Охолодження комп’ютера.

Охолодження комп’ютера.

В принципі існує всього три основних види охолодження – повітряне, водяне, або масляне. Ну .., в принципі водяне від масляного нічим не відрізняється, але масляне звичайно получше, хоч і дорожче. По-перше, якщо знайдеться дірочка, то в комп’ютері нічого не замкне. По-друге теплообмін краще. Але звичайно у кожного свої фломастери. Мені особисто більше до душі повітряне охолодження. Просто тому що дешево і сердито і менше проблем.

Тут справа в тому, що для кожного завдання потрібно своє рішення. Водяне і масляне охолоджування занадто дорогі і складні в експлуатації. Тут звичайно багато чого від виробника залежить, від матеріалів і т.д. Але просто подумайте, навіщо на простому комп’ютері городити город? Єдиний плюс водяного, масляного охолоджень, це їх тиша роботи. Повітряне охолодження все-таки шумить. Хоча раз на раз звичайно не доводиться. Є і водяні з олійними, гримлять як танки на параді, а є і повітряні тихіше трави. Загалом, повторюся, все залежить від виробника і матеріалів.

Ну а більш детально зупинимося на повітряному охолодженні, бо воно коштує у 99% користувачів.

Повітряне охолодження.

Трохи про корпус. Головне це що? Ага, циркуляція. Я пам’ятаю, про циркуляцію повітря ми вже говорили в попередніх статтях, але просто нагадаю, що найкраща циркуляція повітря в корпусах “Вежах”, це ті, що вертикально стоять. І найголовніше не забудьте закрити зайві дірочки. Адже може вийти так, що ви поставите вентилятор на корпус, а поруч буде купка дірочок і вийде так, що вентилятор, замість того, щоб забирати нагріте внутрішнє повітря, і викидати його назовні, буде забирати повітря зовні з цих самих дірочок, а всередині повітря так і залишиться і не буде ніякої циркуляції і толку від цього вентилятора буде 0.0. У мене наприклад коштує всього один вентилятор, усі щілини закриті, залишена тільки під вінчестерами і виходить що холодне повітря забирається знизу близько вінчестерів і викидається вгорі, корпусним вентилятором і вентилятором блоку живлення. Ось і все і циркуляція повітря є і температура в нормі.

Вентилятори є також у відеокарти і процесора, точніше це вже кулера, хоча .., у всіх по різному, у когось і все окремо Тут краще не кувиряться, але щоб сильно не шуміло, можна скористатися різними утилітами для регулювання швидкості обертання вентиляторів. Такі утиліти є в кожного виробника відеокарт. А швидкість обертання вентилятора процесора зазвичай регулюється автоматично, але на старих комп’ютерах зазвичай це не так, звичайно вони тупо молотять зі швидкістю 100%. Тут можна скористатися і сторонніми утилітами. Найкраща на моїй пам’яті це “speedfan”. Правда підтримка цієї утиліти на мою вже закінчилася … Але це по фігу, якщо у вас комп’ютер не з “останніх”, то все буде працювати нормально, ну а якщо не буде, то подібних утиліт як бруду

Так-же придумують кулера і для охолодження вінчестерів. Точніше вони є і продаються в магазинах. Але це тема спірна. Моя думка таке. Найкращий варіант, це закріпити один корпусний вентилятор перед вінчестерами, ну або закрити всі дірки і зробити один вентилятор на видув. Ну або все разом. Чому краще так? А просто по-перше, від кольорів, які зроблені для охолодження вінчестерів, йде дуже багато шуму, вентилятори там маленькі, а обороти великі, самі розумієте скільки буде виття. А якщо у вас не один вінчестер? Ось і я про те. Крім того не забуватимемо про вібрації, яка йде від кольорів. Так, так, якийсь би “наворочений” кулер не був, а вібрація, хоч і маленька, але бути присутнім буде. А вібрація для вінчестера, це не є добре, це ж механіка млинець. Так-же там утворюється відразу дуже багато пилу, все засірать і т.д. Ну і навіщо тоді їх ставити? Не знаю. Нормальна, робоча температура вінчестера 40 – 45 градусів, як правило вище не піднімається. Навіщо збивати нижче? Звичайно якщо перевалить за 50 градусів, то тут становище безвихідне і треба щось придумувати. В першу чергу звичайно треба спробувати збити температуру вінчестерів, установкою корпусних вентиляторів. Ну а якщо не вийде, то вже можна подумати і про встановлення кулерів на самі вінчестера. Ну а якщо температура вінчестера 40 – 45 градусів і нижче, то не фіг і паритися.

Як вибрати вентилятор, кулер?

Цікаве питання проте У вентилятора всього три важливі параметри – фірма виробник, діаметр і швидкість обертання вентилятора. По суті від фірми виробника тут мало чого залежить. Може дешевенький китайський опрацювати купу років і навіть не зашурхотить жодного разу. А може і наворочений “фірмовий” відразу таку трель видати, що ще довго його виття в вухах стояти буде. Звичайно чим “крутіше” виробник, тим він використовує більш якісні матеріали, тим більше продумана аеродинаміка лопатей і т.д. Але тут на жаль доведеться дуже багато переплачувати чисто за “бренд”. Ось наприклад я купував материнську плату. Гарна, фірмова коштувала 3 – 4 тисячі, а я купив від невідомого виробника в 2 рази дешевше і за параметрами краще і відпрацювала вона багато, багато років, поки каблук в ній не застряг. Про каблук це окрема і досить весела історія Правда весела вона не для материнської плати Так-що, якщо гроші дозволяють, то можна і щось неймовірне взяти. Ну а якщо не дозволяють, то теж нічого страшного.

Ну і про діаметр і швидкість обертання вентилятора. Як правило ці параметри залежать один від одного. Чим більше діаметр, тим менше швидкість обертання вентилятора, а значить менше шуму і менше зносу. Ось бачите як все просто, чим більше, тим краще Тільки не забувайте, що ви обмежені розмірами корпусу, ну і відстанями між кріпильними отворами До речі з приводу відстані між кріпильними отворами. Іноді буває не стандарт, так-що найкраще заміряти яку вдома і взяти лінійку з собою в магазин. Просто я вже був потрапивши на цій темі. Послухав продавця, він все, стандарт, стандарт … За розмірами-то він підійшов, а ось по отворах фіг, довелося висвердлювати. В принципі, якщо ви знайомі з дрилем і напилком, то не біда, головне, щоб в корпус вліз. Хоча .., в принципі можна і на корпусі трохи “повипілівать”

Ще раз до речі. Обов’язково попросіть продавця включити цей вентилятор, адже він може наробити шуму, завібрував, затарахтеть і т.д. Якщо не захочуть, краще йти в інший магазин. У мене якось сталося, що хороший вентилятор попався тільки після 5 – 10 спроби, точно не пам’ятаю, але довго мучилися. Шуміли все, причому шуміли досить сильно. Звичайно “шум” буває різний. Буває що сильно шумить саме повітря. Це означає або швидкість обертання вентилятора дуже велика, або форма лопатей погана. А буває що сам вентилятор тріщить, це пипец. Хоча і те й інше, в сенсі і шум від повітря і тріск самого вентилятора можна зменшити і навіть припинити, зменшивши швидкість обертання оного.

Так-же дуже багато залежить від самих радіаторів, від матеріалу який використовувався при їх виготовленні, від їх розміру і т.д. Наприклад найкраще брати мідні радіатори, у них теплообмін краще, правда вони важчі і дорожчі. Від розміру мало що залежить. Може бути і великий, але фіг чого охолодить, а може і маленький, але морозиво з комп’ютера зробить Найкраще охолоджують з тепловими трубками. Правда там багато нюансів. Так-же є ще один досить важливий момент, це кількість охолоджуючих ребер, пластин, радіатора і відстань між ними. Тут палиця з двома кінцями. Звичайно чим більше цих пластин, тим більше поверхня охолодження і якщо вентилятор може добре все це справа продути, то це дуже добре. Але як правило потужності у вентилятора не вистачає, а так-як пластин багато, то і відстань між ними маленьке, тому воно швидше засмічується пилом і т.д. Так-що краще брати де відстань між пластинами радіатора побільше, туди і рідше повзати треба для чищення, та й чистити такий радіатор в рази легше. Ой, знову “багато букаф” виходить. Ну да ладно, про радіатори поговоримо окремо, там є про що поговорити, це окрема і дуже велика тема.

Ну і пара рад наостанок.

Порада перша. Швидкість обертання вентилятора зменшити досить просто. Хтось змінні резистори ставить, в загальному у всіх свої фломастери. Особисто я щоб зменшити швидкість обертання вентиляторів, просто вирвав дроти з роз’єму і тупо потикав по різному в роз’єм від блоку живлення. Таким чином, потикав можна отримати 5 і 7 вольт на виході і вийде 2 швидкості, одна на 50%, інша на 75% .., приблизно. Тільки дроти Там не поплутав. Роз’єм від блоку живлення, про який я говорю, називається молекс (Molex) і має всього чотири дроти. Самі роз’єми зазвичай білого, рідше чорного кольорів. Більш докладно я розбирав цю тему тут – Як зробити комп’ютер тихіше?

Друга порада. При покупці блоку живлення, зверніть увагу на його вентилятор. Бажано брати з великим вентилятором, який знаходиться на великій боковій стінці, а не з “дупи” Такий варіант блоку живлення самий тихий в роботі.

Ссылка на основную публикацию