Якими повинні бути найважливіші якості керівника проекту

Коли один з авторів цього сайту починав кар’єру керівника проектів, навіть сам термін «управління проектами» був відомий лише вузькому колу фахівців. Тих, хто керував виконанням проектів, називали по-різному: аналітиками, фахівцями з реалізації, інженерами, інтеграторами, «Гей, як там вас!» І т.п. Перш ніж термін керівник проекту почали вживати, колеги і начальники називали подібних фахівців “такими організованими людьми, які володіють певними знаннями в області техніки і економіки і вміють керувати діяльністю колективу виконавців, – одним словом, є майстрами на всі руки».

Взагалі кажучи, такий опис було (і як і раніше залишається) не такі вже й далеким від істини. Кваліфікований керівник проектів зобов’язаний володіти широким спектром навичок, а рівень його компетентності у відповідних галузях знань повинен бути досить високим. Фундамент сукупності якостей кваліфікованого керівника проекту складають чотири наріжних камені:

  • здатність очолити колектив виконавців;
  • вміння спілкуватися з людьми;
  • вміння сформувати колектив і створити достатні мотивації для продуктивної роботи кожного з членів цього колективу;
  • вміння вести переговори і вирішувати виникаючі проблеми.

З таких «умінь» будується будинок управління проектами. Наступний поверх складають навички, необхідні для успішного керівництва проектами. Надбудовою над цим фундаментом є навички загального управління і організаційної роботи, технічна і економічна кваліфікація, а також навички, специфічні для конкретної галузі. Кожен з цих фундаментальних навичок ми обговоримо далі в цьому розділі – за винятком вміння формувати колектив. Цю тему ми розглянемо в розділі «Планування і придбання ресурсів».

Перераховані вище якості, відомі також як «м’які», являють собою найважливішу сукупність навичок, якими повинен володіти кожен керівник проектів. З цих чотирьох навичок здатність очолювати колектив виконавців є наріжним каменем, який вам слід закласти в першу чергу. Якщо ви не здатні бути справжнім лідером, ваш проект (разом з очолюваним вами колективом виконавців, швидше за все, буде приречений на невдачу.

Ніхто не заперечує важливості технічних навичок, проте вони вам навряд чи допоможуть, якщо ви не опануєте «м’якими» навичками. Уявіть собі, що вам разом з очолюваним колективом потрібно піднятися на самий верхній поверх 20-поверхового будинку. Якщо ви вирішите скористатися сходами, то не виключено, що рано чи пізно ви таки доберетеся до потрібного поверху – але яких зусиль це буде коштувати всім, що здолав сходження! Але ж будуть і такі, хто просто виб’ється з сил і не зможе впоратися з поставленим завданням. При цьому розташований поруч ліфт зробив би ваш підйом куди більш приємною, а головне, успішної процедурою.

Можливо, ви вважаєте, що «м’які» навички є вродженою рисою, притаманною лише обраним людям. Або що їх можна придбати шляхом навчання і отримання практичного досвіду. Зі стовідсотковою впевненістю можна стверджувати лише те, що в світі немає людини, який знав і вмів би все. У кожного з нас завжди є можливість дізнатися щось нове для себе і поповнити арсенал своїх навичок і умінь якимись новими знаннями, прийомами і «маленькими хитрощами».

Завдання оволодіння зазначеними чотирма фундаментальними навичками стає еше більш актуальною в наші дні, оскільки фахівці, здатні керувати проектами, виявляються затребуваними практично у всіх організаціях. Про те, як це виглядає на практиці, ви дізнаєтеся з наступної статті.

Ссылка на основную публикацию