Що робить материнська плата в комп’ютері, за що відповідає

Приступаючи до роботи з комп’ютером користувач повинен бути обізнаний з тонкощами роботи програмної частини. А ось коли виникає необхідність ремонту або вдосконалення робочого ПК виникає потреба в знаннях про апаратної складової обладнання. Найголовніший елемент – серце апарату, що відповідає за правильне функціонування комп’ютера, це материнка. У чому полягає її важливість і що робить материнська плата, розглянемо більш детально.

поняття плати

Материнська плата це база абсолютно будь-якого комп’ютера, вона є найбільшою деталлю в системному блоці. Просунуті користувачі називають її різними термінами: материнка, мати, системна плата. Вона інтегрує всі інші компоненти системи, які встановлюються на неї або підключаються з використанням додаткових шлейфів або кабелів.

Дізнатися її серед інших компонентів не складно, відкривши системний блок ви побачите пластину з великою кількістю встановлених елементів, слотів і роз’ємів – це і є материнка. Наявні роз’єми призначені для підключення периферійних компонентів: монітор, пристрої введення / виводу, флеш-накопичувачів, носіїв інформації. Візуально це пластина з різноманіттям мікросхем і роз’ємів. Вибираючи комп’ютер і комплектуючі, необхідно звертати особливу увагу на основні характеристики материнської плати. Саме вона відповідає за якість і швидкодію роботи всього пристрою.

Для чого потрібна системна плата?

Складно переоцінити значення плати в комп’ютері. Вона організовує всі дії і функції складових компонентів. Основні функції, які виконує даний пристрій, зібрані нижче:

  • Сполучає між собою всі компоненти системи, на ній передбачений сокет для процесора, слоти для операційної пам’яті, графічний адаптер та інші.
  • Поєднуючи між собою миша, клавіатуру, монітор, процесор, відеокарту і інші елементи створює єдину робочу систему, здатну здійснювати складні операції.
  • Сприяє контролювання центральним процесором виконання всіх процесів в системі. Таким чином, в обов’язки плати входить не тільки з’єднання елементів, але і відстеження правильності її функціонування.
  • З її допомогою зображення, генеруючи через графічну карту, подається на монітор і ми можемо бачити картинку.
  • Звук відтворюється із застосуванням звукової карти, вмонтованої в материнку.
  • На ній передбачено LAN роз’єм для можливості виходу в Інтернет мережу.

різновиди плат

На сьогоднішній день різні виробники пропонує велику кількість всіляких варіантів материнських плат. Вони можуть відрізнятися за типом підтримуваних процесорів або оперативної пам’яті. Але найвідомішим і орієнтується відмінністю вважається форм-фактор, це особливий параметр, що визначає габаритні розміри плати, способи її кріплення в системному блоці і гнізда для електроживлення. Основні типи: E-ATX, Micro-ATX, Mini-ITX, Mini-STX, Standard-ATX.

E-ATX

Ідеальний варіант для прихильників комп’ютерних ігор. Передбачає установку, при необхідності, кількох графічних прискорювачів, а деякі моделі можуть підтримувати два ЦП. Габаритні розміри в межах 305/272 міліметрів. Часто такі варіанти застосовуються для серверних машин.

Micro-ATX

Мають розміри 244/244 мм. Відрізняються меншим числом PCI роз’ємів, порівняно зі стандартною версією – Standard-ATX. Основне призначення – нескладна робота, деякі підходять для ігор, але таких моделей не багато.

Mini-ITX

Відноситься до одного з найбільш компактних видом материнок. Габарити всього 170/170 міліметрів. Підійдуть для роботи або мультимедійних рішень. У деяких моделях не обладнано роз’ємом для графічної плати. Має одне гніздо під оперативну пам’ять.

Mini-STX

Встановлюється в міні-ПК, вони не призначені для ігор або складних графічних редакторів, але є задовільним варіантом для роботи, навчання і нескладних завдань. Відсутня гніздо для установки графічного прискорювача, є два слоти для оперативної пам’яті. Середні габаритні розміри – 140/147 міліметрів.

Standard-ATX

Найбільш часто застосовується варіант, не дивлячись на свої досить значні розміри – 305/244 мм. Чудово підходить як для ігрових завдань, так і для робітників. Має сумісність з великою кількістю корпусів. Через велику площі зменшується перегрів, пов’язано це з тим, що немає великого скупчення елементів на маленькому просторі. Також перевагою є підтримка установки двох відеокарт.

Як визначити яка материка встановлена

Коли виникає необхідність заміни деяких компонентів ПК обов’язково необхідно знати яка встановлена ​​модель материнської плати в комп’ютері. Для отримання цієї інформації передбачено кілька способів.

Можна скористатися системними можливостями комп’ютера, звернутися до додається документації, перевірити за допомогою командного рядка або встановивши спеціальні програми.

Достовірної та поширеною програмою для уточнення необхідної інформації є CPU-Z. Після установки потрібно запустити програму, і у вікні знайти вкладку mainboard. Там буде відображатися модель системної плати.

Основні складові плати

Всі складові впливають на роботу материнки і комп’ютера. Що включає в себе плата?

Чіпсет – організовує передачу даних між оперативною пам’яттю і процесором, а також периферійними пристроями. Конструктивно складається з південного і північного мосту. Впливає на всі головні характеристичні особливості материнки: швидкість роботи, що підключаються компоненти, можливість прискорення.

В процесі експлуатації елементи перегріваються і потребують охолодження. З цією метою застосовується активне – потік повітря або вентильованої системи, або пасивне охолодження – радіатор, що розсіює тепло, менш ефективний, ніж попередній спосіб.

Сокет призначений для швидкої і зручної заміни центрального процесора в разі виникнення подібної необхідності.

Найбільш вживані види оперативної пам’яті на сьогоднішній день це DDR2 і DDR3, який саме тип підтримується платою, а також допустиме установче кількість можна дізнатися з додається документації.

Слоти PCI-E призначені для установки відеокарти. А PCI ще рідко використовується для включення периферійних пристроїв.

Інтерфейс SATA передбачає підключення зовнішніх накопичувачів.

USB – універсальний інтерфейс, до якого можуть підключатися велика кількість різних пристроїв.

Bios – мікросхема, яка необхідна для запуску і ініціалізації системи. Містить спеціальні прошивки.

Підводячи підсумки, можна визначити системну плату як складне і багатофункціональний пристрій, від якого безпосередньо залежить вся робота комп’ютера. Саме від неї залежать характеристики і можливості вашого ПК.

Ссылка на основную публикацию