Помилка відеокарти: цей пристрій було зупинено (код 43)

Відеокарта – це один з найскладніших компонентів сучасного ПК. Вона може включати в себе власний процесор, систему охолодження, власну пам’ять. Іноді з відеокартою бувають помилки. Одну з них розглянемо в рамках даної статті.

Загальні відомості про помилку «код 43»

Дану помилку ви можете бачити, як у спливаючому вікні з характерним звуковим сигналом, так і у вигляді попередження в «Панелі задач». Крім помилки ви ще зможете спостерігати загальну нестабільність роботи системи, наприклад, серйозні просідання продуктивності у вимогливих графічних програмах, а в особливо запущених випадках по екрану можуть піти смуги, що може привести до неможливості використовувати комп’ютер.

Повідомлення «Цей пристрій було зупинено (код 43)» часто можна бачити на комп’ютерах зі старими відеокартами, наприклад, NVIDIA 8-ї серії. Сучасні відеоадаптери більшою мірою застраховані від цієї помилки.

Відеокарта буде продовжувати працювати, але при цьому комп’ютер позначить її жовтим значком зі знаком оклику.

Причин появи цієї помилки дві:

 • Програмна несправність. Найчастіше неактуальні драйвера або несумісність з якою-небудь програмою (останнє зустрічається дуже рідко). Також через віруси теж може з’явиться така помилка. В цьому випадку вирішити проблему можна без праці своїми зусиллями;
 • Апаратна несправність. Тут вже проблема в «залізі», наприклад, несумісність відеокарти з будь-яким компонентом або поломка самої відеокарти. Такі проблеми вирішити значно складніше, а часом і дорожче, ніж в першому випадку.

Проблема 1: Несправність відеокарти

«Залізна» причина зустрічається найчастіше, так як карти старих моделей мають високий показник тепловиділення, але при цьому позбавлені скільки-небудь адекватної системи охолодження. При перегрів можуть сплавитися контакти на самій відеокарті і / або в місці, де вона з’єднується з материнською платою. Також може розплавиться кристал, який відповідає за нормальне функціонування адаптера.

Якщо ви давно підозрюєте або знаєте проблеми з температурою вашого графічного адаптера, то ні в якому разі не робіть її розгін. Найкраще придбати і встановити додаткову систему охолодження в комп’ютер, якщо вам це дозволяє його комплектація. За умови, що такий можливості немає, доведеться знижувати частоти роботи відеокарти та / або підвищувати швидкість обертання турбін кулера. В іншому випадку через перегрів може постраждати не тільки відеокарта, а й системна плата з сусідніми елементами, що призведе до нових помилок.

Головною ознакою саме технічної поломки графічного контролера є появи різного роду «артефактів» на екрані. Вони можуть з’являтися як під час роботи у важких графічних програмах, так і під час простої роботи за комп’ютером. В особливо важких випадках їх можна спостерігати і на завантажувальному екрані операційної системи. Іноді через «артефактів» нормальну роботу за комп’ютером стає неможливою.

Однак, якщо у вас і не з’являється ніяких спотворень зображення, то не варто відкидати варіант з апаратної проблемою. Якщо у комп’ютера є запасний відеоадаптер (це може бути графічний процесор, вбудований в материнську плату або в ЦП), то він буде працювати «за двох», в той час як несправна відеокарта відключиться. В такому випадку є наступні ознаки:

 • Значно знизилася продуктивність в тих програмах, де раніше вона була на прийнятному рівні;
 • Якщо відеокарта раніше при роботі видавала якийсь і раптово стихла, то значить комп’ютер вирішив її відключити повністю, або вона більше не працює;
 • Адаптер сильно нагрівається, а система охолодження працює на повну.

Якщо ви сумніваєтеся в працездатності відеоадаптера, то просто встановіть його в інший комп’ютер і подивіться, вискочить помилка «Цей пристрій було зупинено (код 43)». Якщо вона з’явилася, то значить пристрій дійсно несправне і його потрібно здати в ремонт. Самостійно зробити ви нічого не зможете (хіба що замінити відеокарту на іншу).

Проблема 2: Застаріли драйвера

Дана проблема є менш небезпечною і вирішується набагато легше. Драйвера могли дійсно застаріти, або бути пошкоджені через якийсь системної помилки. Єдиним рішенням в цьому випадку є їх примусове оновлення. Іноді може знадобитися повністю видалити драйвер і зробити «чисту» установку. Однак це не так просто, як може здатися, так
як в видаленні драйвера вам може перешкодити система.

Для початку розглянемо варіант з оновленням драйверів без їх видалення:

 1. Відкрийте “Панель управління” будь-яким зручним для вас способом. Наприклад, це можна зробити, ввівши в пошуковий рядок Windows 10 відповідний запит.
 2. Для зручності поставте навпроти «Перегляд» (Верхній правий кут вікна) значення «Дрібні значки», або «Великі значки».
 3. Знайдіть “Диспетчер пристроїв”.
 4. Там розкрийте гілку «Відеоадаптери».
 5. Виберіть проблемне пристрій. Воно позначається спеціальним знаком. Натисніть по іконці відеоадаптера правою кнопкою миші. У меню виберіть «Властивості».
 6. Перейдіть у вкладку «Драйвер».
 7. Натисніть на кнопку «Оновити».
 8. Система попросить вибрати вас варіант поновлення. В даному випадку використовуйте «Автоматичний пошук оновлених драйверів».
 9. Дочекайтеся поки система зробить пошук і установку нових драйверів.
 10. Далі можливі два варіанти розвитку подій. Перший: пошук дав результати і драйвера були успішно оновлені, після перезавантаження комп’ютера помилка зникає. Другий: Windows стверджує, що драйвера не потребують оновлення, а помилка залишається.

Якщо у вас саме другий варіант, то постарайтеся видалити «биті» драйвера і зробити установку за новою. Для цих цілей можна скачати «дрова» з офіційного сайту або довірити їх пошук і установку системи. Коли будете готові скористайтеся даною інструкцією:

 1. Відкрийте “Панель управління” і перейдіть в “Диспетчер пристроїв” за аналогією з інструкції вище.
 2. Розкрийте гілку «Відеоадаптери» і перейдіть в «Властивості» відеокарти, з якої виникли труднощі.
 3. В «Властивості» відкрийте вкладку «Драйвер» і натисніть на кнопку “Вилучити”. Дочекайтеся завершення процесу.

Тепер можна діяти декількома шляхами:

 • Вручну встановити заздалегідь завантажені драйвера з офіційного сайту виробника відеокарти;
 • В «Властивості» натиснути на кнопку «Оновити» і дочекатися поки система сама встановить потрібні драйвера. Іноді ця кнопка може бути недоступна. Також сама відеокарта може зникнути з «Диспетчера пристроїв», тому даний шлях підійде далеко не всім;
 • Перезавантажити комп’ютер. Під час перезапуску Windows система сама проведе діагностику і встановить потрібні драйвера в фоновому режимі. Даний варіант може підійти для Windows 10. Більш старі версії ОС не завжди можуть знайти і встановити потрібні «дрова» в фоновому режимі.

Проблема 3: Зараження вірусами

Зустрічається досить рідко, так як не всі віруси здатне вивести з ладу відеокарту. У такому випадку користувачеві залишається тільки просканувати систему, видалити всі виявлені віруси і потенційно небезпечні програми і спробувати нормалізувати роботу відеокарти оновленням / перевстановлення драйверів, так як вірус швидше за все пошкодив саме їх.

Розглянемо сканування системи на прикладі стандартного антивіруса – Захисник Windows (він є практично у всіх ОС Windows):

 1. Знайдіть Захисник Windows і включите його. У «десятці» його можна запустити, скориставшись рядком пошуку (відкривається при натисканні на іконку лупи в «Панелі задач»). В останньому оновленні Windows 10 Захисник був перейменований в «Центр безпеки Захисника Windows».
 2. Тепер натисніть на іконку щита. Можна натиснути як на ту, що в центральній частині вікна, так і на ту, що в лівому меню. Різниці немає.
 3. Клацніть по напису «Розширена перевірка».
 4. Поставте маркер на «Повне сканування».
 5. Натисніть на «Виконати сканування зараз».
 6. Дочекайтеся завершення сканування. Воно може зайняти кілька годин (точний час залежить від характеристик вашого комп’ютера). Виділіть всі виявлені шкідливі і підозрілі файли і видаліть їх або помістіть в «Карантин», скориставшись спеціальними кнопками.
 7. Перезавантажте систему. Якщо роботу не виправилася, то спробуйте перевстановити драйвера за інструкцією вище.

Проблеми з ноутбуками

На багатьох ноутбуках, які зараз у продажу за умо
вчанням встановлена ​​Windows 10. Якщо ж користувач вирішив самостійно знести «десятку» і поставити на її місце «вісімку» або «сімку», то в такому випадку знову ж можливі серйозні проблеми з драйверами. Наприклад, система буде бачити і працювати з відеокартою, однак підключення буде постійно скидатися через програмного конфлікту. На щастя, таке трапляється тільки з ноутбуками, де дискретні відеокарти, але при цьому повернути працездатність буде складніше.

Тому намагайтеся не встановлювати заново на ноутбуках операційні системи, які є на ньому за умовчанням. Або добре підготуйтеся і вивчіть всі можливі проблеми та їх вирішення.

Про маніпуляції з системою

Дані способи вирішення проблеми можуть бути актуальні тільки в тому випадку, якщо проблеми криються в системному збої. Тобто, якщо ви намагалися переставити драйвера, але у вас нічого не вийшло, а ймовірність фізичної поломки графічного адаптера ви виключаєте.

Спосіб 1: Використання точки відновлення

Якщо на комп’ютері була створена точка відновлення, то ви можете спробувати відкотити стан системи до того, яким воно було в ту чи іншу дату. Однак, якщо точки відновлення на комп’ютері немає, то від цього способу доведеться або відмовитися, або використовувати замість точки відновлення завантажувальний флешку з Windows 10.

Читайте також: Як створити завантажувальну флешку Windows 8 Як створити точку відновлення в Windows

Погляньмо на цей спосіб на прикладі запуску відновлення системи, якщо в ній записана точка відновлення:

 1. Відкрийте “Панель управління” будь-яким зручним для вас способом.
 2. поставте навпроти «Перегляд» (Розташований у верхній правій частині) значення «Великі значки», або «Дрібні значки». Це потрібно для того, щоб вам було простіше знайти орієнтуватися в інтерфейсі.
 3. Знайдіть елемент «Відновлення». Також до даного елементу можна перейти з системного пошуку. В такому випадку попередні два кроки пропускаються.
 4. Натисніть на пункт «Запуск відновлення системи».
 5. Прочитайте невеликий опис функції «Відновлення» і натисніть «Далі».
 6. Виберіть одну з доступних точок в центральному вікні і натисніть «Далі».
 7. Дочекайтеся завершення процесу. В ході відновлення комп’ютер може кілька разів перезавантажитися.

Спосіб 2: Скидання до заводських налаштувань

У Windows 10 є функція скидання системи до заводського стану. В цьому випадку вам не потрібно буде видаляти ОС з комп’ютера, але ваші особисті дані можуть постраждати, тому їх рекомендується заздалегідь перекинути на окремий носій. Після процедури також можуть бути видалені або перестати працювати багато програм, які ви встановили під час використання системи.

Інструкція по налаштуванню скидання до заводських налаштувань Windows 10 виглядає наступним чином:

 1. перейдіть в «Параметри». Для переходу використовуйте комбінацію клавіш Win + I. Також перейти можна з меню «Пуск», для цього просто знайдіть в ньому іконку у вигляді шестерні.
 2. В «Параметрах» виберіть пункт «Оновлення та безпека».
 3. У лівому меню перейдіть в «Відновлення».
 4. Натисніть на «Почати» в блоці «Повернути комп’ютер в початковий стан».
 5. Система запропонує вам вибрати варіант – видалити всі призначені для користувача файли, або спробувати їх зберегти. Рекомендується вибрати перше, тому що пожертвував своїми файлами ви зможете підвищити шанс позбутися від помилки «Цей пристрій було зупинено (код 43)».
 6. Розпочнеться процедура скидання. Ваша участь в ній не обов’язково.

Спосіб 3: Перевстановлення ОС

Це самий радикальний спосіб, так як має на увазі повне видалення операційної системи і її подальшу установку, з втратою всієї або більшої частини інформації, що зберігається на комп’ютері. Найчастіше до неї доводиться вдаватися, якщо ви самостійно спробували встановити яку-небудь іншу ОС, а після установки зіткнулися з проблемами. В такому випадку доведеться встановлювати ту операційну систему, що була на комп’ютері спочатку.

Розглянемо процес перевстановлення ОС на прикладі Windows 10:

 1. Вставте заздалегідь підготовлений завантажувальний носій в комп’ютер. Перезавантажте систему.
 2. Зараз вам потрібно увійти в BIOS. Для цього на
  тисніть на одну з клали від F2 до F12 або Delete. Іноді для входу в BIOS використовуються поєднання клавіш Ctrl + F-клавіша. Також на деяких комп’ютерах можна відразу викликати завантажувальний меню, скориставшись Esc. Натиснути потрібну клавішу потрібно до того моменту як з’явиться логотип Windows.
 3. Якщо ви змогли відразу викликати завантажувальний меню, то виберіть в ньому свій флеш-носій. Якщо ж загрузилось звичайне меню BIOS, то перейдіть в пункт «Boot», який може бути розташований у верхньому або центральному меню. Також даний пункт може мати трохи іншу назву, в залежності від версії BIOS.
 4. В меню «Boot» вам теж потрібно вибрати ваш пристрій. Зазвичай для цього спочатку потрібно виділити за допомогою стрілок жорсткий диск, з якого завантажується Windows, і натиснути Enter. Відкриється меню з доступними носіями.
 5. Тепер збережіть ці параметри BIOS, скориставшись клавішею F10, або пунктом меню «Save Exit ».
 6. Завантажиться інсталятор Windows, де вас попросять вибрати мову. Поставте той, з яким вам зручно працювати.
 7. У наступному вікні натисніть на «Встановити».
 8. Вас попросять ввести ліцензійний ключ. Якщо у вас його немає або операційна система, якої ви користувалися до цього вже активована, то просто пропустіть цей крок, натиснувши на відповідний пункт в нижній частині вікна.
 9. Ознайомтеся з умовами ліцензійної угоди і поставте маркер напроти “Я згоден”. Клацніть по «Далі».
 10. Зараз виберіть тип установки. «Оновлення» – ваші дані не будуть загублені, а збережуться в спеціальній папці, однак таким чином ви швидше просто справите скидання комп’ютера до заводських налаштувань, які були описані вище. «Вибіркова установка» – в цьому випадку ви зможете встановити чисту Windows.
 11. При виборі «Вибірковою установки» вас перекине у вікно з вибором томи, куди буде встановлена ​​ОС. Також тут ви можете відформатувати будь-який тому, або зовсім видалити його, застосувавши спеціальні кнопки для цього. Як розберетеся з дисками натисніть на «Далі».
 12. Розпочнеться установка Windows. Під час неї комп’ютер може перезавантажуватися і / або на час зависати. Це нормально.
 13. Як установка завершитися вас попросять внести деякі дані, після чого ви зможете знову користуватися операційною системою.

Варто розуміти, що попередження «Цей пристрій було зупинено (код 43)» свідчить про серйозну помилку в роботі відеокарти, тому дізнайтеся причину появи помилки, а потім приймайте будь-які дії. Найпростіше дізнатися причину – встановити відеокарту в інший комп’ютер. Якщо вона нормально запрацює, то проблема в програмної складової, а якщо не запрацює, то проблема в самій відеокарті, а значить її доведеться нести в сервіс.

Ссылка на основную публикацию