Материнська плата комп’ютера і ноутбука

Хто в наш час не чув назви «материнка», «мати» або ж «мама»? Однак далеко не всі, хто знайомий з назвою розуміють суть предмета і рідко знають, що ж вони все-таки купують. Материнська плата комп’ютера – це одна з головних складових частин ПК, яка представляє собою складну багатошарову друковану плату.
Умовно – це хребет будь-якого персонального комп’ютера. Блоки живлення подають електричну напругу, яке перерозподіляє материнська плата. Також вона з’єднує складові компоненти в одне ціле і багато в чому визначає функціонал всього комп’ютера.

Складові частини материнської плати

Материнські плати складаються з незнімних основних частин:
1. мікросхем чіпсета (набір мікросхем для виконання ряду функцій);
2. роз’ємів процесора;
3. навантажувальних ПЗУ;
4. контролерів інтерфейсу введення-виведення, шин і периферійних пристроїв.

У спеціальні роз’єми встановлюється оперативна пам’ять, а карта розширення – в спеціальні слоти. Також в шасі системного блоку монтується додаткова система вентиляції та охолодження.

Форм-фактори материнської плати

Класифікують материнські плати на підставі форм фактора (Стандарти, які визначають розмір, місце кріплення до шасі, розташування інтерфейсу шин, слотів для оперативної пам’яті, роз’ємів процесора, порту введення-виведення, а також типи роз’єму для блоку живлення). Класифікація по форм-фактору дуже велика система, яку неможливо повністю розмістити в даній статті (дивіться огляди і описи материнських плат), так як багато хто з них вже давно застаріли, однак можемо навести приклади сучасних форматів: microATX, miniATX, ATX. Трапляється також, що компанія-виробник ПК випускає бренд, який не відповідає ніякому форм-фактору, що є рішенням принциповим і швидше іміджевим (наприклад всесвітньо відомий Apple). Тоді додатково до ПК випускаються спеціальні периферійні пристрої та аксесуари. 
Крім цього, «материнки» відрізняються за типом роз’єму, який під’єднує її до процесора (сокет). Процесори Intel приєднуються до плати за позначенням роз’єму «LGA», А процесори AMD – «FM», «AM», «S».

У ноутбуці материнські плати дуже відрізняються від настільних ПК. Це обумовлено тим, що в оригінальній платі схемотехніки інтегрується окремі периферійні плати, завдяки чому забезпечуються компактні розміри і низьке електроспоживання ноутбуків. Однак подібні зміни материнської плати значно збільшують її вартість, а також призводить до проблем з тепловідведення і зменшення надійності.

Вибираючи материнську плату, більшість людей відштовхуються від її вартості. Але цей параметр аж ніяк не головний. При виборі відштовхуйтесь, перш за все, від того, яке додаткове устаткування і його кількість ви хочете встановити. А це вже залежить від ваших потужності ПК, від цілей і завдань, які ви перед ним поставили. Звичайно, найбільш потужні і дорогі «материнки» потрібні тільки в тому випадку, коли в ПК використовуються дуже енергоємні додатки (редактори і гри). Однак в більшості це зайві витрати, адже недорогі материнські плати відмінно справляються з основними завданнями користувачів. Звичайно, слід серйозно підійти до вибору материнської плати, вивчити опису та огляди, адже від цього вибору, часом, залежить виробнича потужність і надійна робота всієї системи.

Ссылка на основную публикацию