Найнебезпечніші комп’ютерні віруси минулого … А чи не повториться історія?

Доброго часу доби!

Сьогодні 26 квітня і це день річниці аварії на Чорнобилі. У комп’ютерному світі також був вірус з подібною назвою, який заподіяв величезний збиток, вивівши з ладу тисячі комп’ютерів. І найсумніше, що і та аварія, і вірусні епідемії – відбуваються через людську безпечність, жадібності і корисливості …

Власне, саме тому сьогодні вирішив накидати філософський пост про найнебезпечніших комп’ютерні віруси. Сподіваюся, що ви не тільки знайдете у нього назву вірусів, колись вселяє жах в користувачів, але і задумаєтеся над безпекою своїх пристроїв, станете менш безтурботні і більш розважливі …

Як довідки! Вірус – це шкідливе ПЗ, що заражають інші програми і швидко розповсюджується з одного ПК на інший (по мережі, за допомогою дисків, флешок і т.д.). Крім зараження, більшість вірусів здатні виконувати певні функції: видалення і крадіжка інформації, виведення з ладу обладнання, блокування деяких функцій вашого ПО (а адже без програмного забезпечення: будь-який ПК – це всього лише залізяка).

Тепер ближче до справи …

Найнебезпечніші віруси 

1) “Brain” – один з перших масових вірусів (епідемія 1986 року)

вірус Brain

Найцікавіше, що творці вірусу “Brain” – не хотіли зробити нікому нічого поганого. Це двоє братів з Пакистану: Amdjat і Basit Faroog Alvi. Вони просто хотіли захистити свої програми від “піратів” (які нещадно крали їх ПО).

Однак, через деякий час, тільки в США було заражено близько 18 тис. Комп’ютерів (що на ті часи дуже істотно)!

До речі, цей вірус ще цікавий тим, що у нього дуже хитра реалізація: він записувався в завантажувальні сектори дискет (по ним і поширювався з одного ПК на інший). Якщо хтось сканував дискету – то вірус “розумно” підставляв замість себе нейтральну копію, спеціально створювалася заздалегідь на дискеті. Таким чином, вірус було дуже важко виявити.

Сьогодні такі програми отримали назву “стелс-вірусів”. Багато розробники ПЗ вважають їх одними з найнебезпечніших (недарма навіть Microsoft постійно удосконалює завантаження своєї ОС Windows).

2) “Jerusalem” – вірус форматувати HDD 13-го числа (епідемія 1988 року)

Jerusalem видалив інформацію з диска …

Був створений в Ізраїлі 13 травня 1988 року, і дуже швидко поширився на Близькому Сході, Європі та США. Вірус небезпечний насамперед тим, що якщо ви його підчепили – то при настанні п’ятниці 13, він форматувати жорсткий диск!

В університетах і великих офісах з тремтінням чекали настання подібних дат і з полегшенням зітхали якщо у них нічого не пропадало на HDD.

З виходом Windows 95 – епоха даного вірусу завершилася і на сьогоднішній день він не представляє небезпеки для будь-якого сучасного антивіруса (по крайней мере, в минулій своїй інтерпретації. А раптом його хтось допрацює?).

3) “Черв’як Моріса” – заразив і паралізував Інтернет (епідемія 1988 року)

Дискета з вихідним кодом хробака Морріса

Цей вірус поширювався по мережі Інтернет. За дуже короткий час, до листопада 1988 року – майже весь Інтернет був паралізований через дії цього вірусу (правда, в 1988 році мережа була куди скромнішою, ніж зараз).

Збитки на той час були колосальні – близько 100 мільйонів доларів!

Покарання для вірусописьменників було занадто м’яким (по крайней мере, так багато хто вважає): він отримав штраф в розмірі 10 000 $, 3 роки умовно, і 400 годин виправних робіт.

4) “Win95.CIH” або “Чорнобиль” – стирав BIOS і виводив з ладу ПК повністю (масовий пік епідемії в 1999 р)

Norton Antivirus виявив вірус Чорнобиль

Цей вірус був розроблений тайванським студентом, і отримав назву CIH. Вірус дуже заразний, і підчепити його можна було в мережі Інтернет, через електронну пошту, дискети та будь-які інші носії.

Причому, найцікавіше: вірус до 26 квітня ніяк себе не проявляв. Але в годину “X” – під час річниці аварії в Чорнобилі, вірус форматувати дані і видаляв вміст BIOS. Після чого, комп’ютер природно не включався …

Основну шкоду вірус завдав в 1999 році, відомо про вихід з ладу близько 500 тис. Комп’ютерів по всьому Світу (велика частина все-таки в країнах Східної Азії). Багато користувачів, хто зіткнувся з ним, ще кілька років зі здриганням перевіряли свої ПК 26 апреля …

5) Melissa – “чума” електронної пошти (1999 рік)

Melissa – прислала повідомлення, з файлами, які нібито просив користувач у свого колеги

1999р. був багатий на вірусні епідемії. У березні 1999р. вірус Melissa атакував поштові сервіси. Суть цього вірусу в тому, що він автоматично відправляв листи з ваших контактів електронної пошти.

Причому, разом з листом, прикріплялися кілька файлів, що містять шкідливі рядки. Для зараження досить було ознайомитися з вмістом листа: природно, багато користувачів навіть не підозрювали, що з знайомого e-mail може прийти “епідемія” …

Швидкість зараження була величезною: всього за кілька днів були заражені навіть такі компанії, як Intel і Microsoft. Збиток від дій вірусу був оцінений в 100 млн. $.

6) “I Love You” (також відомий, як “Loveletter”, “The Love Bug”, “Романтик”). Вірус, заснований на психології людини (епідемія 2000 року)

День, коли любов ламала комп’ютери …

Ви можете собі уявити, щоб любов і психологія людини могли ламати комп’ютери? Уявіть, вам поштою прийде повідомлення про те, що в вас закохані і текстовий файл, нібито з визнанням. Абсолютна більшість людей тут же відкривало файл і заражала свій ПК найнебезпечнішим вірусом (замість банальної перевірки повідомлення антивірусом) …

Вірус, завдяки своїй особливості, дуже швидко заразив тисячі комп’ютерів по всьому англомовному Миру. Працівниками Державтоінспекції зафіксовано, що в перебігу 2000 року було заражено близько 10% комп’ютерів, підключених до електронної пошти! Збиток завдано колосального – близько 5,5 млрд. Доларів США!

7) “Code Red” – вірус веб-браузерів (епідемія 2001 роки)

Браузер Netscape – повідомлення про Code Red

У 2001 р з’явився найнебезпечніший вірус, що поширювався не по електронній пошті, а через веб-браузери (випустили китайські розробники).

Заражені хости здійснювали передачу вірусів через перегляд сайтів – вміст сайту змінювалося на простий текст: “Зламано китайцями” (див. Приклад вище).

За 2001 р вірус заразив близько 400 тис. Серверів по всьому Світу (в тому числі і сайт Білого дому) і приніс величезний збиток, близько 2,6 млрд. Доларів!

8) “Sobig F” – знову епідемія зараження через електронну пошту (2003 рік)

Приклад листа, зараженого Sobig F

І знову електронна пошта … У 2003 р почалася нова епідемія зараження комп’ютерів по всьому Світу. Знову цікавість користувачів підводило їх: після відкриття вкладення до цікавого листа – комп’ютер заражався і починав автоматично розсилати по всіх контактах заражені листи.

Отримавши листа від знайомого адресата, багато людей відразу ж відкривали листи, заражаючи свої ПК. І так по ланцюжку в лічені години (за 24 год.) Було заражено більше 1 млн. Комп’ютерів по всьому Світу! Завдані збитки дуже значний, близько 4-5 млрд. Доларів США.

9) “Mydoom” – блискавичний зараження ПК по всьому Світу (чума 2004 року)

Mydoom

Mydoom – цей черв’як рекордсмен по поширенню і зараження. Буквально за одну останній тиждень січня 2004 р були заражені мільйони комп’ютерів в усіх країнах світу!

Що ще гірше: вірус створював масивні DDoS-атаки на різні інтернет-ресурси. Постраждали навіть такі гіганти в IT-сфері, як Microsoft і Google (черв’як створив збої в роботі їх серверів).

Був нанесений просто колосального збитку в розмірі 40 млрд. Доларів! Розробник цього вірусу невідомий досі …

10) “Win32 / Stuxnet” – вірус промислових систем (2010 р)

Найнебезпечніший вірус Stuxnet

Цей вірус небезпечний тим, що може заражати не тільки призначені для користувача дані, але і автоматизовані системи (які застосовуються в аеропортах, електростанціях, на виробництві тощо.). При певних умовах, вірус може підмінити деякі дані і дати команди, свідомо нездійсненні – що може привести до руйнування обладнання (наприклад, встановивши не ті координати і режими обробки, можна легко вивести з ладу будь-який верстат)!

Важко собі уявити, що могло б бути, якби іранців не виявили цього хробака у себе в системі ядерного заводу в 2010 р Він непомітно збільшував швидкість обертання центрифуг, через що вони поступово починали руйнуватися. Наслідком дії вірусу було знищення близько 1/5 центрифуг в Натанзі.

Обчислити і видалити “Stuxnet” досить-таки важко, тому що він маскується сертифікатами від компаній Realtek і JMicron. В общем-то, відноситься до одного з найбільш небезпечного класу вірусів на сьогоднішній день …

Чи не був би настільки великим масштаб вірусних епідемій, якби:

  1.  люди не використовували “сірий” софт;
  2.  не відчиняли підозрілі електронні листи (і їх вкладення). Але цікавість бере верх …
  3. їх система була б захищена антивірусним продуктом (з регулярно-оновлюваними базами);
  4. не велися на різні обіцянки виграшу грошей, обіцянки красивих картинок, відео і т.д.
  5. люди усвідомили раніше всю небезпеку вірусного зараження …

А хто знає, можливо і зараз вже багато ПК, ноутбуки, планшети і телефони в Світі заражені яким-небудь “Чорнобилем” і чекають своєї години “X”?

Адже якщо раніше багато вірусів могли швидко поширюватися і заражати тисячі пристроїв навіть за звичайними дискетам, то, що вже говорити зараз – коли комп’ютер є у більшості і кожен з них підключений до глобальної мережі Інтернет? За короткий проміжок часу можуть бути заражені навіть не тисячі, а десятки мільйонів ПК по всьому Світу!

І масштаб наслідків може бути куди гіршими – всі ці пристрої можуть відразу відключитися і вийти з ладу! Тим більше, в останні роки практично не було скільки-небудь значущих вірусних епідемій, і у багатьох користувачів практично відсутнє почуття “безпеки” – що на мій погляд, занадто безтурботно. А безпечність – рано чи пізно, але завжди призводить до наслідків (а що реально лякає – все більше і більше речей в Світі починають контролювати комп’ютери) …

На цьому у мене все. Замітка з надією на краще …

Додатки вітаються.

Хай щастить.

Ссылка на основную публикацию