Куди зникає місце на жорсткому диску windows

При роботі з операційною системою Windows користувачі можуть помітити, що місце на жорсткому диску комп’ютера не відповідає сумарному обсягу всіх наявних на ньому файлів. Це означає, що якісь приховані дані займають певний об’єм під свої потреби. Причому такі втрати в пам’яті можуть поступово рости – по кілька гігабайт в день. Виникає досить просте запитання: де ж ховається такий обсяг пам’яті? Корисно знати, що такі втрати не виникають через атаки комп’ютера вірусами або яким-небудь ще шкідливим програмним забезпеченням. Зазвичай же проблема полягає в некоректній настройці операційної системи. У статті мова піде про те, як знайти прихований обсяг пам’яті і відновити його для нормальної роботи.

Можливі причини витоку пам’яті

Як вже говорилося, причиною втрати певної ємності на жорсткому диску, можуть стати системні функції:

  • автоматичне створення контрольних точок для відновлення системи;
  • запис інформації про внесені в операційну систему зміни при оновленні Windows;
  • створення файлу підкачки Windows, дані якого зберігаються в системних файлах і займають той обсяг, що заданий автоматично або користувачем.

Розглянемо алгоритм дій у кожній з даних ситуацій.

Контрольні точки відновлення системи

Стандартна настройка операційної системи така, що після установки на одному з жорстких дисків виділяється певний простір під зберігання контрольних точок відновлення. Зазвичай такі точки створюють перед початком установки певного програмного забезпечення, а також через певні інтервали часу. Відповідно можна наочно побачити динаміку заповнення накопичувача інформацією. Налаштування даної функції проводиться таким чином:

  • через панель управління операційною системою необхідно увійти в меню «Система» і вибрати розділ «Захист»;
  • далі необхідно вибрати один з розділів жорсткого диска, щоб змінити параметри стосуються контрольних точок містяться на ньому;
  • у вікні, можна визначити, чи виконуватиметься автоматичного створення контрольних точок, а також задати обсяг пам’яті відведений під ці дані.

У даній статті не буде рад про те чи доцільно відключення автоматичного створення контрольних точок, але варто сказати, що при великому обсязі жорсткого диска 10-15 гігабайт НЕ будуть критичними, а подібна настройка дозволить відновитися в разі збою системи. Однак користувачу варто розуміти, що розташовувати точки відновлення краще не в тому розділі, де знаходяться файли Windows. Оскільки в разі збою, відновити інформацію буде складніше.

Реєстр даних про оновлення системи

У Windows доступні оновлення в папку WinSxS і вони можуть займати досить багато місця. Докладний алгоритм очищення даної папки можна знайти в мережі Інтернет, але важливо знати, що у версіях 7 і 8 (8.1) це не викличе труднощів. У Windows 10 все стає складніше, оскільки в цій папці містяться найважливіші дані для відновлення системи в разі неполадок.

Файл підкачки.

Ця функція зберігає певний обсяг пам’яті на потреби системи – для збільшення продуктивності. Розташовується ця частина пам’яті в файлах pagefile.sys і hidefil.sys. Вони називаються файлом підкачки і файлом глибокого сну відповідно. Причому другий може розташовуватися на жорсткому диску і жодного разу не бути використаним при роботі з комп’ютером. Розмір же його зазвичай дорівнює обсягу оперативної пам’яті використовується у Вашому пристрої. Налаштувати роботу даної функції можна наступним чином:

  • через панель управління знову входимо в меню «Система», відкриваємо розділ «Додаткові параметри» і переходимо в налаштування параметрів пункту «Швидкодія»;
  • у знову вікні вибираємо вкладку «Додатково»;
  • в даному розділі можна змінити обсяг пам’яті виділяється під файл підкачки.

Рекомендацій про те, яке саме значення має бути встановлено для даного параметра, дано не буде, але варто сказати, що автоматичне визначення системою виставляє оптимальне значення. Якщо є бажання видалити файл глибокого сну, можна знайти докладну інструкцію в мережі Інтернет.

Інші причини.

Існують і інші варіанти того, як заповнюється великий обсяг пам’яті на жорсткому диску.

Тимчасові файли.

Це варіант даних, які накопичуються в системі в ході роботи багатьох програм. Наприклад, архіватор, розпаковувати інформацію, залишає частину даних на жорсткому диску. Редактор відео або фото на подобі Photoshop вимагає великого обсягу пам’яті, щоб зберігати дані в ході роботи, а випадкове або аварійне відключення комп’ютера призведе до того, що станеться збій, після якого ці дані залишаться в системі, але будуть приховані від погляду власника пристрою. Видалити їх можна за допомогою системної утиліти «Очищення диска». Знайти її можна ввівши назви в рядку пошуку меню «Пуск». Після запуску користувач побачить вікно, в якому представлений список категорій файлів, доступних для видалення. Досить лише зробити вибір і підтвердити його.

Справитися з такими даними може допомогти і встановлюється програмне забезпечення: CCleaner і аналоги.

Неправильне видалення софта

Займане місце на жорсткому диску може бути зайнято залишками від неправильно віддалених програм і компонентів. Кожен користувач повинен запам’ятати, що видаляти гри і софт можна виключно через панель управління, де знаходиться утиліта «Програми та засоби». Також для цих цілей можна використовувати спеціальне програмне забезпечення: CCleaner, Uninstall Tools і т.д. Перевага останніх полягає в тому, що вони не тільки видаляють всю файлову інформацію, але і очищають записи реєстру пов’язані з додатком.

Правильна очищення комп’ютера є запорукою його ефективної та довгострокової функціонування. Якщо ж в системі є велика кількість залишків від віддалених програм, якість роботи не гарантований. Провівши дії, описані вище можна домогтися звільнення великого обсягу пам’яті, а в разі виникнення певних труднощів, завжди можна звернутися до фахівців в сервісний центр.

Ссылка на основную публикацию