Налаштування діаграм в Excel: додаємо назву, осі, легенду, підписи даних і багато іншого

Про що ми думаємо в першу чергу після створення діаграми в Excel? Про те, як надати діаграмі саме такий вигляд, який ми собі уявляли, коли бралися за справу!

У сучасних версіях Excel 2013 і 2016 налаштування діаграм – це просто і зручно. Корпорація Microsoft доклала чимало зусиль, щоб зробити процес налаштування простим, а необхідні параметри легко доступними. Далі в цій статті ми покажемо кілька простих способів, як додати і налаштувати всі основні елементи діаграми в Excel.

3 способи налаштовувати параметри діаграм в Excel

Якщо у Вас була можливість прочитати нашу попередню статтю про те, як створити діаграму в Excel, то Ви вже знаєте, що доступ до основних інструментів для роботи з діаграмами можна здійснити одним з трьох способів:

 1. Виділити діаграму і використовувати вкладки з групи Робота з діаграмами (Chart Tools) – конструктор (Design) і формат (Format).
 2. Натиснути правою кнопкою миші по елементу діаграми, який необхідно налаштувати, і вибрати потрібну команду з контекстного меню.
 3. Використовувати спеціальні іконки, які з’являються біля правого верхнього кута діаграми, якщо клікнути по ній мишею.

Ще більше параметрів знаходиться в панелі Формат області діаграми (Format Chart), яка з’являється в правій частині робочого аркуша, якщо натиснути пункт Додаткові параметри (More options) в контекстному меню діаграми або на вкладках групи Робота з діаграмами (Chart Tools).

Порада: Щоб відразу ж відкрити потрібний розділ панелі для налаштування параметрів діаграми, двічі клікніть по відповідному елементу на діаграмі.

Озброївшись цими базовими знаннями, давайте подивимося, як можна змінювати різні елементи діаграми в Excel, щоб надати їй саме такий вигляд, який ми хочемо бачити.

Як змінити назву або вилучити до діаграми Excel

У цьому розділі ми розповімо про те, як додати назву до діаграми в різних версіях Excel, і покажемо, де знаходяться основні інструменти для роботи з діаграмами. В іншій частині статті ми будемо розглядати приклади роботи тільки в найновіших версіях Excel 2013 і 2016.

Додаємо назву до діаграми в Excel 2013 і Excel 2016

В Excel 2013 і Excel 2016 при створенні діаграми в її назві автоматично вставляється текст “Назва діаграми“. Щоб змінити цей текст, просто виділіть її та введіть свій варіант назви:

Можна також зв’язати назву діаграми з будь-якої осередком на аркуші за допомогою посилання, щоб назва автоматично оновлювалося кожен раз при зміні вмісту пов’язаної осередку. Про те, як це зробити, розказано.

Якщо назва з якихось причин не було додано автоматично, то клікніть в будь-якому місці діаграми, щоб з’явилася група вкладок Робота з діаграмами (Chart Tools). Відкрийте вкладку конструктор (Design) і натисніть Додати елемент діаграми (Add Chart Element) > Назва діаграми (Chart Title) > над діаграмою (Above Chart) або По центру (накладення) (Centered Overlay).

Або натисніть іконку елементи діаграми (Chart Elements) біля правого верхнього кута діаграми і відзначте галочкою параметр Назва діаграми (Chart Title).

Навпроти параметра Назва діаграми (Chart Title) можна натиснути стрілку, спрямовану вправо (див. Малюнок вище), і вибрати один із запропонованих варіантів:

 • над діаграмою (Above Chart) – назва розміщується над областю побудови діаграми, розмір графіка при цьому зменшується; цей варіант використовується за умовчанням.
 • По центру (накладення) (Centered Overlay) – вирівняне по центру назва накладається поверх області побудови, розмір графіка при цьому не змінюється.

Щоб знайти більше параметрів, відкрийте вкладку конструктор (Design) і натисніть Додати елемент діаграми (Add Chart Element) > Назва діаграми (Chart Title) > Розширені можливості пошуку заголовка (More Options). Або натисніть іконку елементи діаграми (Chart Elements), потім Назва діаграми (Chart Title) > Додаткові параметри (More Options).

натискання кнопки Додаткові параметри (More Options), як в одному, так і в іншому випадку, відкриває панель Формат назви діаграми (Format Chart Title) в правій частині робочого аркуша, де можна знайти потрібні параметри.

Додаємо назву до діаграми в Excel 2010 і Excel 2007

Щоб додати назву до діаграми в Excel 2010 і попередніх версіях, виконайте наступні дії:

 1. Клікніть в будь-якому місці діаграми Excel, щоб на Стрічці меню з’явилася група вкладок Робота з діаграмами (Chart Tools).
 2. на вкладці макет (Layout) натисніть Назва діаграми (Chart Title) > над діаграмою (Above Chart) або По центру (накладення) (Centered Overlay).

Пов’язуємо назву діаграми з осередком робочого листа

Діаграми різних типів в Excel найчастіше створюються з заміщує текстом замість назви. Щоб задати власну назву для діаграми, можна або виділити поле діаграми і ввести текст вручну, або прив’язати його до будь-якої осередку робочого аркуша, що містить, наприклад, назва таблиці. В такому випадку назва діаграми Excel буде автоматично оновлюватися кожен раз, коли буде змінюватися вміст пов’язаної осередку.

Щоб зв’язати назву діаграми з осередком робочого листа:

 1. Виділіть назву діаграми.
 2. У рядку формул введіть знак рівності (=), Клікніть по осередку, що містить потрібний текст, і натисніть Enter.

В даному прикладі ми пов’язуємо назву діаграми Excel з осередком A1. Можна вибрати два або більше клітинок (наприклад, кілька заголовків стовпців), і в результаті в назві діаграми буде показано вміст всіх обраних осередків.

Переміщаємо назву в діаграмі

Якщо потрібно перемістити назву діаграми в інше місце, виділіть його і перетягніть за допомогою миші:

Видаляємо назву діаграми

Якщо для діаграми Excel не потрібно назву, то його можна видалити двома способами:

 • на вкладці конструктор (Design) натисніть Додати елементи діаграми (Add Chart Element) > Назва діаграми (Chart Title) > немає (None).
 • Клацніть правою кнопкою по назві діаграми і в контекстному меню натисніть вилучити (Delete).

Змінюємо шрифт і оформлення назви діаграми

Щоб змінити шрифт назви діаграми в Excel, клікніть по ньому правою кнопкою миші і натисніть шрифт (Font) в контекстному меню. Відкриється однойменне діалогове вікно, в якому можна налаштовувати різні параметри шрифту.

Якщо потрібні більш детальні настройки, виділіть назву діаграми, відкрийте вкладку формат (Format) і пограйте різними параметрами. Ось як, наприклад, можна перетворити назву діаграми за допомогою Стрічки меню:

Таким же чином можна змінити оформлення інших елементів діаграми, таких як, підписи на осях і.

Більш докладно про це розказано в статті Як додати назву до діаграми в Excel.

Налаштовуємо осі діаграми в Excel

Для більшості типів діаграм в Excel вертикальна вісь (Вона ж – вісь значень або вісь Y) і горизонтальна вісь (Вона ж – вісь категорій або вісь Х) додаються автоматично при створенні діаграми.

Щоб приховати або показати осі діаграми, клікніть по іконці елементи діаграми (Chart Elements), потім натисніть стрілку в рядку осі (Axes) і відзначте галочкою ті осі, які потрібно показати, чи приберіть галочку поруч з тими, які потрібно приховати.

Для деяких типів діаграм, наприклад, для, може бути показана допоміжна вісь.

При створенні об’ємних діаграм, можна відобразити вісь глибини:

Для кожного елемента осей діаграми в Excel можна налаштовувати різні параметри (далі поговоримо про це докладніше):

Додаємо назви осей в діаграмі

Створюючи діаграму в Excel, можна додати назви вертикальної і горизонтальної осей, щоб користувачам було простіше зрозуміти, що за дані показані на діаграмі. Щоб додати назви осей, потрібно зробити ось що:

 1. Клікніть в будь-якому місці діаграми Excel, потім натисніть по іконці елементи діаграми (Chart Elements) і поставте галочку в рядку назви осей (Axis Titles). Якщо потрібно показати назву тільки для однієї з осей (або вертикальної, або горизонтальної), натисніть стрілку праворуч і приберіть одну з галочок.
 2. Натисніть на діаграмі по текстовому полю назви осі і введіть текст.

Щоб налаштувати оформлення назви осі, клікніть по ньому правою кнопкою миші і в контекстному меню натисніть Формат назви осі (Format Axis Title). При цьому відкриється однойменна панель з великим вибором параметрів, що настроюються оформлення. Можна також використовувати параметри, запропоновані на вкладці формат (Format) Стрічки меню, як ми робили при.

Пов’язуємо назви осей з заданими осередками робочого листа

Як і, назву осі можна пов’язати із заданою осередком робочого листа за допомогою посилання, щоб ця назва оновлювалося автоматично при зміні даних в пов’язаної осередку.

Щоб створити таку посилання, виділіть назву осі і в рядку формул введіть знак рівності (=), Потім клацніть по комірці, з якою потрібно пов’язати назву осі, і натисніть Enter.

Змінюємо масштаб осі діаграми

Microsoft Excel автоматично визначає мінімальне і максимальне значення, а також одиниці виміру для вертикальної осі, грунтуючись на тому, які дані використані для побудови діаграми. При необхідності для вертикальної осі можна налаштувати власні більш підходящі параметри.

 1. Виділіть вертикальну вісь діаграми і клацніть по іконці елементи діаграми (Chart Elements).
 2. Натисніть стрілку в рядку осі (Axis) і в меню оберіть Додаткові параметри (More options). відкриється панель формат осі (Format Axis).
 3. В розділі параметри осі (Axis Options) зробіть одну з таких дій:
  • Щоб задати початкове і кінцеве значення вертикальної осі, введіть відповідні значення в поля мінімум (Minimum) або максимум (Maximum).
  • Щоб змінити масштаб осі, введіть значення в поля Основні ділення (Major) і проміжні ділення (Minor).
  • Щоб відкласти значення по осі у зворотному порядку, відзначте галочкою параметр Зворотний порядок значень (Values ​​in reverse order).

Горизонтальна вісь, на відміну від вертикальної, частіше має текстові підписи даних, а не числові, тому налаштувань масштабу у цій осі менше. Однак можна змінити кількість категорій, які будуть показані між мітками, порядок категорій і точку, де дві осі перетинаються:

Змінюємо числовий формат у підписів осі

Якщо потрібно, щоб числа в підписах осі відображалися як валюти, відсотки, час або в будь-якому іншому форматі, клікніть по підписам правою кнопкою миші і в контекстному меню натисніть формат осі (Format Axis). У панелі, перейдіть в розділ число (Number) і виберіть один з доступних числових форматів:

Порада: Щоб встановити для чисел формат вихідних даних (той, що в осередках робочого аркуша), поставте галочку Зв’язок з джерелом (Linked to source). Якщо не виходить знайти розділ число (Number) в панелі формат осі (Format Axis), перевірте, що на діаграмі виділена вісь значень (це, як правило, вертикальна вісь).

Додаємо підписи даних в діаграмі Excel

Щоб зробити графік в Excel зрозумілішим, додайте підписи даних, які будуть показувати докладну інформацію про ряд даних. Залежно від того, на що потрібно звернути увагу користувачів, можна додати підписи до одного ряду даних, до всіх рядах або до окремих точках.

 1. Клацніть по ряду даних, для якого потрібно додати підписи. Щоб додати підпис тільки до однієї точки даних, клікніть ще раз по цій точці.
 2. Натисніть на іконку елементи діаграми (Chart Elements) і поставте галочку в рядку підписи даних (Data Labels).

Наприклад, ось так виглядає наша діаграма Excel з підписами для одного з рядів даних.

У деяких випадках можна вибрати, як будуть розташовуватися підпису. Для цього натисніть стрілку в рядку підписи даних (Data Labels) і вкажіть відповідний варіант. Щоб показати підписи всередині плаваючих текстових полів, виберіть виноска даних (Data Callout).

Як змінити дані, які відображаються в підписах

Щоб змінити зміст підписів даних на діаграмі, клікніть по іконці елементи діаграми (Chart Elements) > підписи даних (Data Labels) > Додаткові параметри (More Options). відкриється панель Формат підписів даних (Format Data Labels) в правій частині робочого аркуша. на вкладці параметри підписів (Label Options) в розділі Включати в підпис (Label Contains) знайти потрібний розділ запропонованих варіантів.

Якщо потрібно додати власний текст до однієї з точок даних, клікніть по підпису цієї точки, потім клацніть ще раз, щоб виділеної залишилася тільки цей підпис, і ще раз по тексту підпису, щоб виділити його. Далі введіть власний текст.

Якщо виявиться, що занадто велика кількість підписів перевантажує діаграму Excel, то можна видалити будь-яку з них. Клацніть по підпису правою кнопкою миші і в контекстному меню натисніть вилучити (Delete).

Поради для роботи з підписами даних:

 • Щоб змінити положення одного підпису, просто перетягніть її мишею в потрібне місце.
 • Щоб змінити колір шрифту і заливку підписів даних, виділіть їх, потім відкрийте вкладку формат (Format) і налаштуйте потрібні параметри форматування.

Додаємо, прибираємо, переміщаємо і налаштовуємо формат легенди діаграми

При створенні діаграми в Excel 2013 і Excel 2016 легенда за замовчуванням додається в нижній частині області діаграми. В Excel 2010 і раніших версіях – праворуч від області побудови.

Щоб прибрати легенду, натисніть іконку елементи діаграми (Chart Elements) біля правого верхнього кута діаграми і приберіть галочку в рядку легенда (Legend).

Щоб перемістити легенду діаграми в інше місце, виділіть діаграму, відкрийте вкладку конструктор (Design), натисніть Додати елемент діаграми (Add Chart Element) > легенда (Legend) і виберіть нову позицію для легенди. Щоб видалити легенду, натисніть немає (None).

Ще один спосіб перемістити легенду – клацнути по ній двічі мишею і вибрати потрібне положення в розділі параметри легенди (Legend Options) панелі формат легенди (Format Legend).

Для настройки форматування легенди існує безліч параметрів на вкладках Заливка і кордони (Fill & Line) і ефекти (Effects) панелі формат легенди (Format Legend).

Показуємо і приховуємо сітку в діаграмі Excel

В Excel 2013 і 2016 показати або приховати сітку – справа кількох секунд. Просто клікніть по іконці елементи діаграми (Chart Elements) і поставте або приберіть галочку в рядку Сітка (Gridlines).

Microsoft Excel автоматично визначає, які лінії сітки краще підійдуть для даного типу діаграми. Наприклад, для лінійчатої діаграми будуть показані основні вертикальні лінії, в той час як для гістограми – основні горизонтальні лінії сітки.

Щоб налаштувати відображається тип ліній сітки, клікніть стрілку вправо в рядку Сітка (Gridlines) і виберіть із запропонованих варіантів відповідний, або натисніть Додаткові параметри (More Options), щоб відкрити панель Формат основних ліній сітки (Major Gridlines).

Приховуємо і редагуємо ряди даних в діаграмі Excel

Коли на діаграмі Excel показано дуже багато даних, то іноді потрібно на деякий час приховати частину рядів, щоб сфокусувати увагу на потрібних в даний момент.

Для цього праворуч від графіка натисніть іконку фільтри діаграми (Chart Filters) і приберіть галочки з тих рядів даних і / або категорій, які потрібно приховати.

Для редагування ряду даних натисніть кнопку змінити ряд (Edit Series) праворуч від його назви. Кнопка з’являється, якщо навести курсор на назву цього ряду. При цьому відповідний ряд буде виділено на графіку, так що Ви легко побачите, який саме елемент буде відредагований.

Змінюємо тип і стиль діаграми

Якщо створена діаграма не кращим чином підходить для відображення даних, Ви можете без праці змінити тип діаграми. Для цього виділіть діаграму, відкрийте вкладку вставка (Insert) і в розділі діаграми (Charts) виберіть інший тип діаграми.

Інший спосіб – клацніть правою кнопкою миші в будь-якому місці діаграми і в контекстному меню натисніть Змінити тип діаграми (Change Chart Type).

Для того, щоб швидко змінити стиль створеної діаграми, натисніть іконку стилі діаграм (Chart Styles) праворуч від області побудови і виберіть із запропонованих стилів відповідний.

Або виберіть один із стилів в розділі стилі діаграм (Charts Styles) на вкладці конструктор (Design):

Змінюємо кольору діаграми

Щоб змінити колірну тему діаграми в Excel, натисніть іконку стилі діаграм (Chart Styles), відкрийте вкладку колір (Color) і виберіть одну із запропонованих колірних тем. Вибрані кольори тут же будуть застосовані до діаграми, і Ви відразу ж зможете оцінити чи добре вона виглядає в новому кольорі.

Щоб вибрати колір для кожного ряду індивідуально, виділіть ряд даних на діаграмі, відкрийте вкладку формат (Format) і в розділі стилі фігур (Shape Styles) натисніть кнопку заливка фігури (Shape Fill).

Як поміняти місцями осі X і Y діаграми

При створенні діаграми в Excel орієнтація рядів даних визначається автоматично, виходячи з кількості рядків і стовпців вихідних даних, за якими будується графік. Іншими словами, Microsoft Excel самостійно вирішує, як краще накреслити графік за обраними рядках і стовпцях.

Якщо вбрання за замовчуванням розташування рядків і стовпців на графіку не влаштовує, то можна без праці поміняти місцями горизонтальну і вертикальну осі. Для цього виділіть діаграму і на вкладці конструктор (Design) натисніть кнопку Рядок стовпчик (Switch Row / Column).

Як розгорнути діаграму в Excel зліва направо

Чи траплялося Вам створити діаграму в Excel і тільки в самому кінці зрозуміти, що точки даних розташовані в порядку протилежному тому, який Ви хотіли отримати? Щоб виправити таку ситуацію, потрібно розгорнути порядок побудови категорій в діаграмі, як показано далі.

Клацніть правою кнопкою миші по горизонтальній осі діаграми і натисніть формат осі (Format Axis) в контекстному меню.

Якщо Вам звичніше працювати з стрічкою, відкрийте вкладку конструктор (Design) і натисніть Додати елемент діаграми (Add Chart Element) > осі (Axes) > Розширені можливості пошуку осі (More Axis Options).

У будь-якому випадку з’явиться панель формат осі (Format Axis), де на вкладці параметри осі (Axis Options) потрібно відзначити галочкою параметр Зворотний порядок категорій (Categories in reverse order).

Крім розвороту діаграми в Excel зліва направо, можна змінити порядок категорій, значень або даних з діаграми, розгорнути порядок побудови точок даних, повернути кругову діаграму на будь-який кут і багато іншого. Темі повороту діаграм в Excel присвячена окрема стаття.

Сьогодні Ви дізналися про те, як можна налаштовувати діаграми в Excel. Звичайно, ця стаття дозволяє тільки поверхнево торкнутися теми налаштувань і форматування діаграм в Excel, хоча про це можна розповісти набагато більше. У наступній статті ми побудуємо діаграму з даних, які знаходяться на різних робочих аркушах. А тим часом рекомендую Вам попрактикуватися, щоб закріпити отримані сьогодні знання.

Ссылка на основную публикацию