Основні можливості середовища SQL Server Management Studio (SSMS)

У матеріалі буде дана відповідь на одне просте запитання «Для чого потрібне середовище SQL Server Management Studio?»Іншими словами ми розглянемо призначення і основні можливості середовища SQL Server Management Studio, тобто що вона вміє.

Напевно, кожен розробник або адміністратор баз даних Microsoft SQL Server знайомий з цим середовищем в тій чи іншій формі, але багато початківці навіть не підозрюють якими можливостями, володіє дана середу. Ми з Вами вже не раз порушували розробку сценаріїв на T-SQL або адміністрування SQL сервера з використанням Management Studio, але конкретно в цілому про саму Management Studio ми не розмовляли. Тому сьогодні я пропоную розглянути основні можливості середовища SQL Server Management Studio, для того щоб початківці розробники і адміністратори мали уявлення про те, що ж можна зробити за допомогою Management Studio.

Отже, якщо Ви початківець програміст баз даних або адміністратор Microsoft SQL Server, то Вам також буде корисно ознайомитися з наступними матеріалами:

До речі, на всіх скріншотах, які я буду приводити в даному матеріалі, буде саме SQL Server Management Studio 2012 Express.

Отже, давайте приступати.

Що таке середу SQL Server Management Studio?

Середа SQL Server Management Studio (SSMS) – це графічний набір засобів, для розробки сценаріїв на T-SQL і управління всіма компонентами SQL Server.

Management Studio є основним інструментом будь-якого розробника або адміністратора MS SQL сервера.

Якщо хто знайомий з більш ранніми версіями SQL Server, то в Management Studio об’єднані можливості таких програм як: Enterprise Manager, Query Analyzer і Analysis Manager. До речі на поточний момент повністю завершена підтримка випуску Microsoft SQL Server 2005, у зв’язку з цим, всім хто використовує цей та більш ранній випуск, рекомендується перейти на більш нові версії SQL сервера.

Можливості SQL Server Management Studio

Підключення до будь-якого компонента SQL Server

За допомогою Management Studio можна підключатися до будь-яких компонентів SQL Server, таким як: Database Engine, служби Integration Services, служби Analysis Services, служби Reporting Services.

Іншими словами за допомогою Management Studio можна управляти не тільки основним компонентом Database Engine, а й іншими чимало важливими компонентами. В результаті SQL Server Management Studio це єдина повнофункціональна програма з управління SQL сервером.

оглядач об’єктів

У середовищі SQL Server Management Studio вбудований оглядач об’єктів, який дозволяє переглядати всі об’єкти сервера, і надає графічний інтерфейс для управління цими об’єктами. Для запуску можна використовувати меню «вид -> оглядач об’єктів», Хоча за замовчуванням він відображений.

Тобто за допомогою оглядача об’єктів, Ви легко можете подивитися які бази даних, таблиці, функції і так далі у Вас є, які користувачі створені, які пов’язані сервери налаштовані, в загальному, подивитися всі об’єкти сервера на те він і «оглядач об’єктів».

Створення та редагування сценаріїв

Дана можливість дозволяє писати на T-SQL запити або скрипти, тобто саме тут пишуться всі SQL інструкції. Якщо Ви початківець програміст баз даних SQL сервера і не знаєте де написати запит до бази або SQL інструкцію, то знайте, це робиться саме за допомогою редактора коду Management Studio. Щоб відкрити вікно редактора коду натисніть «створити запит».

У даного редактора багато своїх можливостей, наприклад, виділення кольором за категоріями, тобто призначенням коду. На прикладі вище це видно.

Переглядати пропонований план виконання запиту

Для спрощення оптимізації запитів в Management Studio в редактор коду вбудований функціонал, який дозволяє подивитися план виконання запитів, і в разі якщо він не оптимальний, він запропонує, наприклад, створити той чи інший індекс.

оглядач рішень

У Management Studio є такий функціонал, за допомогою якого можна згрупувати всі свої сценарії або скрипти в проект, з метою їх систематизації, зручного зберігання та доступу до них. Для відображення цього оглядача натисніть «вид ->оглядач рішень».

оглядач шаблонів

Для полегшення написання типових сценаріїв створення або модифікації об’єктів бази даних в середовищі SSMS є можливість використовувати вбудовані шаблони SQL інструкцій, тобто свого роду заголовки цих сценаріїв. Іншими словами якщо Вам знадобилося, наприклад, створити або змінити таблицю, а Ви забули синтаксис, Ви легко можете відкрити оглядач шаблонів «вид ->браузер шаблонів»(в SQL Server 2008 називається «Обозреватель шаблонів»), Вибрати підходящий і всього лише підставити потрібні Вам назви об’єктів.

Також існує можливість створювати власні шаблони для часто виконуваних завдань або для випадків, коли немає відповідного вбудованого шаблону.

Монітор активності SQL Server

У середовищі SQL Server Management Studio є «монітор активності»Він дозволяє контролювати поточну активність на сервері, наприклад, які запити в даний момент виконуються, які користувачі підключені і так далі. Для запуску можна натиснути правою кнопкою миші по серверу в браузері об’єктів і вибрати «монітор активності»Або клікнути на іконку на панелі інструментів.

Створення резервних копій баз даних і відновлення з backup

За допомогою Management Studio можна легко в графічному режимі створювати резервні копії баз даних, а також відновлювати бази з backup. Щоб це зробити потрібно натиснути правою кнопкою миші по необхідної базі даних ->завдання ->Створити резервну копію / Відновити. Детальніше в матеріалах: «Як створити backup бази в SQL Server?» І «Як відновити базу SQL Server з резервної копії?».

Налаштування властивостей сервера, баз даних та інших об’єктів

Середа SQL Server Management Studio дозволяє змінювати властивості сервера і об’єктів цього сервера. Практично у кожного об’єкта на SQL сервері є властивості, які як раз і можна змінити за допомогою графічних інструментів Management Studio або просто подивитися. Наприклад, для редагування властивостей бази даних необхідно вибрати базу, клацнути по ній правою кнопкою миші і вибрати «властивості». Деякі властивості доступні тільки для читання, а деякі можна змінити, наприклад, в даному випадку можна перейти в розділ «параметри»І змінити необхідні параметри.

Приєднувати і від’єднувати бази даних

У Management Studio є можливість приєднувати і від’єднувати бази даних. Наприклад, у Вас виникла необхідність перенести базу даних з одного сервера на інший, так ось це легко можна зробити за допомогою графічних інструментів SSMS. Для цього Ви на одному сервері від’єднуєте базу даних правою кнопкою миші по базі ->завдання ->Від’єднати …

Потім копіюєте файли бази даних на новий сервер і в Management Studio клацаєте правою кнопкою миші на об’єкті «Бази даних»І тиснете«приєднати… »

Детально про те, як приєднувати і від’єднувати бази даних в MS SQL сервері ми говорили ось в цьому матеріалі.

Управління безпекою сервера

Середа SQL Server Management Studio призначена і для управління безпекою SQL сервера, тобто за допомогою неї можна створити ім’я входу на сервер, користувача бази даних або, наприклад, налаштовувати доступ до об’єктів сервера. Для того щоб, наприклад, створити користувача бази даних необхідно вибрати Бази даних ->потрібна база->Безпека ->користувачі -> Клік правою кнопкою миші -> створити користувача.

Створювати пов’язані сервери

У Management Studio є графічні інструменти для створення пов’язаних серверів. Якщо хто не знає що взагалі таке «пов’язані сервери»В SQL сервері, то можете почитати матеріал« Пов’язані сервери в MS SQL Server ». Функціонал доступний в контейнері «Об’єкти сервера ->пов’язані сервери».

Налаштовувати реплікацію баз даних

Для настройки реплікації баз даних в Management Studio теж є графічних інструменти. Для цих цілей є окремий контейнер з зрозумілою назвою «реплікація».

Виконувати адміністративні завдання

Management Studio виступає і засобом адміністрування SQL сервера, за допомогою даного середовища можна, наприклад, створювати плани обслуговування БД або переглядати системні журнали. Функціонал доступний в контейнері «управління».

Примітка! Повного функціоналу з управління SQL сервером в редакції Express немає, в зв’язку з цим нижче представлений скріншот SQL сервера в редакції Enterprise.

Як Ви розумієте, це тільки загальні можливості середовища SQL Server Management Studio більш докладну довідку можете знайти на офіційному сайті Microsoft ось.

Ссылка на основную публикацию