Огляд і установка дистрибутива Linux Debian 9 Stretch

У цьому матеріалі ми розглянемо нову стабільну версію дистрибутива Linux Debian 9 Stretch, поговоримо про особливості даного релізу, де його можна скачати, а також як встановити Debian 9 на жорсткий диск комп’ютера, тобто детально розглянемо процес установки спеціально для початківців.

Огляд особливостей і нововведень попередньої версії можете подивитися в статті присвяченій Debian 8.0 Jessie. А зараз давайте переходити до розгляду нової версії.

Огляд дистрибутива Linux Debian 9 Stretch

Debian – це дистрибутив безкоштовної операційної системи Linux, Debian є одним з найстаріших і популярних дистрибутивів Linux, він широко використовується в якості платформи для web-серверів і серверів баз даних, в той же час багато його використовують і в якості клієнтської операційної системи, і системи для домашнього використання.

Дистрибутив Debian має велике співтовариство і підтримує багато мов, в тому числі і Російська. Також Debian підтримує велику кількість комп’ютерної архітектури, включаючи найпопулярніші: 32-бітний ПК (i386), 64-бітний ПК (amd64), 64-бітний ARM (arm64), ARM EABI (armel), ABI ARM з апаратною підтримкою чисел з плаваючою коми (armhf), IBM System z (s390x) та інші.

Дистрибутив можна встановити з таким графічними оболонками як: GNOME, KDE, LXDE, MATE, Xfce і Cinnamon.

Debian має невисокі системні вимоги, наприклад система, буде працювати досить швидко на комп’ютері з мінімальними характеристиками (зазначу, що мова йде про систему з графічним оточенням):

 • Процесор Pentium 4 з частотою 1 ГГц;
 • Буде потрібно 1 гігабайт оперативної пам’яті;
 • Вільного місця на диску 10 гігабайт.

Як бачите, для сучасного світу ці вимоги дійсно невисокі.

Офіційний сайт проекту

Що нового в Debian 9 Stretch?

Версія дистрибутива Debian 9 отримала кодове ім’я «Stretch», Підтримуватися вона буде протягом 5 років.

Дистрибутив має наступні нововведення і зміни:

 • Ядро Linux 4.9;
 • Debian 9 тепер підтримує нову архітектуру 64-бітний MIPS з порядком байтів від молодшого до старшого (mips64el);
 • Припинено підтримка архітектури PowerPC (powerpc);
 • Браузер Iceweasel і поштовий клієнт Icedove були замінені на більш популярні модифікації Firefox 52.2 і Thunderbird 45.8;
 • Офісний пакет LibreOffice 5.2;
 • До складу дистрибутива включено близько 15346 нових пакетів, всього їх стало більше 51687, також більш 29859 пакетів в дистрибутиві було оновлено;
 • Тепер за замовчуванням в дистрибутиві використовується MariaDB замість MySQL, версія пакету MariaDB 10.1;
 • Нові установки системи тепер мають новий стандарт схеми іменування мережевих інтерфейсів, замість старих імен виду eth0, eth1 і т. Д. Будуть ens0 або enp1s1 (ethernet) і так далі;
 • Xorg-сервер тепер можна запустити від імені звичайного користувача без прав суперкористувача. Це знижує ризик підвищення привілеїв через помилки в X-сервері. Але для того, щоб ця можливість заробила, необхідно виконати ряд вимог, наприклад: необхідно виконати команду logind і пакет libpam-systemd, а також сервер повинен працювати у віртуальній консолі, в якій він був запущений;
 • Покращено пакетний менеджер apt, наприклад, він тепер відкидає за замовчуванням слабші контрольні суми (наприклад, SHA1), А також намагається завантажувати пакунки від користувача з мінімальними правами;
 • З’явилася нова служба, яка надає дзеркала для репозиторіїв архівів Debian (основний архів, архів оновлень безпеки і т.д.);
 • І інші зміни, знайти більш детальну інформацію про те, що нового з’явилося в Debian 9 можете знайти на офіційному сайті -.

Де завантажити Linux Debian 9 Stretch?

Завантажити Debian 9 можна зі сторінки завантаження офіційного сайту –

Після переходу на сторінку необхідно вибрати відповідний образ і яким чином будуть завантажуватися, я для прикладу скачаю 32 бітну версію на повному DVD диску через торрент, для цього клацаю по посиланню «торренти для 32-бітного ПК (DVD)».

Відкриється сторінка, на якій Вам необхідно вибрати необхідний торрент файл, в моєму випадку це – debian-9.0.0-i386-DVD-1.iso.torrent (ось пряме посилання на скачування цього файлу – ). Одного диска (з номером 1) Цілком достатньо для установки на домашній ПК.

В результаті у мене завантажився ISO образ debian-9.0.0-i386-DVD-1.iso розміром 3.67 гігабайт.

Інструкція по установці Linux Debian 9 Stretch

У графічному режимі процес установки Debian 9 насправді простий і з ним впорається навіть починаючий користувач (хоча, на мій погляд, аж надто багато кроків налаштування, деякі з яких можна було б об’єднати). Для тих, хто вперше буде проводити встановлення Linux Debian, нижче ми все одно детально розглянемо цей процес. Відразу скажу, що мова йде про встановлення Debian 9 Stretch з середовищем робочого столу, для прикладу я виберу KDE, в графічному режимі на домашній комп’ютер для звичайних користувачів.

Більш детальну і повну інформацію про процес установки Ви можете знайти на офіційному сайті -.

Крок 1

Записуємо образ на диск і завантажується з нього. Потрапляємо в меню диска і вибираємо «Graphical install».

крок 2

Вибираємо мову програми установки і системи в цілому. тиснемо «Continue»

крок 3

Потім вказуємо своє місце розташування, тиснемо «продовжити».

крок 4

Вибираємо клавіатурну розкладку, тиснемо «продовжити».

крок 5

Вказуємо спосіб перемикання клавіатури між національною і стандартною розкладкою, тиснемо «продовжити».

крок 6

На даному етапі програма установки здійснить перегляд диска і потім спробує автоматично налаштувати мережу.

Деякі параметри мережі ми все одно повинні налаштувати самостійно, наприклад, вказати ім’я комп’ютера, натискаємо «продовжити».

крок 7

Також необхідно вказати ім’я домену, але так як ми виробляємо установку на домашній комп’ютер, то можемо вказати будь-яке ім’я, я вказав MyDebian.

крок 8

Тепер нам необхідно придумати і ввести пароль для суперкористувача (користувач з максимальними правами), Натискаємо «продовжити».

крок 9

Далі налаштовуємо вже свого облікового запису, спочатку вказуємо ім’я користувача.

крок 10

А потім ім’я облікового запису.

крок 11

І, звичайно ж, пароль для цього облікового запису, тобто той пароль, який Ви будете вводити при включенні комп’ютера, тиснемо «продовжити».

крок 12

На даному етапі, для правильного відображення часу в системі, вказуємо свій часовий пояс.

крок 13

Потім необхідно виконати розмітку диска, початківці можуть вибрати перший пункт «Авто – використовувати весь диск». В даному випадку програма установки практично все зробить за Вас в автоматичному режимі. тиснемо «продовжити».

крок 14

Вибираємо диск для розмітки. Нас також попереджають, що всі дані на диску будуть видалені. тиснемо «продовжити».

крок 15

Тепер нам необхідно вибрати схему розмітки. В даному випадку рекомендую вибрати другий варіант «Окремий розділ для / home», Для того щоб в разі переустановлення системи або її поновлення всі призначені для користувача дані були збережені. натискаємо «продовжити».

крок 16

Тут нам показують список розділів, які будуть створені (Ви їх ще можете змінити). Якщо все Вас влаштовує, то вибираємо «Закінчити розмітку і записати на диск», Тиснемо«продовжити».

крок 17

Зараз нас попереджають про те, що в разі підтвердження представлені зміни будуть записані на диск, вибираємо «Так»І тиснемо«продовжити».

В результаті почнеться установка базової системи.

крок 18

В процесі програма установки запитає Вас про додаткові дисках, але так як ми не скачували ці диски (да нам це і не потрібно), Ми вибираємо варіант «немає»І тиснемо«продовжити».

крок 19

Після почнеться процес вибору і установки програмного забезпечення. Спочатку нас запитають про те, чи хочемо ми використовувати дзеркало архіву в мережі, я відповів «немає», Але як вони кажуть, якщо у Вас на даному етапі є швидкий Інтернет, то Ви можете вибрати і«Так». тиснемо «продовжити».

крок 20

На цьому кроці нам пропонують взяти участь в опитуванні, я не хочу, тому натиснув «немає», Тиснемо«продовжити».

крок 21

Тепер нам потрібно вибрати середу робочого столу і деякий програмне забезпечення для початкової установки, я буду встановлювати середу KDE, стандартні утиліти і сервер друку. натискаємо «продовжити».

крок 22

Далі нам пропонують встановити системний завантажувач в головний завантажувальний запис, я погоджуюся, тобто відповідаю «Так», Так як у мене це чистий диск і іншого завантажувача просто немає. натискаємо «продовжити».

крок 23

Вибираємо диск, на який буде встановлений завантажувач. тиснемо «продовжити».

Ось і все, установка завершена. тиснемо «продовжити».

Ссылка на основную публикацию