Мережева модель OSI – 7 рівнів еталонної моделі взаємодії комп’ютерів

Даний матеріал присвячений еталонної мережевий семиуровневой моделі OSI. Тут Ви знайдете відповідь на питання для чого системним адміністраторам необхідно розуміти цю мережеву модель, будуть розглянуті всі 7 рівнів моделі, а також Ви дізнаєтеся основи моделі TCP / IP, яка і була побудована на основі еталонної моделі OSI.

Коли я почав захоплюватися різними IT технологіями, став працювати в цій сфері, я, звичайно ж, не знав не про якусь моделі, навіть не замислювався про це, але мені більш досвідчений фахівець порадив вивчити, точніше, просто зрозуміти цю модель, додавши що «якщо будеш розуміти все принципи взаємодії, то буде набагато простіше управляти, конфігурувати мережу і вирішувати всілякі мережеві і інші проблеми». Я його, звичайно ж, послухався і став лопатити книги, Інтернет та інші джерела інформації, одночасно з цим перевіряти на існуючій мережі, так це все так насправді.

У сучасному світі розвиток мережевої інфраструктури досягло такого високого рівня, що без побудови, навіть маленької мережі, підприємство (в т.ч. і маленьке) Не зможе просто на все нормально існувати, тому системні адміністратори стають, все більш затребувані. А для якісного побудови і конфігурації будь-якої мережі, системний адміністратор повинен розуміти принципи еталонної моделі OSI, як раз, для того щоб Ви навчилися розуміти взаємодію мережевих додатків, та й взагалі принципи мережевої передачі даних, я спробую викласти цей матеріал є навіть для початківців адміністраторів.

Мережева модель OSI (open systems interconnection basic reference model) – це абстрактна модель взаємодії комп’ютерів, додатків та інших пристроїв в мережі. Якщо коротко, суть даної моделі полягає в тому, що організація ISO (International Organization for Standardization) Розробила стандарт роботи мережі, для того щоб всі змогли спиратися на нього, і відбувалося сумісність усіх мереж і взаємодію між ними. Один з найпопулярніших протоколів взаємодії мережі, який застосовується у всьому світі, це TCP / IP він і побудований на базі еталонної моделі.

Ну, давайте перейдемо безпосередньо до самих рівнями цієї моделі, і для початку ознайомитеся із загальною картиною цієї моделі в розрізі її рівнів.

Тепер поговоримо докладніше про кожному рівні, прийнято описувати рівні еталонної моделі зверху в низ, саме цим шляхом, і відбувається взаємодія, на одному комп’ютері зверху вниз, а на комп’ютері де йде прийом даних від низу до верху, тобто дані проходять кожен рівень послідовно.

Опис рівнів мережевий моделі

Рівень додатків (7) (прикладний рівень) – це відправна і в той же час кінцева точка даних, які Ви хочете передати по мережі. Цей рівень відповідає за взаємодію додатків по мережі, тобто на цьому рівні спілкуються додатки. Це самий верхній рівень і необхідно пам’ятати це, при вирішенні виникаючих проблем.

На цьому рівні працюють такі протоколи як: і інші. Іншими словами додаток 1 посилає запит з додатком 2 до своїх достатків цих протоколів, і для того щоб дізнатися, що додаток 1 послало запит саме з додатком 2, між ними повинна бути зв’язок, ось саме протокол і відповідає за цей зв’язок.

Рівень представлення (6) – цей рівень відповідає за кодування даних, для того щоб їх потім можна було передати по мережі і відповідно перетворює їх назад, для того щоб додаток розуміло ці дані. Після цього рівня дані для інших рівнів стають однаковими, тобто без різниці, що це за дані, будь то документ word або повідомлення електронної пошти.

На цьому рівні працюють такі протоколи як: RDP, LPP, NDR та інші.

Сеансовий рівень (5) – відповідає за підтримання сеансу між передачею даних, тобто тривалість сеансу відрізняється, в залежності від переданих даних, тому його необхідно підтримувати або припиняти.

На цьому рівні працюють такі протоколи: ASP, L2TP, PPTP та інші.

Транспортний рівень (4) – відповідає за надійність передачі даних. Він також розбиває дані на сегменти і збирає їх назад, так як дані бувають різного розміру. Існує два відомих протоколу цього рівня – це TCP і UDP. TCP протокол дає гарантію на те, що дані будуть доставлені в повному обсязі, а протокол UDP цього не гарантує, саме тому їх використовують для різних цілей.

Мережевий рівень (3) – він призначений для визначення шляху, по якому повинні пройти дані. На цьому рівні працюють маршрутизатори. Також він відповідає за: трансляцію логічних адрес і імен у фізичні, визначення короткого маршруту, комутацію і маршрутизацію, відстеження неполадок в мережі. Саме на цьому рівні працює протокол IP і протоколи маршрутизації, наприклад RIP, OSPF.

Канальний рівень (2) – він забезпечує взаємодію на фізичному рівні, на цьому рівні визначаються MAC адреси мережевих пристроїв, також тут ведеться контроль помилок і їх виправлення, тобто посилає повторний запит пошкодженого кадру.

Фізичний рівень (1) – це вже безпосередньо перетворення всіх кадрів в електричні імпульси і назад. Іншими словами фізична передача даних. На цьому рівні працюють концентратори.

Ось так виглядає весь процес передачі даних з точки зору цієї моделі. Вона є еталонною і стандартизованої і тому на ній засновані інші мережеві технології і моделі зокрема модель TCP / IP.

Модель TCP IP

Модель TCP / IP трохи відрізняється від моделі OSI, якщо говорити конкретніше в даній моделі об’єднали деякі рівні моделі OSI і їх тут всього 4:

  • прикладний;
  • транспортний;
  • Мережевий;
  • Канальний.

На зображенні представлено відмінність двох моделей, а також ще раз показано на яких рівнях працюють всім відомі протоколи.

Говорити про мережевий моделі OSI і конкретно про взаємодію комп’ютерів в мережі можна довго і в рамках однієї статті це не вмістити, та й буде трохи не зрозуміло, тому тут я спробував уявити як би основу цієї моделі і опис всіх рівнів. Головне розуміти, що все це дійсно так і файл, який Ви відправили по мережі проходить просто «величезний»Шлях, перед тим як потрапити до кінцевого користувача, але це відбувається на стільки швидко, що Ви цього не помічаєте, багато в чому завдяки розвиненим мережних технологій.

Сподіваюся все це, Вам допоможе розуміти взаємодію мереж.

Ссылка на основную публикацию