Яндекс або Гугл – що краще? Детальний порівняння.

З плином часу нас починає оточувати все більше інформації, від розважальних «мемасіков», до цілком серйозних науково-популярних статей. Як не заблукати в цьому морі контенту і отримувати найбільш релевантні відповіді на свої запити? Звичайно використовувати пошукові системи.

Сьогодні ми розглянемо з усіх боків і розберемо «на гвинтики» два найпопулярніших пошуковика і відповімо на риторичне питання – що краще, Яндекс або Гугл? Варто зазначити, що дослідження буде будуватися не тільки на статистичних даних, а й суто особистому, суб’єктивній думці, і кінцевий результат може відрізнятися від ваших уподобань.

Але перш, ніж почати, давайте трохи зануримося в історію, щоб зрозуміти, як розвивалися інтернет гіганти і чи дійсно Яндекс – «вітчизняний» пошуковик.

Коротка історія пошукових систем Яндекс і Google

Починаючи працювати з пошуковими технологіями, Аркадій Волож та Ілля Сегалович (батьки-засновники компанії) відводили свого дітища цілком «скромну» роль – пошук інформації на жорстких дисках користувачів. І лише через 4 роки, була готова web-версія пошукової машини, здатна індексувати окремі документи в мережі.

У 1997 році, Yandex.ru почав боротьбу за Російськомовний сегмент інтернету з лідерами того часу – Рамблером і Altavista, а в 2001 році обігнав конкурентів і став одним із найпопулярніших засобом пошуку на території СНД.

Назва «Yandex» походить від англійського словосполучення «Yet another indexer», що в буквальному перекладі означає – Ще один індексатор.

На даний момент, компанії виповнилося 20 років, і вона як і раніше займає лідируючі позиції в «ru-неті». Юридична адреса же, знаходиться в Нідерландах – ось тобі і «вітчизняний» пошуковик.
У компанії заявляють, що для побудови результатів видачі, бот використовує понад 1300 алгоритмів, але основна увага приділяється вмісту сторінки і тексту, зокрема.

Початок же найбільшої пошукової машині в світі було покладено під час написання дисертації, тодішнім студентом Стенфорда – Ларрі Пейджем. Її основною темою було – побудова результатів індексу на основі кількості і якості зовнішніх посилань на документ (алгоритм PageRank). Пізніше, до написання приєднався один Пейджа – Сергій Брін, дитина Радянських емігрантів.

Перша версія Гугла стала доступна в 1996 році, за адресою google.stanford.edu і тільки в кінці 1997 року, пошуковик знайшов нинішня адреса – google.com.

Назва Google походить від «Googol», що позначає число зі ста нулями. При реєстрації доменного імені сталася помилка в написанні адреси, яка сподобалася засновникам і було вирішено залишити його.

Як і 20 років тому, алгоритм PageRank є одним з основних при побудові результатів видачі. Тому, маніпулювати ними, набагато простіше, ніж в Яндексі, незважаючи на постійно оновлювані фільтри, що карають сайти за подібні дії.

Візуальна складова і «Usability»

Зручність користування – невід’ємна частина визначення кращого пошуковика. Наявність реклами, додаткові сервіси та рекомендації будуть відволікати користувачів від кінцевої мети – отримання необхідної інформації.

Звернувшись до головних сторінках пошукових систем, ми бачимо:

 • Мінімалістичний дизайн Google, основою якого є «пошуковий рядок» і «Дадлі», а всі додаткові сервіси доступні по кнопці в правому верхньому кутку;
 • Насичений інформацією, від рівня пробок до сервісу персональних рекомендацій і пошуковим рядком по центру – Яндекс. Я свідомо не беру до уваги таку ж минималистичную сторінку – ya.ru, так як основний є – yandex.ru.

Дудл – це анімований банер, розташований над пошуковим рядком і складений на основі логотипу компанії, провідний на результати пошуку про різних святах і ювілеях в вашому регіоні. Детальніше про «дудл» і подивитися їх архів, ви можете дізнатися на офіційній сторінці проекту – https://www.google.com/doodles/.

Мета будь-якої компанії – прибуток. Основна частина прибутку Гугла, завдяки його широкому поширенню по всьому світу, формується з рекламних блоків в результатах пошуку. Яндекс, не володіючи таким великим трафіком, взяв курс на підкорення всіляких ніш в інтернеті і витіснення основних конкурентів в них, маскуючи подібну діяльність – турботою про користувачів. Варто відзначити – деякі сервіси вельми гідні і «мають право бути».

Хоч пошуковий рядок і знаходиться в центрі уваги користувача, але все ціла навантаженість сторінки і нав’язування власних сервісів, змушують мене віддати заслужений, підсумковий бал за Usability в скарбничку Google.

Результати пошуку Гугла і Яндекс, що краще?

Основною складовою при оцінці пошукових систем, є те, наскільки результати видачі були релевантні запиту користувача. Бути більш об’єктивними в оцінці, допоможуть пошукові фрази декількох типів:

 • Інформаційні;
 • комерційні;
 • Неоднозначні запити.

Зіпсувати чистоту експерименту може «персональна видача», грунтується на більш ранніх запитах і історії відвідин сайтів. Сподіваюся ні для кого не секрет, що Яндекс і Google збирають, обробляють і зберігають у себе інформацію про кожному відвідуванні. Так само, в результатах не братиме участі видача для мобільних пристроїв.

Інформаційні запити

В якості інформаційного, для нашого тесту, ми вибрали «як перевірити ping» – досить поширений питання і цілком однозначний. Умови для пошуку Яндекс – регіон Київ, настільна версія браузера, для Google – регіон Україна (точніше уточнити місце розташування – не представляється можливим), настільна версія браузера.

Результати видачі Яндекса, будуються таким чином:

 1. 9 з 10 – це дуже змістовні інформаційні статті.
 2. В першу десятку затесалася і сторінка з «хелп» пошукача.

Підсумок: результати видачі, цілком відповідають запиту користувача, але відсутні відео і сервіси для перевірки.

Результати в Google, виглядають інакше.

 1. На першому місці, нас зустрічає та сама сторінка з «хелп».
 2. 5 місць із 10 займають інформаційні статті.
 3. 2 місця відведено для відео інструкцій.
 4. Внизу сторінки знаходиться посилання на сервіс для перевірки.

Підсумок: перша десятка результатів на 100% відповідає ключовим словом, введеному користувачем і не примушує його здійснювати додаткові кліки в пошуках інформації.

Комерційні і Регіональні запити

Як комерційного запиту ми вибрали «піца з доставкою додому», без вказівки конкретного місця розташування, але маючи на увазі Сочі. В налаштуваннях пошуку ми виставимо автоматичне визначення місцеположення на основі ip адреси.

Результати для Яндекс:

 1. 10 з 10 місць займають піцерії, які здійснюють доставку в зазначеному регіоні.
 2. Бентежить лише одне – крім результатів видачі, на сторінці присутній 8 рекламних оголошень, погодьтеся – це перебір.

Результати для Google:

 1. Лише 3 з 10 місць відповідають запиту і пропонують доставку в необхідному місті.
 2. 6 з 10 місць пропонують доставку в Пермі, Бузулук, Києві та Тулі.
 3. Перше і друге місця віддані одному і тому ж сайту, але з різною регіональною приналежністю.
 4. Скрасити сумну картину може лише 2 рекламних оголошення (хоч вони пропонують доставку в Сочі).

У пошуковій системі Google, під рядком пошуку знаходиться кнопка «Мені пощастить», що перенаправляє відразу на один з результатів видачі. Спробуйте, може і вам пощастить знайти потрібну відповідь з першої спроби?

Підсумок: Yandex.ru впевнено впорався з поставленим завданням, засмутивши кількістю реклами. Гугл же не впорався із завданням, залишивши нас голодними :). Ситуація може посилитися, якщо ваше місце розташування визначається не коректно, таке часто зустрічається у користувачів Ростелеком.

неоднозначні запити

Технології досягли серйозного рівня, але до повноцінного штучного інтелекту, здатного з підлозі слова правильно розуміти потребу людини, ще далеко. Тому, ми спробуємо ввести пошукові системи в оману «неоднозначним запитом» – Наполеон, маючи на увазі не полководця, а рецепт торта.

Саме ця пошукова фраза фігурує в описі технології «Спектр», яка застосовується для ранжирування схожих запитів в Яндексі. Але чи впорається він краще Гугла?

Результати в Яндекс:

 1. У видачі переважає інформація щодо Французького полководця (біографії) і лише один результат, дозволяє приготувати тортик.
 2. На сторінці присутній інтерактивна карта, з адресою кондитерської та чесної відміткою, що заклад більше не працює.

Результати в Гугл:

 1. Видача виглядає більш різноманітно, хоча в більшій мірі вона і відноситься до Бонапарту, але є посилання і на біографії, і на публіцистичні статті. P.S. Тортик теж можна приготувати :).
 2. Збентежила посилання на англомовну версію Вікіпедії і карта з 3 відмітками одного і того ж закладу, до того ж не працює.

Підсумок: в конкретному експерименті, технологія «Спектр» вирушає в Яндекс на доопрацювання, тому що сильно поступається супернику в результатах.

Вибір користувачів. Хто популярніший Яндекс або Google

Багато аналітиків і блогери стверджують – на основі статистики Google обігнав вітчизняного колегу по відвідуваності ще навесні 2017 року. Але так чи так все однозначно? Або є підводні камені, про які вони мовчать?

Дійсно, дивлячись в один з небагатьох доступних джерел – статистику Liveinternet, ви побачите цьому підтвердження.

Це статистика по переходах з пошукових систем на сайти з встановленим лічильником відвідуваності. Ця інформація безпосередньо вказує на кількість користувачів, що використовують пошукові системи для пошуку інформації, а не доступ до пошти або картками.

Але чому все забувають один не мало важливий факт – Google має ця перевага, завдяки операційній системі Android і власним вбудованому пошуку. Ринок мобільних пристроїв постійно зростає, зростає і статистика, але лише через необізнаність користувачів.

Непрямим підтвердженням лідируючих позицій Яндекса, служить їх власна статистика – Радар.

Як ми бачимо з достовірних джерел, користувачі віддають перевагу Яндексу і його пошуковим алгоритмам, ніж закордонному колезі. Внаслідок чого складається ця ситуація – через більш агресивного маркетингу або дійсно більш якісної видачі, залишається тільки гадати.

Підсумки і порівняльна таблиця

Не можна з упевненістю сказати, що краще Яндекс або Гугл, адже світ складається з безлічі відтінків, а не тільки чорних і білих квітів. Так і з пошуковими системами, одна краще шукає регіональні запити, інша інформаційні. Метою даної статті не стояло точне визначення «лідера» – його немає як такого, я хотів лише показати тонкі моменти при пошуку, на які ви можливо не звертали уваги.

А під кінець, я звів всі результати в таблицю, щоб допомогти вам визначиться, що краще, а я давно вже визначився і зробив Яндекс стартовою сторінкою, а пошук від Google знаходиться в адресному рядку.

Яндекс Google
візуальна складова 5/10 9/10
Пошук по Інформаційним 5/10 10/10
Пошук по Комерційним 9/10 3/10
Пошук по Неоднозначним 7/10 9/10
Популярність серед користувачів 10/10 8/10
підсумок 7,2 7,8

* Всі оцінки суб’єктивні і виставлені для наочності.

Хочете поділитися своїми спостереженнями (уподобаннями) або можливо провели власний експеримент – пишіть в коментарях, буде цікаво почитати.

Ссылка на основную публикацию