Оптимізація операційної системи – три кроки

Про оптимізацію операційної системи я вже писав і порадив, просто тупо встановити іншу операційну систему, так як відключення служб і т.д., реального приросту продуктивності не дасть. Але зараз вирішив поглянути на оптимізацію операційної системи кілька під іншим кутом.

Що мене на це сподвигло? По-перше, дістала ця купа постійно працюють, щось сигналізують, вічно шурхотить, але по суті на фіг не потрібних служб. По-друге хтось просто прикипів до Віндовс. Та й щоб вивчити інші операційні системи, потрібен час. Плюс до цього, не всі програми підуть на інших операційних системах. Звичайно є різні емулятори і т.д. Але це вже знущання над самим собой.К тому-ж, всякі лінуксоідние, зараз жеруть майже як сімка, так що сенсу шило на мило міняти, немає. Звичайно є більш старі Лінукс, але ж є й інші операційні системи Віндовс. Наприклад виндовс ХР. Вона набагато легше Сімки, Вісімки.

Наприклад, Сімка і Вісімка, при включенні, запускають приблизно по 40 процесів і займають близько 1 гіга оперативної пам’яті. До речі, тут є невелика підлість. Насправді Сімка і Вісімка жеруть набагато більше, так як в диспетчері показується “робочий набір” використання пам’яті, а на Віндовс ХР показується “повний набір”. Ось тому іноді наші програми і вилітають з пам’яті, хоча на зразок цієї самої пам’яті, ну просто “завались”.

Ну ось, а Віндовс ХР 64 запускає 20 процесів і займає до 160 мегабайт оперативної пам’яті. Просто-таки Віндовс ХР, запускає теж близько 20 процесів і займає, щось в районі 100 метрів, точно не пам’ятаю. Ну а якщо хочете ще заощадити, то можна поставити і Віндовс ХР СП1. Ага, я про перший сервіс-патч. Звичайно деякі програми у вас не запустяться, але зате буде літати, це точно А ось на Віндовс ХР з 3 сервіс-патчем, все запускається і працює.

Звичайно підтримка вже ніби і скінчилася … Але по мені дак, у мене взагалі по життю все поновлення вимкнені і нормально. А на рахунок всяких криків, про дірки в захисті, всякі уразливості і т.д. Тут треба просто включити свою голову і не повзати там, де повзати не треба і обережніше всілякі дурниці завантажувати та встановлювати. А то що виходить? Кричимо про дірки і уразливості в операційній системі і тут-же йдемо і викачуємо якусь фіговіна. Антивірус гарчить на цю фіговіна, але в описі до цієї фіговіна написано, що антивірус треба відключити на час установки і таке інше. Що насправді там вірусу немає, просто ваш антивірус погано реагує на таблетки, кряки і т.д. Звичайно ми віримо цьому бреду, вирубувати на фіг весь захист і в результаті маємо купку вірусів на своєму комп’ютері. І після цього знову починаємо кричати про уразливості в системі і погані антивіруси Якось дивно, так?

Загалом, якщо ваш комп’ютер, потрібен вам тільки, щоб пограти і подивитися фото, відео, то встановлюйте Віндовс ХР, там все прекрасно працює. Ну а якщо у вас зовсім стара залізяка, то можна і Віндовс ХР СП1 встановити. Вона запускає в районі 15 процесів і використовує десь 60 метрів оперативки. Правда у мене там не запускати торгові платформи, але все інше прекрасно працювало. Так-що, якщо не торгуєте на Форексі, то можна і на цій старенькій позависать.

Ну а якщо вас наворотів на Сімку, або вісімки, тут справа інша звичайно. Але для початку треба зрозуміти, що у Сімки та Вісімки, по суті тільки одна перевага перед Віндовс ХР і то вельми сумнівне – у них не закінчився термін придатності. Звичайно є ще всякі красивості у Сімки, свої заморочки у Вісімки. Але тут на мою більше справа звички. Загалом, по фіг на це. Тут головне відповісти на питання – що таке оптимізація операційної системи?

Ось ніби відповідь і лежить на поверхні, але не все так просто. Адже оптимізація буває різною. Можна повідключали на фіг все і замість великої швидкості ми можемо отримати хороші гальма. А можна і навпаки включити щось зайве і отримати надбавку в швидкості. Взяти наприклад кеш. Якщо його вирубати в деяких програмах, то вони будуть і ресурсів жерти більше і часу на виконання однієї і тієї-ж завдання, будуть витрачати більше. В общем-то тут прикладів маса. Так що оптимізація повинна бути розумною, без жодних там репресій ні в чому неповинних служб і програм

Друге питання – хто головний винуватець гальм на комп’ютері? Відповідь проста – це наш вінчестер. Ага, хоч там 1000 ядер у процесора, хоч 1000 гігабайт оперативної пам’яті. Але з якою швидкістю працює ваш вінчестер, з такою швидкістю і буде повзати ваш комп’ютер. Звичайно для полегшення його роботи і придумали оперативну пам’ять. Але оперативна пам’ять річ непостійна. Туди щось постійно подгружается, вивантажується і т.д. А звідки все це подгружается? Правильно, з вінчестера.

Так що, чим більше ми розвантажимо вінчестер тим краще. А розвантажити його досить просто – треба поотрубать на фіг все зайве, ось і вся розвантаження. Здається ми прийшли до звичайного висновку, але тільки з іншого боку. Адже зазвичай і радять відрубати все, щоб комп’ютер почав працювати швидше. Так-то воно так, тільки ось комп’ютер починає працювати швидше не тому що якась там програма перестала жерти ресурси. На ці ресурси, тим більше на сучасних комп’ютерах, відверто кажучи можна тупо забити. Споживатиме операційна система 1000 мегабайт або 1001 мегабайт оперативної пам’яті з 10000 … Яка різниця? Ну буде навантаження, на одне з десяти ядер процесора, на 1% більше … Ну і що?

А ось наприклад, ви запускаєте якусь ресурсоємних програму і в теж-саме час починає працювати індексування. Ось тут і будуть хороші гальма. А чому? Та тому що швидкість у вінчестера маленька, а смикають його з усіх боків. З одного боку, ви запускаєте програму і це навантажує жорсткий диск до упору. З іншого боку, “індексування” кричить вінчестера “дай попорпатися”, ну і, звичайно, не воно одне, там цих “крикунів” фіговим хмара. Звичайно можна і твердотільні накопичувачі поставити і таке інше, але проблема все одно залишиться, хоча і буде вже менш відчутною. Так що, ось і треба розвантажити наш бідний вінчестер від зайвої роботи. А для цього треба виконати простих три кроки:

Крок 1. Для початку, видаліть на фіг все що можете, звичайно, крім драйверів і реально потрібних програм. По-перше це дозволить вам звільнити місце, але що ще більш важливо – зараз програми постійно намагаються залізти в автозавантаження, так-же вони встановлюють свої служби і т.д. В результаті, на кшталт поставиш одну програму а вона встановить купу своїх служб, все пропише в автозапуску і в результаті ми отримуємо купу процесів, які не стільки забирають ресурси у системи, скільки смикають наш вінчестер. Тому я взагалі користуюся тільки портативними версіями програм. Вони не куди не лізуть, в реєстрі не паскудять і т.д. Є звичайно і портативні програми, від яких тільки одна назва і залишилося, теж вовсюда залізуть і всюди напаскудити. Так що тут треба бути просто уважніше.

Крок 2. Вимкніть всі служби. Так, так, треба відключити всі служби. І тут справа знову ж таки не в ресурсах системи, а в швидкості нашого вінчестера. Одна справа, коли його смикає пара служб, інша справа, коли його постійно смикає пара десятків служб, плюс до цього, йому ж треба ще й безпосередніми завданнями займатися. Але ж програми останнім часом пішли дуже ресурсоємними. Ось служби, які включені у мене:

 1. DHCP-клієнт
 2. NVIDIA Display Driver Service
 3. Plug-and-Play
 4. WindowsAudio
 5. Захист програмного забезпечення
 6. Клієнт групової політики
 7. Модуль запуску процесів DCOM-сервера
 8. харчування
 9. Планувальник класів мультимедіа
 10. Служба інтерфейсу збереження мережі
 11. Служба профілів користувачів
 12. Сопоставітель кінцевих точок RPC
 13. Засіб побудови кінцевих точок WindowsAudio
 14. Віддалений виклик процедур (RPC)
 15. Інсталятор Windows – увімкніть запуск “вручну”

А ось ці служби за бажанням, особисто у мене вони вимкнені:

 1. брандмауер Windows
 2. Журнал подій Windows
 3. Планувальник завдань
 4. Служба базової фільтрації

Служба планувальника завдань залежить від служби “Журнал подій”. Так що, якщо хочете, щоб планувальник працював, щось не вирубувати журнал. Так-же, планувальник залежить ще і від служби “Віддалений виклик процедур (RPC)”. Так-же для установки деяких програм, може знадобитися служба “інсталятор Windows”. Можна виставити запуск “вручну” і коли служба потрібно, то запуститься автоматично. А потрібно вона дуже рідко. Я наприклад за останній рік взагалі жодної програми не встановлював і нормально.

Взагалі, у мене встановлені тільки драйвера, антивірус і торгові платформи, все інше, портативний софт. Мороки менше, налаштував все один раз, про всяк випадок можна скопіювати папку з портативними програмами куди-небудь для збереження і потім хоч віруси, хоч глюки, хоч поновлення, хоч що – відновлення програм буде займати секунди. Не треба буде нічого перевстановлювати і т.д. Поламану програму викинув, нормальну з резервної папки вставив, всі справи.

Загалом, це необхідний мінімум служб. Якщо постинаєте щось ще, то буде недобре. Наприклад, постинаєте службу “Харчування”, зникне звук, а їхні дерева службу “DHCP-клієнт”, зникне інтернет і т.д. Можна звичайно ще трохи покувирять і наприклад відключити службу “Клієнт групової політики”, в принципі більшості народу він на фіг не потрібний, можна ще багато чого покувирять, але це вже окремі історії.

Ну а все інше можна відключати зі спокійною совістю. А якщо що знадобиться, то можна і назад включити на якийсь час. Я наприклад відключив службу “Черга друку”. Але іноді, раз на рік, я її включаю, якщо раптом надрукувати щось закортить. А хтось може бути і кожен день друкує. Загалом, можете вирубати все, залишивши тільки мінімум служб, перерахованих вище, а потім щось включите у міру потреби. Служба “NVIDIA Display Driver Service”, це служба моєї відеокарти. У кого-то може бути така-ж, у кого-то інша, але суть ви зрозуміли, це відеокарта.

Так-же, щоб постійно не возитися з цими службами, можна зробити резервний архів системи. Можна звичайно і гілку реєстру з настройками служб експортувати. Але потім ви можете ще щось встановити, чи ще що. Так що краще зробити резервне копіювання.

Крок 3. Вирубати всі завдання в планувальнику завдань. Так, так, їх там багато. Одні завдання там запускаються кожні пів години, інші раз на добу, ще одні при вході в систему, такі ще після якихось дій. Загалом, виходить, що наш комп’ютер постійно завантажений роботою “під зав’язку”. Я тільки одну задачу там і залишив, “TextServicesFramework” називається. Вона служить для запуску мовної панелі. Інше все просто відключив. І не забувайте, що планувальник завдань залежить від служби “Журнал подій Windows”, значить, якщо постинаєте журнал, автоматично зникне мовна панель.

Ну і наостанок, ні, це не крок Можна ще уставити операційну систему на один вінчестер, програми на інший, а файл підкачки винести на третій. Тут звичайно швидкість роботи трохи зросте, адже навантаження розподілиться між вінчестерами. Можна також робити RAID-масиви. Так, так, вони можуть служити не тільки для забезпечення схоронності ваших даних, але і для збільшення швидкості обміну цими самими даними. Загалом, багато чого ще можна, але це все окремі і великі теми, які вже добре описані в інтернеті. Але якщо хочете почути все це справа в моїй інтерпретації, то просто чіркну в коментах, або напишіть в личку. А я вже розстаралися

Правда після відключення такої купи служб, нас чекає одна засідка, це “центр забезпечення безпеки”. Службу ми зупинили, але зате центр підтримки починає варнякати, та прапорцем махати. В принципі, звичайно, всі повідомлення з центру підтримки просто дратують, а користі не несуть ніякої. Хіба що, для новачків, може і є якась користь. Але таких на мою вже не залишилося. Зараз, знання з комп’ютерів, діти з молоком матері на мою отримують Так-що можна вирубувати центр підтримки зі спокійною совістю.

Ссылка на основную публикацию