Що необхідно знати про ліцензії для програмного забезпечення?

Якщо тільки ваша фірма не спеціалізується на поширенні інтелектуальної власності, купувати програми ні в якому разі не потрібно – що ви з ними потім робити будете? Тиражувати і продавати?
Вам необхідно не право власності на програму, а тільки певні права на те, щоб їй користуватися! Хоча в побуті найчастіше звучить вираз «купити програму», уточнимо раз і назавжди: ми з вами, кінцеві користувачі, можемо придбати лише ліцензію на використання того чи іншого програмного продукту.

Документ, який визначає права юридичної або фізичної особи на використання програмного продукту чи іншої інтелектуальної власності, називається ліцензійною угодою з кінцевим користувачем (End User License Agreement, EULA). Часто цей документ називають просто ліцензією.

У світі склалася практика, за якої ліцензійну угоду обов’язково супроводжує будь-яку програму. Воно може бути присутнім в друкованому вигляді, може бути і електронним (файл з текстом). Раз є угода, є, щонайменше, дві приголосних боку.

  • Право власності, авторські та інші права на інтелектуальну власність завжди належать кому-небудь. Щодо програмного забезпечення це або сам автор (автори), або та компанія, яка володіє виключними правами на тиражування та розповсюдження програми. Правовласник надає вам обмежені права на використання цієї власності і обумовлює, в чому полягають обмеження. Правовласник може діяти через уповноважених ним представників або посередників.
  • Ви – кінцевий користувач – приймаєте обмежені права і зобов’язуєтеся використовувати інтелектуальну власність (програму) відповідно до угоди.

Так звані «безкоштовні» програми (Freeware) відрізняються від «платних» лише змістом ліцензійної угоди. У першому випадку в ньому прямо сказано, що програмою можна користуватися безкоштовно. Іноді на одну і ту ж програму передбачені різні ліцензії, наприклад для комерційного і для некомерційного використання. Буває навіть так, що ліцензія для «домашнього» користувача безкоштовна, а для комерційного – коштує грошей.

Ліцензійна угода є договором-офертою. Встановлюючи програму, ви приймаєте його «як є», з усіма умовами. «Ліцензійні» програмного забезпечення – поняття технічне, а виключно правове. Саме ПО не може бути ні «ліцензійним», ні «піратським». Програма – вона і є програма, це всього лише файли. Інше питання, чи законно ви їй користуєтеся чи ні!

Ссылка на основную публикацию