Які графічні редактори можна використовувати в офісному комп’ютері

Робота з зображеннями – «хліб насущний» для фахівців з реклами, дизайнерів і багатьох проектувальників. Однак необхідність щось проілюструвати періодично виникає майже в будь-якій сфері діяльності. Комп’ютер працює з цифровими зображеннями. Вони бувають двох типів: растрові (точкові) і векторні.
Растровий малюнок складається з окремих точок. Це добре помітно, якщо зображення збільшити. Приклади растрових малюнків – фотографії, зображення, отримані зі сканера, або те, що було намальовано за допомогою програми Paint. Редагування растрового зображення полягає в зміні його яскравості, контрастності і кольоровості, в стирання або зафарбовуванні окремих областей. Растрове зображення можна обрізати по краях, можна вирізати частину малюнка і зберегти її як нове зображення. Також можна скопіювати або вирізати якусь частину малюнка, пересунути її на нове місце або накласти на інший малюнок. У побуті таку операцію називають «фотомонтажем».

Векторний малюнок складається з елементів: ліній і фігур. Кожен елемент має певні властивості: розмірами, формою, товщиною, кольором меж і заливки. Типовий приклад – схеми і діаграми, що створюються засобами Microsoft Office. При редагуванні векторного зображення змінюються властивості окремих його елементів, елементи можна створювати, видаляти, копіювати і вставляти. Найважливіша особливість векторних зображень полягає в тому, що при будь-якому їх редагуванні якість зображення залишається незмінним.

Для роботи із зображеннями (графіка) використовуються графічні редактори. Загальновизнаним професійним редактором растрових зображень вважається програма Adobe Photoshop. В області векторної графіки світовий стандарт – редактор CorelDRAW. Можливості цих програм для професіоналів величезні. Проблема лише в тому, що ціна ліцензії на кожен з пакетів складає близько 500 дол. США. Якщо ви заробляєте гроші не на терені мистецтва або дизайну, такі придбання навряд чи будуть виправдані. Які ж існують альтернативи?

У стандартному комплекті ОС Windows є растровий редактор Paint (Пуск → Усі програми → Стандартні → Paint). Незважаючи на свою простоту, він дозволяє робити із зображеннями практично всі, що буває потрібно в повсякденній роботі. Наприклад, обрізати край, зменшити розмір малюнка або «замазати» на ньому якісь деталі. Можна і помалювати, і навіть зайнятися примітивним фотомонтажем:
допустимо, сфотографувати фасад будівлі і оцінити, як на ньому буде виглядати вивіска. Технічні деталі не привожу – для цього існує «чарівна клавіша» F1!

Інший стандартний інструмент – Фотоальбом Windows Live, який ви можете вільно завантажити з сайту Microsoft. Як зрозуміло з назви, програма призначена для роботи з фотографіями. Можливості її як редактора зображень – обрізка, зміна розміру, автоматичне виправлення якості, ретушування.

GIMP – вільна програма з ліцензією GNU. Цей растровий редактор володіє майже такими ж функціями, як і Adobe Photoshop. Програма існує у версіях для Windows і для Linux. У більшість дистрибутивів Linux програма GIMP входить за замовчуванням. Для вмілого користувача GIMP можна назвати оптимальним вибором: безкоштовно, і дуже функціонально. Підкреслю – для вмілого! Адже малює не сама програма, а людина!

На мій погляд, в «середньостатистичному офісі» від векторної графіки користі набагато більше, ніж від растрової. Судіть самі: будь-які схеми, ескізи, не кажучи вже про кресленнях, доцільно робити саме в векторному вигляді. Найголовніше, що векторну графіку можна багаторазово редагувати. Найчастіше малюють безпосередньо в документах або таблицях. Ви можете вставити в документ растрові картинки (наприклад, фото), але що-небудь відзначати і домальовувати зручніше поверх них за допомогою векторних інструментів.

Багатий набір таких інструментів є в додатках Microsoft Office і OpenOffice.org. В Word і Excel 2007/2010/2013 кошти для вставки зображень і створення графічних об’єктів зібрані в групі Ілюстрації на вкладці Вставка. Коли в документі виділено векторне зображення (в термінах Microsoft Office – фігура або об’єкт SmartArt), на стрічці з’являється вкладка Формат з інструментами для його редагування. Зазвичай вона прихована і відображається лише при необхідності. У додатках з пакетів Microsoft Office 2003 і OpenOffice.org кошти для малювання і редагування графіки розташовані на окремій панелі інструментів.

До складу пакета OpenOffice.org окремим додатком входить редактор векторної графіки Draw. Якщо вам необхідно підготувати малюнок не в документі, а у вигляді окремого файлу зображення, цей редактор дуже стане в нагоді. Зауважимо, що він зберігає зображення все-таки у вигляді документів OpenOffice, проте в меню Файл передбачена команда Експорт. Експортувати векторний малюнок цей редактор може в файли самих різних форматів!

Назвемо ще три векторних редактора, які існують у версіях як для Linux, так і для Windows: Inkscape; Skencil; Serif DrawPlus 4.0. Всі ці програми безкоштовні. У редакторі Inkscape серед мов інтерфейсу є і російська.

Майже перед кожним підприємцем рано чи пізно постає завдання – розробити будь-які рекламно-інформаційні матеріали, на зразок маленького каталогу товарів і послуг або типових комерційних пропозицій. Якщо планується досить великий тираж, простіше замовити таку продукцію в салоні оперативної поліграфії. У таких випадках макет листівки або буклету зазвичай виконують дизайнери того ж салону. Однак кілька десятків примірників вигідніше підготувати і роздрукувати самостійно. Що для цього потрібно?

Якщо в документі будуть фотографії, підготуйте їх. Ображати зайве, при необхідності зітріть фон. Обробляти фотографії найкраще в редакторі GIMP, але в крайньому випадку підійде навіть програма Paint. Далі професіонали зазвичай вдаються до потужних векторних редакторів CorelDRAW або Adobe Publisher. Ми ж спробуємо обійтися «підручними засобами» – тими, що закладені в Microsoft Office.

Перше з них – готові шаблони Microsoft Word 2007, 2010 і 2013. При створенні нового документа виберіть один з шаблонів категорії Рекламні листівки або Брошури. Такі шаблони в перший раз завантажуються з колекції на сайті Microsoft, після чого зберігаються в вашому комп’ютері. Дивлячись на ескізи, підберіть той макет документа, який найкраще відповідає вашому задуму. Потім наповніть створений документ текстом і малюнками. Друге засіб – SmartArt. На вкладці Вставка в групі Ілюстрації натисніть кнопку SmartArt. Відкриється вікно Вибір малюнка SmartArt. У ньому наведено заготовки оформлення.

Натисніть кнопку OK, і обрана заготівля буде поміщена на сторінку. Вам залишається тільки заповнити її текстом і фотографіями. Робота з об’єктами SmartArt цікава тим, що ви в будь-який момент можете змінити модель оформлення. При цьому текст і малюнки розподіляться по-новому, відповідно до обраної моделлю.

Ссылка на основную публикацию