Куди зникає місце з диска C і як його звільнити?

Брак місця на системному диску (зазвичай під літерою C) призводить до втрати продуктивності ПК. Починають гальмувати програми, на диск неможливо встановити нові утиліти, загальна якість роботи на комп’ютері знижується.

Операційна система Windows і встановлене ПЗ використовують багато місця для «другорядних» файлів. Це точки відновлення (резервні копії файлів), кеш, дані про зміни, оновлення програм і системі, файл підкачки і інший «сміття». Розберемося, як збільшити місце на диску C простими способами.

Видаляємо непотрібне ПО

Для початку зробимо інвентаризацію всіх програм. Ми часто встановлюємо програму, користуємося одноразово і забуваємо про неї. Всі утиліти встановлюються переважно на диск C і займають місце. Як видалити непотрібні програми – в нашій статті. Також позбавляємося від непотрібних додатків в Windows 10. Як їх видалити – тут.

Налаштовуємо точки відновлення

Операційка Windows забирає значну дисковий простір під резервні файли. Користувач завжди може «відкотити» той чи інший драйвер, відновити початкову версію програми, повернутися до старих оновлень. Функція корисна, але часто невживана.

Покажемо на прикладі Windows 10, як управляти точками відновлення на системному диску. Через комбінацію клавіш Win + Pause / Break заходимо в властивості системи і вибираємо «Додаткові параметри».

Далі – вкладка «Захист системи». Вибираємо системний диск і переходимо в «Налаштувати».

В налаштуваннях можна повністю відключити точку відновлення або ввести розмірне обмеження. У нас – 10 Гб, з яких використовується більше 9.

Відключивши точку відновлення, диск C НЕ буде засмічуватись резервними файлами. Але пам’ятайте, що тоді відкотити драйвер або повернутися до старих оновлень Windows ви зможете. Якщо точка відновлення займає критичне місце на диску, радимо нейтральний варіант – відвести для неї мінімум місця. Наведіть повзунок вліво до потрібного значення.

Файл підкачки

В системі Windows є файл під ім’ям pagefile.sys. Він є чимось на зразок другої оперативною пам’яттю. Коли звичайної ОЗУ стає мало, операційка звертається за допомогою до файлу підкачки – відправляє туди тимчасові дані використовуваних програм. Все це вимагає місця.

Ми докладно писали про те, як відключити або збільшити / зменшити файл підкачки.

файл гібернації

Ще один файл (під ім’ям hiberfil.sys) Оч, що вимагає місця для тимчасової інформації. У ньому зберігаються дані системи і використовуваних програм, коли користувач відправляє комп’ютер в сплячий режим. Після повернення з «сну» всі відкриті документи і додатки зберігаються такими, якими були до відключення.

Якщо ви не використовуєте сплячий режим, можна відключити файл. Викликаємо командний рядок від імені адміністратора: клавіші Win + X і вибір відповідного розділу. У «десятки» роль класичної рядки виконує PowerShell.

У рядку прописуємо powercfg -h off. Відповідно, якщо потрібно буде включити файл глибокого сну, замість «off» прописуємо «on».

Прибираємо «сміття» з системного диска

Всі наші дії в операційній системі мають наслідки. Відвідані в браузері сторінки, вилучені файли, перегляд відео та ін. – вся інформація зберігається на диску C. Для роботи на ПК вона має другорядну важливість, але займає пристойне місце.

Позбутися від «сміття» можна системним способом і стороннім ПЗ. Для першого нам потрібно зайти в «Мій комп’ютер», натиснути правою кнопкою на диск C і вибрати «Властивості». Тут нас цікавить «Очищення диска».

Натискаємо. Після недовгого аналізу вбудована програма очищення пропонує звільнити певне місце. У нас вийшло 118 Мб, куди увійшли тимчасові файли інтернету, ескізи і ін.

Видаленням можна управляти. Залиште галочки тільки там, де потрібно видалити файли.

Системна очищення не ідеальна. Вона працює тільки з операційними програмами і не враховує встановлене додаткове ПО. Для повноцінного видалення «сміття» краще скористатися утилітою CCleaner. Безкоштовної версії цілком вистачить для вирішення цього завдання. Завантажити – на офіційному сайті.

Заходимо в програму. Перед нами відразу потрібне вікно «Очищення». Вибираємо «Аналіз». Перед перевіркою закриваємо всі браузери.

Утиліта знайде сміттєві файли в обраних розділах. Їх можна налаштувати, поставивши або прибравши маркери.

CCleaner знайшов майже 900 Мб «сміття», майже в 9 разів більше, ніж системне очищення. Натискаємо «Очистити». Файли втечуть автоматично.

Стара версія операційної системи

Windows 10, після переустановлення, зберігає дані про старої версії. Інформація зберігається в папці Windows.old на системному диску. Іноді їх кілька: скільки переустановлень – стільки і папок. Файли займають пристойне місце. Раніше ми вже розібрали, як правильно видалити папку Windows.old.

чистка реєстру

Реєстрові файли також займають місце, хоч і незначне. Зробимо чистку реєстру в тому ж CCleaner. Переходимо в розділ «Реєстр» і натискаємо «Пошук проблем».

Після завершення аналізу натискаємо «Виправити вбрання». Нам запропонують зробити резервну копію. Для звичайного користувача в цьому немає необхідності. Сміливо натискаємо «Ні».

Чи потрібно завантажувати в браузері

Очевидно, що на системному диску потрібно зберігати тільки системні файли і файли встановленого ПО. Для музики, фільмів, фотографій та іншого використовуйте інші диски.

Іноді користувачі скачують файли з інтернету в папку за замовчуванням. Знаходиться вона на диску C. На прикладі браузера Opera покажемо, як налаштувати завантаження.

Заходимо в настройки (через меню або комбінацією клавіш Alt + P). У «Додатково» вибираємо розділ «Браузер». Прокрутити до кінця і знаходимо «Завантаження». Ви можете або включити запит про папку збереження перед кожним завантаженням, або змінити папку для завантаження.

Видаліть з системної папки завантаження всі файли. Місцезнаходження її вказано в настройках браузера.

Шукаємо дублікати файлів

Іноді на диску з’являються файли-дублікати. «Двійники» займають місце, але абсолютно не потрібні. Скористаємося програмою Auslogics Duplicate File Finder. Вона безкоштовна, скачується на офіційному сайті розробника.

Після установки заходимо в утиліту. Спробуємо знайти файлові дублікати на диску C. Ми залишаємо в лівому верхньому кутку маркер тільки навпаки системного диска. Вибираємо один з пунктів:

  • шукати серед всіх файлів;
  • тільки певні типи.

Вибираємо другий варіант. Зазвичай системні файли не дублюються, а створюються копії зображенні, аудіофайлів і т.д.

Ми можемо відразу запустити пошук з настройками за замовчуванням. Чи можемо натиснути «Далі» і зробити пошук за розміром, імені та іншим параметрам. Не будемо ускладнювати і відразу натиснемо «Пошук».

Перевірка пройшла дуже швидко. На нашому диску C виявилося всього лише 23 файлу заданого типу. І серед них не виявилося дублікатів.

Заради інтересу перевірили другий диск. Там було знайдено 4 копії.

Пропонований спосіб не звільнить багато місця на вашому диску. Але в гострих ситуаціях спробувати варто і його.

підводимо підсумки

Ми розібрали кілька причин, чому зникає місце з диска C, і прості способи, як це виправити. Багато дискового простору відводиться під точку відновлення. Відключати її не варто, досить обмежити для неї місце. Також багато місця засмічується результатами використання браузера. Поводите очищення за допомогою CCleaner регулярно. Не зайвим буде розібратися з файлом підкачки і глибокого сну, налаштувати завантаження в браузері, щоб переглянути диск на наявність файлових дублікатів.

Ссылка на основную публикацию