Microsoft потрібно буде сильно постаратися, щоб залишитися лідером в умовах конкуренції, що загострилася

Безперечно, найвідоміші операційні системи в світі – це сімейство Windows корпорації Microsoft. Під ці операційні системи розробляється левова частка всіх програм як для професіоналів, так і для простих користувачів з різними потребами. В даний час операційні системи сімейства Windows керують роботою близько 90% персональних комп’ютерів. Гігант Microsoft зріс з невеликої фірми, що займалася розробкою мов програмування. Як же вийшло, що маленька організація стала величезною корпорацією, яка виробляє найпоширенішу операційну систему? Давайте простежимо історію успіху Microsoft.

Компанію Microsoft (від англ. Microcomputer software) заснували Білл Гейтс і Пол Аллен в 1975 році, почавши з розробки інтерпретатора мови Basic для комп’ютера Altair. У далекому 1981 році компанія отримала підряд від IBM на створення операційної системи для розроблювального пристрою «Персональний комп’ютер» для корпоративних і приватних клієнтів. Microsoft розробила систему PC-DOS (дискова операційна система для персональних комп’ютерів) на базі QDOS (швидка і «брудна» дискова операційна система), права на яку були куплені у її розробника Тіма Патерсона за $ 56 тис .. Універсальний варіант PC-DOS пізніше став основою для широко відомої однозадачной системи MS-DOS, яка надійшла в роздрібний продаж і, ставши популярною, привела до комерційного успіху Microsoft.

За своє досить довге існування операційна система MS-DOS була випущена в восьми великих версіях. Крім того, існує безліч проміжних версій. Розробка цієї операційної системи була припинена лише у 2000 голу. Останньою випущеної версією стала MS-DOS 8.0, що стала ядром операційної системи Windows Ml £ (Millennium Edition). Для Microsoft це був центральний продукт, який дозволив маленькій фірмі вирости в міжнаціональну корпорацію.

Першою операційною системою в лінійці Windows була Microsoft Windows 1.0 (якщо бути точніше, 1.01, а 1.0 не побачила світ через помилки, перешкодити її виходу), випущена в 1985 році. Вперше вона була показана на виставці, що проходила в Лас-Вегасі в листопаді 1985 року. Ця прем’єра не надихнула користувачів, оскільки система працювала дуже повільно. Windows 1.0 замислювалася як багатозадачна операційне середовище з графічним інтерфейсом. Вона вважалася «графічною оболонкою» для MS-DOS. Однак це не зовсім вірно, тому що Windows 1.0 запускалася з MS-DOS, у неї були свої драйвери для клавіатури, миші, принтера. В цілому Windows 1.0 виконувала функції, яких не було в MS-DOS.

Наступна версія – Windows 2.0 – була випущена 1 листопада 1987 року. У цій версії з’явилися перекриваються вікна, кнопки мінімізації і максимізації вікон, введені протокол динамічного обміну даними, підтримка захищеного режиму процесора, поліпшена підтримка процесора і збільшена швидкість роботи.

Оновлену версію під назвою Windows 3.0 випустили в травні 1990 року. Вона стала родоначальницею цілого сімейства операційних систем під загальною назвою 3.x. Версія 3.0 була вдалою і набула широкого поширення, ставши сильним конкурентом для Macintosh. Інтерфейс був значно оновлений. Мали місце кілька технічних удосконалень. Текстові програми, створені для MS-DOS, могли бути запущені у вікні, тому Windows 3.0 могла використовуватися як проста многозадачная база для старих програм. Проте ігри та розважальні програми, як і раніше вимагали доступу до DOS, в зв’язку з чим для приватних користувачів ця функція не мала великого значення.

У цій версії з’явився Диспетчер програм і Диспетчер файлів, які стали простіше у використанні, ніж MS-DOS Executive, що виконував ті ж функції в попередніх версіях. Але MS-DOS Executive залишився в операційній системі і міг використовуватися нарівні з диспетчерами як альтернативний варіант. Була оновлена ​​Панель управління. У неї додали системні настройки, зокрема, можна було змінювати кольорову схему інтерфейсу. У комплекті також поставлялися текстовий редактор Блокнот і Калькулятор. У цій версії з’явився пасьянс «Косинка». Windows 3.0 була повністю сумісна зі старими програмами. Наступні версії такими функціями не мали.

У березні 1992 року була випущена Windows 3.1. Дана система залишалася 16-розрядної, однак підтримувала 32-розрядний доступ до жорсткого диска. Вона мала великий успіх, незважаючи на те що в тому ж році компанія IBM випустила повністю 32-розрядну операційну систему. У цій версії Windows з’явилася система шрифтів TrueType, що дозволило використовувати Windows в якості платформи Для настільних видавничих систем. У комплект входила також антивірусне програмне забезпечення Microsoft Anti-Virus For Windows. Доопрацьовані версії Windows 3.1 і 3.11 для робочих груп містили також Диспетчер програм, Диспетчер файлів. Контрольну панель, смуги прокрутки з кнопками, підтримували протокол Drag Drop. Вперше з’явилася вбудована підтримка мереж. Стало можливо управляти комп’ютером за допомогою миші. Раніше було доступно тільки введення команд в текстовому режимі через клавіатуру. Багатозадачність цієї версії Windows була обмежена двома-трьома додатками. Через малу кількість оперативної пам’яті запустити більше додатків було неможливо.

У розширеній версії Windows for Workgroups 3.1 з’явилися вбудована підтримка мереж, гра «Чирви». Підтримка протоколів TCP / IP в Windows 3.x грунтувалася на пакетах від третіх сторін. Доповнення Snowball від Microsoft виконувало ті ж функції, але не набуло поширення. Для Центральної та Східної Європи була випущена спеціальна версія, яка підтримувала кирилицю. А версія Windows 3.2 була створена спеціально для Китаю.

Основним нововведенням версії Windows 3.11 було включення одного з основних компонентів проекту «Чикаго» (Windows 95) – 32-бітного доступу до файлів. Ця функція за замовчуванням не працювала, її потрібно було включати. Вона працювала тільки з жорсткими і мережевими дисками і істотно збільшувала продуктивність роботи комп’ютера – на 30-100% (в залежності від того, які завдання виконувалися). Додалося кілька драйверів віртуальних пристроїв, які і забезпечили приріст швидкості за рахунок того, що дозволяли не використовувати код DOS при виконанні файлових операцій.

Наступним етапом розвитку Windows став вихід в 1995 році операційної системи Window’s 95, яка вже виглядала звичним для нас чином. У цій версії з’явилися Робочий стіл зі значками програм, меню Пуск і Панель завдань. Windows 95 поєднувала в собі MS-DOS і Windows (в попередніх версіях Windows існувала окремо від MS-DOS) і підтримувала як 16-, так і 32-розрядний режим роботи. Серед основних нововведення можна назвати підтримку довгих імен файлів, функцію Plug Play ( «включив і грай»), яка використовується для швидкого підключення та налаштування пристрою комп’ютера, а також можливість підтримувати 32-розрядні додатки. Ця можливість не була новинкою: вперше вона з’явилася в Windows NT – паралельної гілки розвитку Windows, яка розроблялася для ділового використання. Однак сімейство NT подавала вищі вимоги до технічного забезпечення, ніж Windows 95. У результаті цього система Windows NT не отримала широкого поширення і виконання 32-розрядних додатків виглядало новинкою для широкого кола користувачів.

Браузер Internet Explorer в перших випусках існував окремо, а в більш пізніх версіях Windows 95 був інтегрований. У Windows 95 ще більше була обмежена роль MS-DOS. Фактично вона Tic-користувалася для запуску Windows. В оболонці MS-DOS можна було працювати як і раніше, однак це знижувало стабільність роботи системи, і тільки при відсутності працюючих компонентів MS-DOS досягалося оптимальне функціонування системи. В цілому Windows 95 була досить успішним проектом. Вона витіснила з ринку попередню версію Windows завдяки безлічі розширенні та доповненні і абсолютно новому графічному інтерфейсу, який помітно облітав роботу в системі. При всіх перевагах це не була принципово нова операційна система, і, як раніше, базою для неї залишилася MS-DOS.

У другій редакції, Windows 98 Second Edition (Windows 98 SE), з’явилося безліч оновленні, в тому числі Internet Explorer 5, більш швидкий і надійний, ніж попередня версія, а також можливість програвання DVD. Чергова версія операційної системи – Windows Millennium Edition (Windows Me) – була випущена корпорацією Microsoft у вересні 2000 року. Свою назву вона отримала в честь третього тисячоліття.

Зазначена версія не відрізнялася великою кількістю оновлень. З’явилася нова версія браузера – Internet Explorer 5.5, а також до версії 7 оновився програвач Windows Media Player. Вперше з’явилася вбудована програма обробки відео – Windows Movie Maker. Серед важливих нововведень можна виділити наступні: відновлення системи (при збої в роботі системи можна відновити попередній робочий стан); захист системних файлів від перезапису; перенесення налаштувань конфігурації до реєстру; здатність розпізнавати знімні пристрої і можливість їх безпечного вилучення. Більшість користувачів сходилися на думці, що ця версія операційної системи була нестабільною і ненадійною. При роботі з нею виникало таку кількість різноманітних проблем, що в одній зі статей абревіатуру МО розшифрували як Mistake Edition ( «помилкова версія»).

Паралельно з розробкою сімейства Windows 9.x був запущений проект по створенню нової операційної системи Windows NT (New Technology). Замислювалася ця система перш віє для робочих станцій (Windows NT Workstation) і серверів (Windows NT Server), тому її пріоритетами були надійність і стабільність в роботі. Перша версія даної системи вийшла в липні 1993 року. Сімейство NT включало в себе чотири версії: NT 3.1, NT 3.5, NT 3.51 і NT 4.0 (рис. 0.5). Надалі workstation-версії отримали розвиток у вигляді Windows 2000 \ ХР \ Vista \ 7, а серверні – 2000 Server \ Server 2003 \ Server 2008.

У 1998 році Microsoft оголосила, що наступна версія буде поєднувати в собі все краще від Windows 98 і NT. Нова версія отримала назву Windows 2000. Проте вона залишилася як і раніше системою для роботи на мережевих комп’ютерах. Windows 2000 випускалася в чотирьох виданнях: Professional (для робочих станцій і досвідчених користувачів). Server, Advanced Server і Datacenter Server (для застосування на серверах). Крім того, були створені версії Windows 2000 для роботи на 64-розрядних процесорах.

Дійсно універсальним продуктом стала операційна система Windows ХР (від eXPerience – «досвід»), яка з’явилася в жовтні 2001 року). Були випущені основні домашня і професійна – версії Windows ХР:

 • Windows ХР Professional Edition призначалася для підприємств;
 • Windows ХР Home Edition – урізана версія да я домашнього використання.

Менш поширеними варіантами були версії:

 • Windows ХР Tablet PC Edition – для підтримки планшетних персональних комп’ютерів додана можливість зчитувати дані, введені стилусом;
 • Windows ХР Media Center Edition – містила розширені мультимедійні додатки;
 • Windows ХР Embedded – призначалася для застосування в банкоматах, касових терміналах, ігрових автоматах і т. Д .;
 • Windows Embedded for Point of Service – профілем цієї операційної системи була робота в сфері послуг і роздрібної торгівлі, можна було вести облік робочого часу співробітників програма;
 • Windows ХР 64-bit Edition п Windows XP Professional xfi-i Edition 64-розрядні версії, перевагою яких була швидка робота з великими числами, тому дані версії знайшли застосування в сфері розробки науково-технічних додатку і в створенні спецефектів, 3D-анімації;
 • Windows ХР Edition N – ця операційна система не містить мультимедійних додатків і найбільш широке поширення набула в країнах, що розвиваються;
 • Windows ХР Starter Edition сильно скорочена версія для країн, що розвиваються, в якій можна запустити одночасно тільки три додатки і є ряд інших обмежень;
 • Windows Fundamentals for Legacy PCs – версія для застарілих комп’ютерів, також сильно урізана.

Покращення цієї версії Windows були значними. Додалася функція віддаленої допомоги, було суттєво доопрацьовано інструмент відновлення системи, з’явилася можливість швидко перемикатися між користувачами (при цьому сеанс одного користувача тимчасово переривається, але додатки можуть залишатися запущеними). За допомогою функції Clear Туре було покращено відображення тексту на ЖК-дисплеях. В оформленні з’явилися плавні лінії, кольору стали м’якшими. Додалася можливість налаштовувати і розміщувати по-різному панелі інструментів.

В цілому Windows ХР була цілком вдалою версією, завдяки чому набула широкого поширення і користується популярністю і до цього дня. Нова версія Windows Vista була випущена тільки через п’ять років після виходу ХР, в листопаді 2006 року. При цьому розробка даної версії була запущена в 2001 році. Спочатку вона розроблялася на основі Windows ХР і її випуск був запланований на 2003 рік. Але в 2004 році корпорація Microsoft згорнула проект і почала розробку заново на основі Windows 2003 (рис. 0.7).

Були випущені наступні версії Vista:

 • Windows Vista Starter – найбільш спрощена версія, яку використовували в якості встановленої операційної системи на деяких нетбуках і для поширення в країнах, що розвиваються, сильно обмежена;
 • Windows Vista Home Basic – проста версія для домашнього використання з основними функціями, такими як, наприклад, прийом і відправка електронних повідомленні, перегляд фотографій і веб-сторінок;
 • Windows Vista Home Premium – розширена домашня версія, доповнена інтерфейсом Windows Aero і деякими іншими функціями;
 • Windows Vista Business – версія для малого бізнесу, в якій обмежені мультимедійні можливості і видалені розважальні програми. Дана версія підтримує роботу в домені, політики і шифровану файлову систему EFS;
 • Windows Vista Enterprise – розвинена бізнес-версія операційної системи, обмежена в мультимедійних функціях, але включає багатомовну підтримку, сервіси Microsoft Windows для UNIX, корпоративні розраховані на багато користувачів ліцензії, шифрувальник дисків BitLocker і ін .;
 • Windows Vista Ultimate – найбільш повна версія з додатковими можливостями, такими як анімовані фонові малюнки Робочого столу і багатомовний інтерфейс.

Крім того, було зібрано ще кілька дистрибутивів, призначених для країн Європи і для Кореї. Були розроблені варіанти операційних систем Windows Vista як для 32-, так і для (> 4-розрядних процесорів.

Перше, що відразу впадає в очі при запуску Windows Vista, – це оновлений інтерфейс Windows Aero. Рамки вікон стали напівпрозорими, при цьому назва вікна, яке відображається у верхній його частині, так само добре читається, як і в Windows ХР. Колір рамок можна змінити. Використовуються анімаційні ефекти при відкритті / закритті вікон. Перемикання між додатками також відбувається через тривимірний інтерфейс. При цьому відкриті програми не зупиняють свою роботу. Таким чином, можна побачити, що робить програма в даний момент. У Vista з’явилося зручне меню настройки Welcome Center, яке допомагає новачкам зорієнтуватися в новій операційній системі. У цьому меню можна дізнатися подробиці про вашому комп’ютері, налаштувати операційну систему, персоналізувати її відповідно до своїх уподобань і т. Д.

Пошук необхідних документів став більш досконалим. Тепер можна знайти потрібний файл не тільки за назвою, а й по змісту, а також знайти саме вміст. Наприклад, можна знайти контакти в адресній книзі. Крім того, стало набагато простіше викликати програми. Так, якщо ви відкриєте меню Пуск і наберете в рядку пошуку Саlс, то замість меню, Пуск з’явиться ярличок потрібної програми, в даному випадку – калькулятор. Виконувати відкриття необхідної програми або пошук файлу стало значно простіше: не потрібно шукати файл в каталогах, підпапках. Досить пам’ятати назву або хоча б вміст документа.

Новинкою є режим гібернації. При переході в цей режим весь вміст оперативної пам’яті записується на жорсткий диск і зберігається в пам’яті. При виході з режиму гібернацін відбувається звернення до оперативної пам’яті, а якщо комп’ютер було припинено, то система використовує для відновлення роботи збережену на жорсткий диск копію. Розширено мультимедійні функції: з’явилися додатки Windows DVD Maker і Windows Media Center.

Однак, незважаючи на гарний інтерфейс і безліч новинок, Windows Vista піддалася жорсткій критиці. Vista розроблялася на базі Windows Server 2003, тому виникали проблеми з сумісністю програм і обладнання, пристосованих до роботи з Windows ХР. Vista займала багато місця на диску, вимоги до апаратного забезпечення були високими, що також не сприяло її популярності. Ціна нової операційної системи теж була немаленька. Досить сказати, що це був найдорожчий проект Microsoft. Деякі дії могли виконуватися довше, ніж в попередній версії. Все це і безліч інших нарікань створили негативну репутацію даної операційній системі.

Менше ніж через три роки Microsoft випустила нову версію – Windows 7. Після провалу Vista користувачі з нетерпінням чекали виходу нової операційної системи. Нарешті 22 жовтня початком 2009 року розпочалися офіційні продажі. Чим же відрізнялася Windows 7 від своєї попередниці? Відмінність була помітно з самого початку: встановлювалася вона помітно швидше, ніж Vista. Користувачі відзначають більшу, ніж в Vista, продуктивність роботи. Стало можливо управління комп’ютером через сенсорний монітор. Оновлено багато що додаються програми і інструменти, наприклад Internet Explorer 8, DirectX 11 і ін. Вбудований програвач Windows Media Player 12 володіє новим інтерфейсом і може відтворювати практично будь-яке відео без додаткових кодеків, включаючи Blu-Ray-диски. Інтерфейс теж був доопрацьований. З’явилася функція Shake, за допомогою якої можна легко закрити всі неактивні вікна. А функція Aero Peek дозволяє переглядати зменшені копії вікон па Панелі завдань, перемикатися між додатками і багато іншого.

Windows 7 пред’являє наступні мінімальні системні вимоги:

 • процесор з частотою 1 ГГц (32 або 64-розрядний);
 • 1 Гбайт оперативної пам’яті для 32-розрядного процесора або 2 Гбайт для 64-розрядної;
 • 16 Гбайт вільного простору на диску для 32-розрядного процесора і 20 Гбайт для 64-розрядної;
 • відеокарта з підтримкою DirectX 9 і WDDM 1.0 і вище.

Windows 7 була видана в декількох версіях, за прикладом Vista: Starter (початкова версія для країн, що розвиваються), Home Basic (базова домашня версія), Ноті Premium (розширена домашня версія), Professional (версія для професіоналів), Enterprise (версія для корпорації) і Ultimate (повна версія). Всі версії, крім Starter, випускаються як 32-розрядних, так і 64-розрядних.

При виборі версії операційної системи важливо враховувати можливості комп’ютера. Для більшості користувачів підійде домашня розширена версія. Вона містить всі необхідні програми і функції і в той же час не перевантажена додатковими програмами, яких багато в повній версії і які пересічний користувач навряд чи буде використовувати часто. Через це вона доступніша але ціною і вимагає менших ресурсів комп’ютера.

Windows 8 – операційна система, яка на даний момент знаходиться в поточній розробці і випущена в 2012 році. Вперше Microsoft згадала її, коли оголосила про вакансії для розробників нової операційної системи. У жовтні 2009 року поширилася інформація про те, що в профілі Роберта Моргана, керівника відділу досліджень і розробок корпорації Microsoft, одній із соціальних мереж з’явилося повідомлення, в якому згадуються Windows 8 і Windows 9, а також про наявність 128-розрядності. Офіційне підтвердження розробка нової версії Windows отримала трохи пізніше, коли на конференції розробників Стів Балмер озвучив плани Мicrosoft.

Що ж чекає користувачів з виходом нової операційної системи? Очікується заявлена ​​підтримка 128-розрядної архітектури. Однак навіть за умови своєчасної появи відповідної техніки перехід на неї буде плавним. Адже до сих пір навіть 64-бітна система не дуже поширена. Іншим цікавим нововведенням Windows 8 стало голосове управління комп’ютером. Якщо розпізнавання голосу буде повноцінно доопрацьовано, то стане можливим перетворення надиктував тексту в набраний в цифровому вигляді.

Ссылка на основную публикацию