Настав час пройти в святая святих сервісу сайтів Google – панель управління

Команда «Додаткові дії – Управління сайтом» виведе на екран список всіх настроювальних опцій (рис. 9.20). Закладка «Остання активність» на бічній панелі відкривається за замовчуванням. З її допомогою зручно відстежувати зміни на сайті – викладення нових матеріалів, коментарі учасників, видалення і додавання файлів.
Закладка «Сторінки» виводить список всіх сторінок сайту – мабуть, це єдиний спосіб оцінити структуру складного ресурсу цілком. Тут відсутній опція групового переміщення або видалення сторінок, зате є можливість оцінити ієрархію матеріалів, переключившись в режим «Дерево» за допомогою однойменної кнопки. Розділ «Додатки» дозволяє побачити файли, прикладаються до статей і заміток вашого ресурсу. У розділі присутня можливість групової обробки – виділені за допомогою прапорців файли легко переміщуються і видаляються. Тут же будь-який файл можна перейменувати або змінити його версію, закачавши інший варіант з локального комп’ютера.

Група «Налаштування сайту» складається з кількох розділів. Розділ «Загальні» дозволяє змінити базові параметри вашого вузла, які ви встановлювали при його створенні, – назва, опис, мова інтерфейсу. Крім цього, в розділі існує можливість установки лічильника відвідувань Google Analytics (http://analytics.google.com), а також посилання «Видалити цей сайт». З її допомогою ваше дітище раз і назавжди зникне з просторів Інтернету. Розділ «Загальний доступ» дозволяє запросити до роботи над сайтом одного або декількох учасників. Як і в інших додатках Google, ви можете вирішувати, в якості кого запрошувати користувачів. Від вас залежить, чи будуть вони повноправними власниками сайту (при цьому будь-яка грань між вами зітреться), співавторами або простими читачами.

Хто такі читачі, в принципі ясно. Ці люди зможуть лише переглядати сайт, але будь-які дії по додаванню або зміни його вмісту їм будуть недоступні. Повноваження співавторів ширше – вони вже можуть додавати і видаляти сторінки, файли і коментарі, а також переміщати їх в будь-який довільне місце. Власники ж можуть все, включаючи видалення самого сайту.

Про розділ «Перетворити сайт в гроші», що дає можливість монетизувати ваш ресурс, ми вже говорили, коли згадували про вставках блоків AdSense на сторінки і бічну панель. Тут же при бажанні показ рекламних банерів можна і відключити. А ось розділ «Веб-адреса» дозволяє налаштувати для вашого сайту кілька псевдонімів. Адже не завжди зручно ділитися з друзями і партнерами посиланням виду http://sites.google.com/site/baluev/, правда? Набагато краще, якщо замість цього ви скинете їм коротку посилання вашого особистого сайту (наприклад, http://www.mycompany.ru), а при заході на неї вони побачать ваш вузол на Google-сайтах!

Звичайно, крім вказівки одного або декількох псевдонімів в пропонованому вікні вам доведеться зробити і дещо ще – зайти в панель управління власним доменом і створити або відредагувати запис CNAME. Як значення або псевдоніма CNAME потрібно вказати «sub domain», а в якості цільового адреси – http://ghs.google.com. Звучить складно, а отримати коротку адресу все ж хочеться? Варто скористатися сервісами скорочення адрес, які але довгою посиланням видають коротку і запам’ятовується. Для цих цілей я використовував сервіс http://b23.ru, але навколо є маса інших: http://tr.im, http://is.gd, http://tinyurl.com, http: // bit. ly.

Група «Оформлення сайту» відповідальна за дизайн вашого вузла. Розділ «Макет сайту» дає можливість настройки більшості параметрів зовнішнього вигляду. Клацніть по кнопці «Змінити оформлення сайту». У вікні налаштувань вказується бажана ширина сайту, при цьому замість абсолютних значень в пікселах можна встановити цей параметр у відсотках від реальної ширини екрану. Втім, іноді варто залишити все як є, і тоді пункт «Використовувати значення за замовчуванням з теми» буде дуже доречним.

Висота заголовка (або, як часто говорять, шапки) теж налаштовується в цьому вікні. Якщо ви не хочете витрачати на нього екранний простір, варто вибрати пункт «Без заголовка». Останній пункт вікна «Зміна формату сайту» завідує розташуванням бічній панелі. Знайдуться голоси на підтримку кожного з варіантів – справа або зліва, хоча мені завжди був миліший дизайн, коли управління основними функціями знаходиться в правій частині екрана. Втім, вирішувати, звичайно ж, автору сайту. Можна ж взагалі обійтися без бічній панелі!

Закриваємо вікно зміни формату і повертаємося до макету сайту. Хочете встановити власний логотип, який буде красуватися у верхній частині екрану (тієї самої шапці)? І він зовсім не обов’язково повинен бути маленьким і скромним – фактично таким чином можна замінити всю шапку цілком і зробити ваш сайт дійсно незабутнім. Подивіться, як це зроблено в моєму сайті-зразку – http://b23.ru/s7tr. Далеко не найвдаліший варіант оформлення шапки, але він відрізняється від стандартних шаблонів, а це вже немало.

Залежно від того, з якого боку екрану ви вирішили помістити бічну панель, її макет буде показаний зліва чи справа. Будь-який елемент, вже знаходиться в ній, можна налаштувати за допомогою посилання «Змінити». Наприклад, об’єкт під назвою «Навігація», за допомогою якого будується карта сайту і показується поточне місцезнаходження користувача, дозволяє вказати глибину показуються посилань. Як правило, найкраще вказувати два або три рівні вкладеності, щоб структура не виглядала громіздкою. У рідкісних випадках більшої глибини посилання на підлеглі елементи можна вказати в кінці сторінки за допомогою меню «Вставити – Список підлеглих», а настройка блоку AdSense змінює вид показуються на бічній панелі рекламних повідомлень.

Якщо навігаційний список, створений автоматично, вас не влаштовує, його завжди можна переробити на власний розсуд, відключивши в настройках модуля прапорець «Автоматична організація моєї навігації». Після цього можна абсолютно самостійно змінювати сторінки місцями і редагувати рівні вкладеності, користуючись іконками стрілок, а також додавати на навігаційну панель нові сторінки (посилання «Додати сторінку») і видаляти непотрібні (іконка з хрестиком).

Проте не варто обмежуватися вже наявними блоками на бічній панелі. Посилання «Додати елемент на бічну панель» покаже, що ще можна туди «покласти». Перш за все це елемент під назвою «Текстове поле». Але додавати в нього можна не тільки текст! У вашому розпорядженні – повноцінний текстовий редактор, а це значить, що ви можете помістити на бічну панель довільне зображення і, скориставшись кнопкою HTML, вставити довільний код, скажімо, від лічильника відвідувань. Врахуйте, правда, що небезпечний, на думку Google, код буде автоматично видалений, а з підключенням різного виду скриптів і фреймів доведеться почекати.

Гаджет «Зворотний відлік» виводить на бічну панель симпатичний банер із зазначенням кількості днів до важливого для вас або оточуючих події. Це може бути національне свято, дата початку чемпіонату світу з футболу або очікуваного релізу програми, якій присвячений ваш ресурс. А може бути, це число днів до закінчення дії знижок в вашому інтернет-магазині? Проявіть фантазію і використовуйте елемент «Зворотний відлік» якимось незвичайним чином. Врахуйте, що назва події потрібно вказувати в родовому відмінку: «Нового року», «закінчення розпродажу», «дня народження» – тоді пропозиція буде побудовано правильно: «168 днів до Нового року» і т.д.

Для того щоб співавтори та відвідувачі сайту бачили, що робота на ньому кипить, можна встановити елемент «Останні дії», і тоді жодна операція по додаванню або видалення тієї чи іншої сторінки не пройде непоміченою. Крім власне дії і назви об’єкта буде вказано і автор зміни. В налаштуваннях ж елемента можна вказати кількість останніх відображаються дій, яке за замовчуванням обмежена п’ятьма. Вам не подобається, що рекламний блок розташований на бічній панелі занадто низько? Або ви хотіли б перенести «Зворотний відлік» на самий верх? Просто потягніть заголовок потрібного елемента мишкою на нове місце – і він слухняно займе його!

Розділ «Кольори і шрифти» має на увазі тонкий тюнінг всіх елементів оформлення сайту. По суті, взявши за основу запропоновану тему, можна змінити її до невпізнання, допрацювавши кожен шрифт і змінивши все кольорові гами розділів. Звичайно, міняти все навряд чи варто – але якщо, скажімо, вас не влаштовує шрифт заголовків або фон поточної сторінки в розділі навігації, то саме тут його можна дуже швидко доопрацювати відповідно до ваших естетичними уподобаннями і почуттям прекрасного. Для кожного з більш ніж 30 настроювальних елементів можна вирішити, чи залишати його у відповідності із запропонованою темою оформлення, прибрати зовсім (в разі фону) або вибрати самостійно. Видів вибору два – для шрифтів це набір гарнітур Georgia, Serif, Verdana, Courier або Trebushet, а в разі кольорів – гамма фарб з палітри. Всі зміни тут же відображаються на панелі предпросмотра сайту, де зібрано більшість настроюються елементів.

Останній настроювальний розділ – теми. Ми вже мали можливість підібрати тему на етапі створення сайту. Але тоді у нас не було жодного уявлення про те, що ж ми отримаємо в результаті, як запропоноване оформлення буде збігатися з майбутнім змістом сайту. Саме тому я не раджу затримуватися з підбором теми на початковому етапі. Налаштування – ось де можна попрацювати над цим питанням як слід! Дивіться: крім все того ж набору з 50 шаблонів у нас з’являється можливість попереднього перегляду створеного сайту в «новому одязі». Не варто ризикувати і відразу ж переключатися на першу вподобану тему. Спробуйте «приміряти» кілька з них. І врахуйте, що всі зроблені вами до цього зміни в оформленні (настройка шрифтів і фонів) при зміні шаблону пропадуть. Налаштували? Саме час клацнути на кнопку «Зберегти зміни», після чого перейти по посиланню «Повернутися на сайт». Прийшла пора помилуватися на результат!

Не варто обмежуватися набором об’єктів для вставки, які пропонують Сайти. Їх можна розширити практично до безкінечності, скориставшись механізмом гаджетів. Це невеликі об’єкти, створені іншими користувачами Інтернету, які ви можете застосувати на свій розсуд. Зусиллями тисяч людей створено безліч гаджетів на будь-який смак – новинні стрічки, калькулятори, словники та перекладачі, а також галереї вибраних фотографій і музичні програвачі. Все, що потрібно для вставки гаджета на одну зі своїх сторінок, – виконати команду «Вставити – Додаткові гаджети» під час редагування.

Всі гаджети відсортовані за п’ятьма групами: «Популярні», «Новини», «Інструменти», «Фінанси», «Технологія». Розподіл дуже умовне, а тому, скажімо, галереї фотографій можуть перебувати як в «Інструментах», так і в «Технологіях». Гаджетів дуже багато, тому замість довгого гортання розділів набагато зручніше і простіше користуватися пошуком. Благо він працює відмінно: просто введіть назву цікавить вас області російською або англійською (наприклад, «News», «Музика» або «Погода») і отримаєте натомість один або кілька гаджетів, які будуть радувати ваших відвідувачів.

Ссылка на основную публикацию