Кулер для процесора. Класифікація, характеристики, вибір

Оптимальний тепловий режим комп’ютера встановлюється завдяки такому пристрою як кулер. Він займає дуже важливу роль в ПК, так як завдяки йому забезпечується продуктивність і стабільність роботи всієї системи. Кулер (ще носить назву охолоджувач) – пристрій, який складається з вентилятора і радіатора, головним завданням якого є охолодження комплектуючих ПК. 

Кулер для процесора

Для підвищення ефективності тепловідведення, через можливі нерівностей на поверхнях, наноситися шар термопасти (термоінтерфейс) на стик між кольором і комплектуючих ПК, який характеризується високою термонагрузкой (більше 0,5 мВт / см?).

Коли вентилятор один в пристрої, він нагнітає повітря до радіатора кулера. В шлейф вентилятора вбудований тахометр, який забезпечує зворотний зв’язок, і можливість регулювати швидкість обертання змінюючи напругу. Розглянемо на прикладі найпростіший механізм роботи охолоджувальної системи з наявністю двох вентиляторів одночасно. Розташований на нижній передній панелі вентилятор кулера вдмухує повітря всередину корпусу ПК, вгорі задньої панелі другий вентилятор видуває нагріте комплектуючими ПК повітря. 

Класифікація кольорів в залежності від їх потужності:
активні кулери (Мають вбудовані вентилятори, які здатні до ефективного відведення тепла, які виділяються потужними видеоадаптерами, процесорами і жорсткими дисками з високою швидкістю обертання шпинделя);
пасивні кулери (Мають в основі тільки радіатор, який здатний відрегулювати температуру комплектуючих ПК, які виділяють мало тепла: чіпсети материнських плат, деякі види відеокарти, моделей пам’яті).
Також кулери можуть бути:
повітряними (Радіатор і вентилятор, які виробляють тепловідвід);
водяними (Мають більш складну структуру: радіатор для процесора і для охолодження рідини, вентилятор, водяні помпи, з’єднувальні труби).

Основні характеристики кулера:

1.діаметр радіатора;
2. розмір і вага (велику вагу кулера на процесорі здатний деформувати під своєю вагою материнську плату ПК);
3. швидкість обертання; 
4. матеріал (мідь, алюміній);
5. рівень тепловідведення.

вибір кулера

При виборі кулера слід звертати увагу на його сумісність з сокетами комплектуючих ПК. Є універсальні моделі пристрою, які підійдуть до різноманітних роз’ємів процесора. Пам’ятайте, що вентилятори з високою швидкістю обертання здатні краще охолоджувати потужні комплектуючі ПК, але вони також виробляють більше шуму в робочому режимі. Якщо все ж необхідна тиха система вентиляції, рекомендуємо Вам вибрати кулер з радіатором, який має більшу ділянку розсіювання тепла, а в вентиляторі більший діаметр, але менша швидкість обертання робочих лопатей.
Бувають кулери з вбудованим регулятором швидкості робочих оборотів на які також варто звернути свою увагу. Ще один важливий момент щодо вибору кулера: вважається більш надійним кулер виконаний з міді, ніж з алюмінію, який демонструє порівняно менші теплоотводних характеристики. Однак кулери з алюмінію мають дві незаперечні переваги: ​​меншу вартість і вагу, ніж аналогічні пристрої з міді.

Ссылка на основную публикацию