Підсистема друку недоступна, що робити?

Відправляючи завдання на друк, користувач завжди чекає, що дана дія пройде без збоїв. Але так буває не завжди – замість звичного дзижчання друкувального принтера на екран комп’ютера «виповзає» несподіване повідомлення: «Підсистема друку недоступна». Яка причина появи цього попередження і, які можливі шляхи усунення цієї неполадки? Давайте розберемося.

Такого виду повідомлення ви побачите при виникненні проблем з підсистемою «сімки», призначеної для роздрукування матеріалів.

Так, ця помилка виглядала в Windows XP:

Як працює підсистема друку?

У процедурі друкування документа виділяють ряд кроків, що представляють колекції процесів окремих компонентів підсистеми.

– Клієнтські процеси;
– Процеси спулера;
– Процеси принтера.

Нас цікавлять перші дві колекції процесів, так як обговорювана помилка не належить до рівня принтера.

На сайті Майкрософт приведена наступна схема роботи даної системи:
 

Коли користувач, сформувавши завдання, відправляє його на обробку, графічне додаток викликає функції низкоуровневой бібліотеки GDI.

Ця бібліотека відповідає за правильне відображення графічних елементів документа. GDI, в свою чергу, робить виклик процедур драйвера принтера, який повинен роздрукувати документ.

Ця бібліотека не використовується, якщо процес ініційований WPF-додатком – тоді ініціюється XPS-друк.

В обох випадках подальша обробка завдання передається клієнтської частини спулера друку. Цей диспетчер – багатокомпонентна система клієнт-серверної архітектури.

Роль клієнта виконує драйвер winspool.drv. Саме сюди вирушає завдання користувача.

Функції драйвера за допомогою механізму виклику віддалених процедур (RPC) задіють в процесі обробки завдання серверну частину spoolsv.exe, яка в свою чергу звертається до локального маршрутизатора друку, а той в свою чергу підключає до роботи інші сервіси.

Цілком очевидно, що проблема недоступного диспетчера виникає, коли відбувається передача завдання на клієнтський рівень спулера або ж при зверненні клієнтського драйвера до серверної частини – до служби Диспетчера черги друку, яку система з якоїсь причини не запустила або не може запустити.

Ймовірними можуть виявитися збої в службі виклику віддалених процедур RPC.

Відновимо системні файли

Ми визначили можливий рівень походження помилки. Як бачимо, вона з’являється на рівні системних файлів і служб. Скажімо також, що дана помилка часто виникає через втручання деяких додатків в нормальну роботу підсистеми друку. Тому природа появи цієї помилки, перш за все, програмна.

Важливо !!! Не можна виключати згубного впливу вірусів, які змінюють назви системних файлів, які впроваджують власні процедури в виконуються процеси. Тому є сенс перевірити комп’ютер на наявність зараження.

На наступному кроці потрібно відновити системні файли, для чого варто скористатися необхідні інструменти sfc. Вона працює з-під командного рядка, відновлюючи видалені файли системи і їх цілісність. Нижче на зображеннях представлений спосіб запуску цієї утиліти.

Спочатку знайдемо Стандартні програми в меню Пуск

Нам потрібно запустити командний рядок

Як бачимо, утиліта sfc вміє перевіряти цілісність системних файлів і відновлювати їх. Для цього потрібно запустити її з командою scannow.

Утиліта sfc завершила перевірку:

Запустимо Спулер і продіагностіруем принтер

Намагаючись усунути виниклу неполадку, користувач може звернутися також до панелі служб, щоб перевірити чи працюють такі системні програми як Диспетчер черги друку і Віддалений виклик процедур RPC. Потрібно обов’язково запустити їх, щоб повернути до життя здатність вашої «сімки» роздруковувати документи.

В панелі управління перейдемо на вкладку системи і безпеки:

Далі, нам знадобиться аплет адміністрування

Відкриємо аплет служб.

Переконаємося, що вказаний диспетчер працює:

Також, переконаємося, що працює і RPC.

Якщо ж запустити службу не вдається, тоді слід поцікавитися її залежностями. Переконайтеся, що кожна служба, від якої залежить нормальна робота диспетчера і RPC виконується. Якщо RPC не працює, тоді навряд чи зможуть виконуватися багато інших додатків, яким життєво необхідні звернення до «чуже» адресний простір.

Щоб подивитися всі залежності спулера, відкриємо властивості його служби.

На вкладці Загальні також можна запустити зупинену службу.

А ось все залежності, від яких залежить робота спулера. Як бачимо серед залежностей і RPC. У нижньому віконці вказуються програми, залежні від роботи спулера.

На цьому зображенні показані служби, від яких залежить робота RPC. У нижньому віконці можемо побачити безліч програм, які користуються послугами механізму виклику віддалених процедур.

Діагностика принтера засобами Windows

Є сенс також продіагностувати принтер, який використовується для роздрукування документа. Це можна зробити системними засобами. Засіб усунення неполадок знайде і усуне виникли несправності.

Перейдемо на вкладку обладнання та звуку.

Далі, нам знадобиться аплет пристроїв і принтерів.

Продіагностіруем друкувальний пристрій, встановлений за замовчуванням.

Викличемо його контекстне меню і виберемо пункт кошти усунення неполадок.

Засіб виявлення почне пошук проблем і знайдені усуне.

скористаємося FixIt

Хорошим способом вирішити проблему, коли підсистема друку недоступна, є запуск спеціальної утиліти від Майкрософт, що створена для виявлення і усунення неполадок при роздруку документів. Вона знаходиться у вільному доступі, і завантажити її можна з сайту Майкрософт. Це невеликий додаток немає необхідності встановлювати. Його досить просто запустити після завантаження з офіційного сайту, щоб почати діагностику проблем з принтером.

Після запуску FixIt з’явиться віконце, що пропонує прийняти ліцензійної угоди.

Далі, програма почне подгрузку необхідних модулів.

На наступному етапі виберемо спосіб виявлення і усунення проблем програмою.

Утиліта почне свою роботу.

Далі, FixIt запропонує вибрати пристрій для діагностики.

Потім, програма перейде до кроків виявлення і усунення помилок, пов’язаних з конкретним друкуючим пристроєм.

Пошук рішення за допомогою PrinterDiagnostic

Іншим способом вирішити проблему є засіб PrinterDiagnostic все тієї ж Майкрософт. Воно також є на сайті компанії і часто його використання більш ефективно, ніж застосування FixIt. Воно також не потребує встановлення. На зображеннях нижче покажемо варіант його застосування.

Для завантаження утиліти потрібно клікнути посилання Засіб усунення неполадок принтера на сторінці усунення проблем з принтерами сайту технічної підтримки Майкрософт.

Після завантаження, на комп’ютері з’явиться файл з розширенням diagcab – його треба запустити.

Це засіб пропонує кілька утиліт, одна з яких вміє «боротися» з неполадками друкуючих пристроїв.

Утиліта розпочала свою роботу.

Пропозиція про діагностику конкретного пристрою.

короткий підсумок

У даній статті ми розглянули частину можливих рішень при появі помилки недоступною підсистеми друку. Щоб успішно вирішити виниклу неприємність, потрібно розуміти, на якому з рівнів вона виникає.

Ми визначили, що можливим рівнем її появи може бути етап передачі користувальницького завдання в спулер. Однак сам спулер, як і механізм RPC, можуть виявитися пошкоджені або зупинені. Тому є сенс відновити системні файли Windows, запустити служби Диспетчер черги друку і Віддалений виклик процедур. Ефективним способом усунення неполадки стане застосування таких додатків як FixIt або PrinterDiagnostic.

Ссылка на основную публикацию