Що таке Linux і що таке дистрибутив Linux?

У цій статті я спробую максимально просто і зрозуміло розповісти Вам про те, що таке Linux, що таке дистрибутив Linux, розповім про особливості Linux і відмінності від операційної системи Windows, також ми поговоримо про графічному інтерфейсі користувача в лінукс і про багато іншого.

Що таке Linux?

Linux – це безкоштовна операційна система для комп’ютера, на базі ядра Linux.

ядро Linux – це основний компонент операційної системи, що є центром цієї системи, навколо якого все і будується. Ядро Linux координує всі дії між апаратною частиною комп’ютера і всіма компонентами операційної системи, включаючи додатки. Таким чином, ядро ​​Linux – це та база, та основа, на якій і побудована операційна система Linux.

Ядро Linux вперше з’явилося в 1991 році, розробив його фінський програміст Лінус Торвальдс.

Офіційний символ Linux – це пінгвін на ім’я Tux, який відрізняється від «Звичайних» пінгвінів жовтим кольором дзьоба і лап. Тому не дивуйтеся, що практично всі згадки про лінукс супроводжуються таким пингвинчика.

Операційна система Linux – це модульна система і вона розширювана, таким чином, операційна система Linux складається не тільки з ядра, вона включає і графічну оболонку (графічний інтерфейс користувача), Набір додатків, і інші компоненти, які підключаються і взаємодіють з ядром Linux.

Програмне забезпечення для Linux поширюється у вигляді пакетів і зберігається в спеціальних, так званих, репозиторіях.

репозиторій – це сховище, в якому зберігаються пакети додатків або просто пакети для розширення функціоналу операційної системи Linux. До репозиторіїв можна вільно звертатися з операційної системи, таким чином, Ви дуже легко можете встановлювати додаткові програми.

Графічний інтерфейс користувача Linux

Основними і популярними графічними оболонками в Linux є:

 • KDE (K Desktop Environment) – одна з найбільших і популярних графічних оболонок, має гарний, зручний і функціональний інтерфейс, за рахунок цього досить вимоглива до ресурсів комп’ютера;
 • GNOME (GNU Network Object Model Environment) – ще одне середовище робочого столу, яка широко поширена і також є дуже популярною і функціональною. Починаючи з 3 версії, в GNOME стала застосовуватися технологія «GNOME Shell», що зробило цю середу абсолютно нової і значно відрізняється від класичного варіанту. Саме цей факт і підштовхнув до створення нових оболонок, які продовжували класичну середу GNOME, але вже з іншою назвою;
 • MATE – має інтуїтивно зрозумілий і, головне, зручний інтерфейс користувача, за рахунок цього вона дуже приваблива. Дане середовище є продовженням класичного інтерфейсу GNOME;
 • Cinnamon – ще одне продовження класичного GNOME із застосуванням сучасних технологій. Дуже зручна, функціональна і красива середу робочого столу;
 • Xfce – проста, функціональна і в той же час дуже швидка і легка графічна оболонка;
 • LXDE (Lightweight X11 Desktop Environment) – одна з найлегших і швидких, не вимоглива до ресурсів комп’ютера середу робочого столу, тому вона має дуже консервативний інтерфейс.

Особливість Linux і відміну від Windows

Основна особливість і відмінність Linux від сімейства операційних систем Windows полягає в тому, що в Linux використовується зовсім інший підхід до організації файлової системи і застосуванні абсолютно інших типів файлових систем.

У Windows Ви звикли бачити логічні диски C, D і так далі, в Linux таких дисків немає. Замість цього в Linux є корінь (/) від якого все і виростає. Всі адреси файлів і каталогів починаються саме з кореня, всі розділи монтуються в корінь, включаючи фізичні диски (USB флешки і так далі).

Таким чином, абсолютно всі фізичні диски і розділи об’єднані в єдину файлову структуру, що починається з кореня (/).

У Linux, як вже було зазначено, використовуються інші файлові системи, не такі як, наприклад, в Windows – NTFS або FAT, хоча Linux вміє працювати з даними типами файлових систем.

У Linux активно використовуються такі типи файлових систем:

 • ext4 – сучасна журнальована файлова система, яка є стандартною для Linux;
 • btrfs – досить нова файлова система, заснована на структурах B-дерев, в деяких тестах вона показує навіть кращу продуктивність у порівнянні з ext4;
 • xfs – дану файлову систему відрізняє досить висока продуктивність в частині запису і читання даних. Однак через особливості даної файлової системи в разі серйозних збоїв існує ризик втрати даних.

В цілому внутрішня робота систем Linux і Windows, звичайно ж, значно відрізняється, але на сьогоднішній день для рядового користувача домашнього комп’ютера ці відмінності практично не видно. Сучасний Linux – це дуже зручна, вже орієнтована на звичайного користувача операційна система.

Але тим не менше Windows все одно залишається найпопулярнішою операційною системою, і як раз-таки за рахунок цього, найбільш вразливою. Так як саме під Windows створюється більшість вірусів, щодня «Погані» розробники шукають уразливості цієї операційної системи з метою створити черговий вірус.

У Linux з вірусами справи йдуть набагато краще, тобто під Linux вірусів створюється набагато менше, і як результат Linux вважається більш безпечною і стійкою до вірусів операційною системою.

Якщо говорити про програмне забезпечення, то Linux настільки став поширений, що під цю систему розробляється величезна кількість додатків, включаючи найпопулярніші, які є в Windows. І, до речі, установка додатків в сучасному Linux стала набагато простіше, ніж в Windows. Процес установки нагадує щось на зразок установки додатків на смартфонах, тобто все встановлюється з однієї точки в один клік. Тобто Ви запускаєте компонент системи, який звертається до репозиторіїв і зчитує список доступних пакетів (з описом, з оцінками, з коментарями інших користувачів), А Ви просто натискаєте на той, який Вам потрібен і все. Звичайно, такий функціонал є не у всіх дистрибутивах Linux, але в найпопулярніших установка відбувається саме так.

Також головною відмінністю від Windows є те, що Linux – це абсолютно безкоштовна операційна система з відкритим вихідним кодом. Будь-розробник може доопрацювати її і створити на її основі свою власну систему на абсолютно законних правах. Все програмне забезпечення в Linux в основному також безкоштовне. Linux можна вільно поширювати та використовувати. Тому і існує величезна кількість дистрибутивів Linux, а що це таке, я зараз розповім.

Що таке дистрибутив Linux?

дистрибутив Linux – це різновид операційної системи Linux. Дистрибутивів Linux багато, так як будь-який розробник може використовувати ядро ​​Linux і створити свою власну операційну систему. Таким чином, розробники об’єднуються в співтовариства і створюють операційні системи на базі ядра Лінукс, які і є збірками. У дистрибутиви включають все необхідне програмного забезпечення для роботи, і часто в більшості дистрибутивів є все, що потрібно для того щоб почати користуватися системою відразу після установки, на відміну від тієї ж Windows, де потрібно після установки системи ще доустановити необхідне для роботи програмне забезпечення.

Також дистрибутиви можуть створювати і підтримувати різні компанії, і такі дистрибутиви вже можуть бути платними.

Дистрибутив Linux може бути заснований на іншому дистрибутиві, і, таким чином, народжується безліч різновидів дистрибутивів, які засновані один на одному і всі вони мають одну базу, одну основу.

Практично у кожного дистрибутива є свій репозиторій, в якому зберігаються всі сумісні і підтримувані дистрибутивом пакети, відповідно, при установці додатків зі стандартних репозиторіїв Ви завжди встановлюєте тільки перевірені версії програм.

Дистрибутиви Linux можна умовно розділити на дві дуже великі гілки розвитку, два напрямки. Тут я маю на увазі поділ за способом організації та управління програмним забезпеченням, тобто пакетами.

Існують дві популярні системи управління пакетами:

 • DEB – формат файлів пакетів, що використовуються в дистрибутиві Debian і у всіх заснованих на ньому дистрибутивах;
 • RPM – менеджер пакетів, який використовується в дистрибутиві Red Hat, а також у багатьох інших популярних дистрибутивах.

Якщо Ви початківець користувач Linux, то Вам не потрібно дивитися, на якій системі управління пакетами заснований дистрибутив, Вам потрібно дивитися на дистрибутив як на кінцевий продукт, тобто для яких цілей він розроблений. Я навів цей поділ тільки для того, щоб Ви знали, що воно існує, воно практично ніяк не позначиться на Вашому знайомстві з операційною системою Linux. Єдине, коли Ви з цим зіткнетеся – це тоді, коли будете встановлювати додаткове програмне забезпечення, якого немає в стандартних репозиторіях. Так як Вам потрібно буде вибирати той тип пакета для установки, який відповідає Вашій системі.

Перед тим як переходити на Linux, Вам потрібно дізнатися, для чого створений і призначений конкретний дистрибутив. Так як існують, наприклад, дистрибутиви, які не мають графічної оболонки, тобто серверні системи, існують дистрибутиви, які управляються виключно в командному рядку, і створені для просунутих користувачів, але в той же час існують максимально прості і орієнтовані на користувача дистрибутиви, які не поступаються Windows.

Детальніше про дистрибутиви Linux ми поговоримо в наступному матеріалі.

Ссылка на основную публикацию