дана системна плата служить таким собі комутатором (провідником) для таких потрібних компонентів комп’ютера, як центральний процесор, оперативна пам’ять, відеоадаптер, жорсткий диск і т.д. Сучасні материнські плати виготовляють у вигляді тонких друкованих плат, на яких розміщують мікросхеми, контролери пристроїв і різні технічні роз’єми. Материнки для ПК, в залежності від рівня їх комплектації, оснащуються цілим рядом складових частин. Нижче перераховані лише головні з них.

  1. Гніздо центрального процесора. Soket – так називають спеціальний роз’єм, призначений для установки вашого мікропроцесора. Одним з головних параметрів материнських плат є тип застосовуваного сокета ЦП. При виборі ЦП для свого майбутнього настільного комп’ютера ви повинні в першу чергу перевірити його сумісність з конкретної системної платою. На сьогоднішній день виробниками таких друкованих плат активно використовуються такі роз’єми для процесорів від відомих компаній:
  • Intel – LGA775, LGA1155, LGA2011 і LGA1150;
  • AMD – AM2, AM3 і FM2.


2. Материнська плата. Базується на такому найважливіший елемент, як набір системної логіки. Якщо ж говорити простими словами, то це чіпсет материнської плати.

Чіпсет вважається тією платформою, яка забезпечує злагоджену роботу оперативної пам’яті, комп’ютерного процесора і багатьох інших додаткових пристроїв. На платах більш ранніх випусків і на деяких сучасних материнках такий набір системної логіки складається з двох «окремих» частин – північний і південний міст.

Обидва чіпсети для їх охолодження оснащуються металевим радіатором з високою теплопровідністю. Такий двозонний варіант чіпсета вважається традиційною схемою материнських плат. Свіжі друковані платформи на базі процесорів нового покоління найчастіше використовують загальний мікропроцесор, коли південний і північний міст об’єднують під один радіатор.


3. Оперативна пам’ять. На всіх нині випускаються платах існують кілька роз’ємів під оперативні запам’ятовуючі пристрої (ОЗУ). Ми думаємо, що вам вже з їх назви зрозуміло, що такі планки мають якесь обсягом швидкої віртуальної пам’яті. Ще до покупки тих чи інших модулів ОЗУ необхідно уточнити чи підходять вони один одному. Все це пояснюється тим, що на сьогоднішній день найактуальнішими форматами оперативної пам’яті є DDR2 і DDR3.

Залежно від кількості наявних слотів, ви можете встановити від 2-х до 8-ми планок швидкої системної пам’яті.

Ще один цікавий для нас пункт – максимальна частота підтримуваних платою ОЗУ. Виймати модулі пам’яті з системної плати дуже легко, досить відігнути крайні засувки і акуратно витягнути планки. Порядок установки в роз’єм нової пам’яті аналогічний зворотного процесу її вилучення.

4. Зовнішній блок з портами введення / виводу. Задня панель головної плати персонального комп’ютера складається з безлічі різнотипних роз’ємів, що дозволяють без праці підключати різні пристрої введення і виведення цифрової інформації.

Навіть найдешевша материнська плата повинна мати портами USB 2.0 (USB-накопичувач), PS / 2 (миша / клавіатура), VGA (монітор), LAN (інтернет) і блоком з трьох аудіо роз’ємів.

Дорожчі варіанти виконання материнки можуть похвалитися портами USB 3.0, FireWire і HDMI. Також незмінним атрибутом усіх сучасних друкованих плат є захисна металева накладка на задню панель.

5. Роз’єм для підключення дискретного відеоадаптера (РСI-Express). На системній платі є спеціальний слот, в який слід встановлювати наявну у вас відеокарту. РСI-Express X16 – це найшвидша шина, що забезпечує оптимальну швидкість обміну даними між материнки і знімним відеоприскорювачем ПК. З основних роз’ємів необхідно відзначити і стандартний порт РСI для звукової карти, телевізійного тюнера, або ж модуля WI-FI.

Материнські плати відрізняються один від одного не тільки комплектацією, дизайном, а й своїми габаритними характеристиками. Виходячи з цих самих параметрів довжини і ширини плати, можна судити про її приналежності до того чи іншого форм-фактору.

Всього в світі налічується більше п’ятнадцяти найменувань розмірів МП, але ми вам перерахуємо тільки найвідоміші їх типи: Mini-ATX, ATX, microATX і mini-ITX.

Поставляються системні плати ПК виключно в картонних упаковках. Усередині нього ви можете виявити саму плату, різну паперову документацію, оптичний диск з драйверами, кабелі SATA, SLI і планку на задню панель.

Ссылка на основную публикацию