Як змінити системну змінну path в Windows 7

Ті, хто хоч раз користувався утилітами командного рядка, знають, що набагато зручніше набирати команду відразу, не використовуючи при цьому шлях до цієї утиліті, і навіть не переходячи в потрібний каталог, тому сьогодні поговоримо про системної змінної path в Windows, дізнаємося, для чого вона потрібна, і як її можна змінити.

Сьогодні ми не будемо говорити про те, що таке командний рядок і які стандартні утиліти командного рядка є в Windows, так як про це ми вже розмовляли в матеріалі Основи командного рядка Windows.

Для чого потрібна системна змінна path

Системна змінна path потрібна нам для того, щоб ми могли додавати свої утиліти в командний рядок CMD.exe, а якщо говорити конкретніше, то додавати каталоги, тобто шляху до цих каталогів для того, що ОС могла визначити за назвою утиліти, де вона розташована, і запустити її.

Якщо говорити на прикладі, то припустимо, Ви відкриваєте командний рядок, набираєте команду ipconfig (служить для конфігурації мережевих інтерфейсів) І в момент запуску командний рядок не знає, де розташовується дана утиліта, тому вона починає її шукати. Спочатку в поточному каталозі, потім в системних каталогах, які як раз, і вказані в системній змінній path. Іншими словами, якщо Ви написали свою консольну програму і хочете її запустити так само, як ipconfig, то у Вас це не вийде, так як ОС не знає, де ж лежить сама програма. Тому нам потрібно переходити в каталог з програмою або писати повний шлях до виконуваного файлу, для того щоб запустити свою утиліту. Тому, якщо Ви часто користуєтеся який-небудь консольної програмою, якої немає, в стандартній зборці Windows і не хочете копіювати її в системні каталоги, то краще за все буде створити свій каталог і додати його в системну змінну path.

приклад

Припустимо, ми написали консольную програму, для прикладу у нас це буде простий bat файл з наступною простою командою:

echo Привіт!
Pause

Примітка! Якщо Ви хочете, щоб в командному рядку виводилася кирилиця, то збережіть бат файл з кодуванням OEM 866, це можна зробити за допомогою текстового редактора Notepad ++.

Збережемо з назвою privet.bat на диску C в каталозі test.

Тепер ми запускаємо командний рядок (ОС Windows 7) «Пуск -> виконати -> cmd ».

І відразу спробуємо запустити нашу утиліту, і подивимося, що у нас з цього вийде:

Як бачите, командний рядок не знає що це за програма. Ми, звичайно, можемо написати по-іншому, наприклад:

Тобто із зазначенням повного шляху до утиліти, то тоді вона звичайно запуститься. Або також можна перейти в каталог test і вже звідти запустити утиліту, наприклад:

В даному випадку програма теж запуститься. Але погодьтеся, що це все зайві рухи, тим більше, якщо ми збираємося використовувати цю програму досить часто. Тому давайте змінимо системну змінну path.

Примітка! Якщо Вам не подобається фон або колір шрифту командного рядка, то Ви легко можете змінити його, а як ми з Вами розмовляли в статті Налаштування зовнішнього вигляду командного рядка Windows.

Змінюємо системну змінну path в Windows 7

Для цього відкриваємо “Панель управління -> система -> Додаткові параметри системи ».

Потім вибираємо «змінні середовища».

Після у Вас відкриється вікно «змінні середовища»І Ви в нижній частині вікна в списку«системних змінних»Шукайте змінну path і тиснете «Змінити».

В результаті у Вас відкриється невелике віконце «Зміна системної змінної», Де Ви в поле«значення змінної»Дописуєте в кінці через точку коми, шлях до каталогу, в якому Ви будете зберігати свої консольні утиліти. Наприклад, я вказав C: \ test. Після введення тиснемо «ОК».

А тепер давайте перевіримо. Будемо робити в точності, як і в перший раз, тобто відкриваємо командний рядок і відразу пишемо privet.bat і дивимося

Як бачите, на цей раз у нас все запрацювало, навіть без вказівки повного шляху.

Ще раз скажу, що це буде корисно тим, хто досить часто користується консольними утилітами, до речі, багато комплексів додатків, які Ви встановлюєте самі, додають в path потрібний шлях, роблячи це за Вас.

Я думаю досить, якщо є питання, задавайте в коментарях.

Ссылка на основную публикацию