Пристрої введення комп’ютера. Пристрої управління комп’ютером

Периферійні пристрої ПК значно полегшують введення і виведення інформації. Пристрої введення комп’ютера дозволяють не тільки розміщувати дані на жорсткому диску, але і в подальшому виводити інформацію за допомогою принтера, пересилати її по електронній пошті і копіювати на знімний носій.

клавіатура комп’ютера

Перший і найпоширеніший зовнішній девайс комп’ютера. Клавіатури бувають:

 • з USB-виходом;
 • з виходом PS / 2;
 • бездротові.

Перші два типи приєднуються до ПК шнуром. А бездротові комплектуються USB-приймачем, що допомагає передавати дані і команди, що вводяться з клавіатури на ПК. Така клавіатура дозволяє працювати в радіусі 8-15 метрів від комп’ютера.

Кнопки клавіатури діляться на функціональні блоки:

 1. Клавіші для набору. Це блок з літерними і числовими написами, зі знаками пунктуації та символами і клавішею “пробіл”.
 2. Цифровий блок. Це клавіші з цифрами, розташовані як на лічильної машинці. Зазвичай ці кнопки знаходяться на клавіатурі зліва і полегшують введення числової інформації.
 3. Клавіші для управління. Їх використовують окремо або в комбінації з іншими кнопками. Наприклад, одночасно утримується Shift і буквена клавіша, якщо букву потрібно ввести в верхньому регістрі (як заголовну).
 4. Блок навігації. У нього входять стрілки і кнопки, які розташовані над ними: HOME, END, PAGE UP, PAGE DOWN, DELETE і INSERT. За допомогою клавіш навігації можна переміщатися по документу, веб-сторінці або редагувати текстові файли.
 5. Функціональний блок. Це клавіші з буквою F і цифрою після неї, розташовані в ряд. Їх натискання запускає певну функцію, певну настройками програми або програми.

Про підключення клавіатури, установки драйверові що робити, якщо клавіатура не працює читаємо тут.

Координатні пристрої введення інформації

Координатні (або вказівні) девайси дозволяють переміщати курсор або якийсь об’єкт в двовимірному просторі монітора. Всі ці периферичні прилади утворюють групу, звану маніпуляторами.

Комп’ютерна миша

Забезпечує взаємодію між користувачем і комп’ютером. Управління комп’ютерною мишею відображається на моніторі ПК як переміщення курсора.

Додатково зазвичай оснащується декількома кнопками, колесом прокрутки і джойстиком. Їх функції зазвичай настроюються, а дія залежить від того, в якій області додатка знаходиться курсор.

Оптомеханические (кулькові) мишки

Їх можна дізнатися по обертається гумовому кульці в нижній частині. Він обертається при пересуванні девайса по твердій поверхні. Цей кулька задає обертання ще двом роликам, які є всередині корпусу. Вони відображають рух курсору по вертикальній і горизонтальній осі. Безумовним недоліком Оптомеханические мишей є забруднення кульок, через що робочий механізм може заїдати. Сьогодні вони практично вийшли з обігу, на заміну їм прийшов такий вигляд.

оптична миша

Перше покоління оптичних мишей мають вбудовані світлочутливі діоди, що випромінюють і приймають світло. Светодиодам для функціонування потрібна спеціальна робоча область. На ній має бути присутня особлива штрихування з паралельних або пересічних ліній.

На багатьох килимках для мишей ця штрихування наносилася фарбою, нерозрізненої людським оком. Недоліками оптичних мишей першого покоління є те, що без килимків зі штрихуванням девайс працювати не буде.

Забруднення таких килимків призводить до спотворення приймає сигналу світлодіода при проходженні по забрудненому плямі. Курсор на екрані монітора буде вести себе при цьому неправильно.
Друге покоління оптичних мишок влаштовано більш цікаво. Внизу є світлодіод, який підсвічує
робочу область, по якій рухається мишка. А мікрокамера робить близько тисячі знімків цієї поверхні в секунду.

Після зображення передаються процесору. А він обробляє дані про зміну положення миші по осях координат. Оптичні мишки другого покоління менш примхливі до бруду і характером робочої поверхні (виняток становить лише дзеркальна).

лазерні мишки

Замість діода робоча поверхня підсвічується лазером. Він дає більш вузько направлений пучок світла, і точність визначення положення курсору стає вище.

гіроскопічні мишки

Робота цих девайсів грунтується на застосуванні гироскопического датчика. Він повністю стежить за становищем мишки в просторі, не тільки в двомірної системі координат. Гіроскопічними пахвами можна користуватися, переміщаючи їх в повітрі.

Бездротова миша

Нове покоління комп’ютерних мишок. Зовнішня відмінність від інших видів комп’ютерних мишок полягає у відсутності дроту, що йде до комп’ютера або ноутбука.

Харчування йде від батарейок всередині корпусу миші, тому вона важить більше звичайної. Управління пристроєм здійснюється за допомогою Блютуз і Вай Фай. Перший варіант зустрічається частіше.

У бездротового пристрою є великий мінус – передача даних здійснюється повільніше, ніж через провід. Тому, якщо ви хочете купити бездротову мишу, то вибирайте бренди, зарекомендували себе на ринку.

У ціновій категорії 300-500 гривень бездротову мишу розглядати не варто. Почніть свої пошуки цього пристрою введення мінімум від 1500 гривень.

тачпад

Це вказівний пристрій введення інформації – аналог комп’ютерної мишки для ноутбуків. Він являє собою панель з сенсорної робочої областю і реагує на зіткнення з пальцем.

Переміщаючи свій палець по поверхні сенсора можна управляти курсором. Якщо ж користувачеві зручніше працювати зі звичайною комп’ютерною мишею, то тачпад можна відключити і він перестане реагувати на дотики.

трекпоінт

Це маленьких розмірів джойстик, встановлений на клавіатурі між клавішами G, H і B. Він може цілком замінити собою комп’ютерну мишку. Його зручність в тому, що не потрібно прибирати руки з клавіатури, якщо раптом знадобитися перемістити курсор. Він більш оперативний, так як рухи пальців руки більш швидкі, ніж руху кисті. Але потрібен певний час, щоб звикнути до управління трекпоінтом.

Ігрові маніпулятори

Ці прилади покликані надати максимальну реалістичність під час комп’ютерної гри. Девайси зі зворотним зв’язком можуть навіть вібрувати в потрібний момент часу.

 • джойстик – прилад, що дає можливість управляти віртуальним об’єктом в тривимірному просторі. Джойстик виглядає як ручка з кнопками, закріплена на підставі за допомогою шарніра.
 • геймпад – гаджет, асоціюється з ігровими приставками типу X-box. У комп’ютерних іграх на ПК вони теж використовуються. Геймпади утримуються двома руками, а більшість рухів відбуваються великими і вказівними пальцями. Крім кнопок на геймпадах часто встановлюються аналогові джойстики.
 • кермо – вкрай корисний девайс для тих, хто захоплюється автомобільними симуляторами. Він може йти в комплекті з педалями. Кермо зі зворотним зв’язком буде не просто реалістично управляти машиною, але і вести себе так, як це було б в реальних умовах. Наприклад, при занесенні авто він може вивернутися так, що його можна буде і не втримати.

Введення графічних даних

Будь-яке зображення можна представити у вигляді набору оптичних неоднорідностей, які розрізняються між собою по яскравості і відтінку. Наступні прилади саме в такому вигляді зчитують графічну інформацію і передають його на комп’ютер.

сканер


Даний девайс перетворює фізичний об’єкт інформації в електронний. Наприклад, за допомогою сканера в пам’ять ПК можна внести кольорові або чорно-білі знімки, а також можна оцифрувати текст книги або журналу.

В сучасних планшетних сканерах оригінал зображення або книгу кладуть на спеціальне скло. Під цим склом зчитує датчик проходить уздовж всього зображення. Просканувати інформація відправляється на обробку в спеціальну програму, а потім зберігається на жорсткому диску у вигляді графічного зображення.

Після цього можна зробити копію картинки або тексту, використовуючи пристрій виведення комп’ютера – принтер.

Графічний планшет

Цей девайс має вузьку спеціалізацію і застосовується найчастіше в роботі аніматорів або в системах проектування та комп’ютерної графіки. Він дозволяє з високою точністю вводити графічні дані в ПК. Це відбувається за допомогою переміщення спеціального пера по поверхні робочої площини планшета. Іноді робоча область доповнена координатної сіткою для полегшення введення складних зображень.

Цифрова камера

На відміну від плівкового фотоапарата, в цифровому знімки зберігаються в електронному вигляді. Тут світлочутливий елемент – це матриці, що складаються з пікселів. Сигнал від цих пікселів знімається, обробляється і зберігається на знімному носії камери. Підключивши цифрову камеру до ПК, знімки і відео можна перенести на жорсткий диск і переглянути їх на екрані монітора.

Для передачі відео в реальному часі використовуються web-камери. Коштують вони недорого, але і якість переданого відео залишає бажати кращого (дозвіл не більше 640х480 пікселів). Веб-камери можуть бути самостійними приладами, що підключаються до ПК за допомогою кабелю, а також вбудованими в ноутбук.

ТВ-тюнер

Це пристрій являє собою плату, що встановлюється на материнську плату. ТВ-тюнер є приймачем телевізійного і радіосигналу. Відповідно, за допомогою нього можна дивитися телепередачі і слухати радіо.

Програмне забезпечення плати ТВ-тюнера дозволяє вести запис теле- і радіопрограм. Це можна здійснювати як в ручному режимі, натиснувши відповідну кнопку в додатку, так і поставивши запис на таймер.

мікрофон

Даний прилад дозволяє вводити в пам’ять ПК звукову інформацію. Мікрофон під’єднується до звукової карти, перетворюючої звукові сигнали з аналогової в цифрову форму. Звукова карта, або аудиоадаптер, є одночасно і пристроєм виведення комп’ютера. Вона передає перетворений аналоговий сигнал звукової частоти на колонки або навушники.

Ссылка на основную публикацию