Що таке GPT диск? Який стиль розділів краще – GPT або MBR?

Привіт друзі! Сьогодні в статті розбір популярної теми. Не всім подобатися Windows 10. З різних причин, але основна – це її ресурсомісткість, слабкі пристрої її не дуже добре тягнуть. Плюс часті оновлення. Тому, багато людей вважають за краще ставити звичну Windows 7, яка добре себе зарекомендувала. А «десятку» йди «вісімку» видаляють ».

І ось, уявіть, людина купила ноутбук, хоче поставити «сімку» замість встановленої «десятки», а у нього не виходить. Перш ніж зайнятися перевстановлення, буде корисним дізнатися, що таке стилі розділів, чому вони бувають різними і який краще використовувати.

Комп’ютери – це така непостійна річ, кожен день дізнаємося що-небудь новеньке … Збільшуються постійно швидкість, швидкодія наших пристроїв і обсяги пам’яті для зберігання налаштувань і даних. Наведу приклад. Може бути Ви вже стикалися з такою проблемою – купили флешку на 8 Гб, а даних влазить туди тільки на 2 Гб ,? Комп’ютер пише – немає місця, файл не записується. Вся справа в файлової системі.

Стара файлова система FAT не може зберігати даних більш, ніж 2 гб. Явище це чисто математичне, і зараз рідкісне, не будемо заглиблюватися. Але ось, ви переформатували флешку в системі NTFS і все стало в порядку, можна туди все записувати, поки місце не скінчиться. Так і зі стилями розділів. З’явилися недавно в природі більш ємкі і швидкі пристрої для зберігання інформації – стала потрібна нова таблиця розділів, що підтримує ці нові пристрої. Щоб зрозуміти різницю, згадаємо спочатку, що являє собою стиль MBR.

Що таке стиль розділів MBR?

MBR – абревіатура англійського словосполучення Master Boot Record, в перекладі на російську – “головна запис». Саме в такому стилі працювали всі комп’ютери на Windows приблизно до 2010-2011 років. З 1983 року ця система в справі. У кожному комп’ютері є базова система вводу-виводу (біос). Записана вона в певній мікросхемі материнської плати. Після включення комп’ютера система ця запрограмована таким чином, що спочатку тестує сама себе, по суті відбувається перевірка всіх пристроїв за заданою програмою.

Якщо обладнання знайдено, потрібно тепер визначити, як далі буде вантажиться Ваш комп’ютер. Варіантів завантаження може бути кілька – з жорсткого диска, флешки або компакт-диска. Ці варіанти визначаються в БІОС. У жорсткого диска може бути кілька розділів, на одному з них «лежить» ваша операційна система. функція  MBR  як раз і полягає в тому, щоб передати управління завантаженням з БІОС пристрою, на якому лежить ця завантажувальний запис, тобто жорсткого диска.

MBR -це набір інструкцій, тобто невелика програма, яка знаходиться строго за певною адресою на жорсткому диску (зазвичай самий «перший» сектор або блок жорсткого диска). БІОС шукає цей запис по заданих адресах на диску, перевіряє її, і якщо все збігається – передає управління завантаженням в  MBR.  далі MBR «переглядає »таблицю розділів, знаходить активний розділ жорсткого диска (йому присвоєна мітка з певних символів) і виконує свої інструкції щодо подальшої завантаженні вже операційної системи.

Якщо активних розділів стало більше одного, то це означає, що таблиця розділів некоректна і завантаж не відбувається, система висне. Так само завантаження не відбувається, якщо більше немає жодного активного розділу. Чи ні самої завантажувального запису. Це і є найбільш часта «поломка» – пошкодження секторів жорсткого диска, що містять дані завантажувального запису або таблиці розділів.

Що значить «GPT-диск»?

Як говоритися, час минав. І ось флагман з розробників комп’ютерного (фірма InteL) почала реалізовувати в своїх мікросхемах новий продукт – розширену версію мікропрограмного забезпечення (інтерфейсу). БІОС перетворився в EFI. Для нас це виглядало так (BIOS):

А на більш пізніх версіях це тепер може виглядати так (EFI):

 За зовнішнім виглядом небо і земля, функціонал дійсно розширився, з’явилися нові настройки, наприклад підтримка російської мови 🙂 🙂. Але, по суті все приблизно так само, тільки виглядає інакше. За допомогою EFI підтримується створення і функціонал розділів в форматі GPT .

стиль розділів GPT  відрізняється тим, що тут розділи жорсткого диска прив’язується до унікальним ідентифікатором, і ознакою «активного» розділу вже є не мітка, а цей самий унікальний ідентифікатор або GUID Partition Table. Створюється він за спеціальним алгоритмом, відмінному від створення запису MBR . Таким чином, таблиця розділів жорсткого диска містить свої унікальні ідентифікатори для кожного розділу.

EFI використовує GPT так само, як БІОС використовує головний завантажувальний запис. Але, справа не в тому, які інструменти краще використовувати для ідентифікації активного розділу, а в тому, що новий стиль розділів дозволяє працювати з розділами на жорсткому диску ємністю понад 2,2 Терабайт. Там де можливості вже MBR вичерпані.

Дивно, але на рубежі двохтисячних років диск об’ємом всього 3 гігабайти здавався мені дуже ємним. Зараз такі ж почуття я відчуваю до дисків об’ємом 3 терабайта. А на GPT -диску можна створити розділи обсягом до 4,9 зетабайт … Врят-ли такі зараз є у продажу, але треба думати з’являться у нас і такі пристрої – рано чи пізно. Стиль розділів в форматі GPT  створений для підтримки ємних пристроїв, які з’являться в найближчі років п’ять.

Ростуть ємності накопичувачів, але MBR все одно залишена в EFI для сумісності зі старими операційними системами і безпеки. Вона розташована за іншою адресою, записується в інших одиницях виміру (LBA) захищена від видалення, але як і раніше може використовуватися і в EFI. До речі, для безпеки головний завантажувальний запис дублюється, вона тепер є і на початку і в кінці диска. Є ще цікаві складні технічні нюанси, але думаю, що основний момент – навіщо придумали стиль GPT ми вже усвідомили і тепер нам легко буде відповісти на наступне питання.

Який стиль для створення розділів жорстких дисків вибрати – MBR або GPT?

Старі комп’ютери не підтримують GPT стиль розділів, тут вибирати нема з чого. В інших випадках дивимося на обсяг вашого жорсткого диска. Якщо у Вас ноутбук або комп’ютер з жорстким диском менше 2,2 терабайт, то для Вас немає принципової різниці, який стиль розділу використовувати. Всі принади EFI а разом з нею і GPT починають позначатися, тільки якщо у вас стоять ємні, швидкі диски – з великими масивами інформації. Для таких пристроїв завантаження, швидкість читання / запису на диск збільшується з використанням нової таблиці розділів і EFI.

Звичайно, потрібно пам’ятати, що не всі операційні системи вміють працювати з новим стилем. Старі так само не встановляться на нову розмітку. Для наших комп’ютерів, у яких диск жорсткий має стандарт 500 гб, не актуальна ця проблема – що краще, що гірше, тому що працювати буде все однаково. Ось якщо Ви використовуйте нові жорсткі диски великої ємності для зберігання файлів + сервер – в цьому випадку звичайно перевага GPT  буде явним.

Поки для нас актуальна інша проблема, заводські настройки. При покупці пристрою виявляється, що диск вже розмічений в стилі GPT і потрібно переразмечать розділ, щоб встановити на нього Windows 7.

Ссылка на основную публикацию