Робота з BIOS Advanced: базова інструкція як користуватися системою

BIOS – це абревіатура, яку можна перекласти як «базова система введення / виведення». Це набір команд, які першими виконуються при включенні комп’ютера і відповідають за початок роботи всіх комплектуючих. Робота з BIOS – це те, з чим рано чи пізно стикається більшість користувачів ПК. Адже іноді потрібно просто виставити системне час або завантажитися з зовнішнього носія. Більш досвідчені користувачі стикаються з необхідністю перепрошивки BIOS. У будь-якому випадку, щоб зрозуміти, як працювати в биосе, необхідні базові знання англійської мови та комп’ютерної термінології.

Як потрапити в BIOS

Новачкам буде корисно дізнатися, як запустити биос. У більшості випадків при включенні комп’ютера відображається підказка, яку кнопку потрібно натиснути для входу в меню налаштувань. Залежно від виробника материнської плати ці підказки можуть відображатися по-різному, і не завжди в них міститься пряма згадка BIOS. Досить часто зустрічається формулювання “Press F2 to enter SETUP”, де під словом “SETUP” якраз мається на увазі налаштування BIOS. Якщо ж при включенні система не дає ніяких підказок, то можете спробувати наступні найбільш поширені клавіші для входу в біос:

  • Esc;
  • F2;
  • F9-F12;
  • Del;
  • Enter.

На деяких ноутбуках присутні клавіші відновлення системи, за допомогою яких можна потрапити в біос.

Базова інструкція по роботі з BIOS

Завантажившись в БІОС, ви потрапите в головне меню, яке включає всі наявні розділи налаштувань підсистеми

Звичайно, у всіх виробників меню налаштувань будуть відрізнятися, але все ж можна простежити загальну структуру биоса. У верхній частині екрану розташовані назви вкладок, за якими можна переміщатися за допомогою стрілок «вправо» і «вліво» на клавіатурі. У кожній вкладці є список змінних налаштувань, які можна вибирати, використовуючи клавіші-стрілки «вгору» і «вниз». Як правило, в биосе є від 3 до 5 вкладок, в яких розташовані різні настройки системи.

У меню Main ви знайдете опис системи та встановлення дати й часу. Опис системи включає в себе такі характеристики, як модель і тактова частота процесора. Також можна дізнатися обсяг оперативної пам’яті і жорсткого диска. Дуже часто в біос заходять тільки для того, щоб подивитися характеристики комп’ютера, на якому не встановлена ​​операційна система.

Далі звичайно треба меню Advanced, яке призначене для більш просунутих користувачів. Змінювати настройки цієї вкладки рекомендується, тільки якщо ви точно впевнені в своїх діях. Тут змінюються настройки харчування, гучність спікера, тип SATA і т.д. У деяких версіях біоса можна навіть управляти частотою процесора і обертанням кулера, що часто використовується для розгону системи. Зміни деяких параметрів може привести до втрати даних або пошкодження деяких комплектуючих. Якщо після змін в цьому меню у вас не запускається система, то краще скинути всі налаштування через біос.

У вкладці Security можна налаштувати параметри безпеки комп’ютера. Наприклад, можна встановити пароль на біос або навіть на включення комп’ютера. Це меню може бути дуже корисним, якщо ви хочете захистити свої дані від сторонніх.

Однією з найбільш часто використовуваних можливостей BIOS є меню Boot. Тут можна розставити пріоритети пристроїв, з яких буде запускатися операційна система. За замовчуванням завжди стоїть жорсткий диск комп’ютера, але при перевстановлення ОС виникає необхідність вибрати інший пристрій. Можна вибрати такі пункти:

  • USB-накопичувач;
  • CD-привід;
  • зовнішній жорсткий диск;
  • мережева карта.

З опціями UEFI Boot в BIOS зазвичай доводиться стикатися при роботі з завантажувальними дисками та встановлення ОС Win8

Зміна пріоритету пристрою зазвичай проводиться за допомогою кнопок F5 і F6. Якщо у вас сучасна система, то в ній можна також вибрати режим завантаження (Legacy або UEFI). Якщо ваш комп’ютер не хоче запускатися з завантажувальної флешки, спробуйте поміняти це значення, в більшості випадків це допомагає. В меню Boot іноді можна заборонити завантажуватися з будь-яких носіїв, крім жорсткого диска.

Остання вкладка у всіх виробників дуже схожа. Це меню виходу, в якому можна здійснити такі дії, як збереження або скасування змін перед виходом або повне скидання налаштувань до початкового стану.

Вихід зі збереженням всіх налаштувань можна також здійснити з будь-якого місця BIOS, натиснувши клавішу F10. Скидання всіх параметрів потрібен в тому випадку, якщо система перестала завантажуватися або початку функціонувати належним чином після змін в BIOS. Дуже часто робота з ПК може бути відновлена ​​тільки після застосування цієї функції.

За допомогою меню в биосе можна вирішити безліч питань, але потрібно точно знати, як користуватися кожної з функцій, перш ніж змінювати налаштування системи.

Ссылка на основную публикацию