Як збільшити продуктивність комп’ютера

Кожен власник комп’ютерної техніки хоч раз стикався з проблемами його продуктивності. І трапляються такі збої в основному несподівано, спочатку довго завантажується операційна система, потім при виконанні будь-яких дій комп’ютер починає довго «думати» і «гальмувати», і потім взагалі може з’явитися «синій екран смерті» з наступним вимкненням «машини». У цій статті буде розказано про причини появи таких несправностей і про те, як збільшити продуктивність комп’ютера.

Щоб зрозуміти, чому гальмує комп’ютер, необхідно розібратися в причинах того, що відбувається. Стаття розбита на 2 частини. Спочатку вивчаємо причини, потім інструкцію щодо усунення проблем.

Знаючи причини гальм, можна постаратися не допустити погіршення ситуації в майбутньому.

Причини низької продуктивності

Класична техніка з ОС Windows

Список того, що заважає техніці якісно і швидко виконувати свої функції:

  • віруси;
  • програми;
  • Несправності Windows;
  • Знос деталей;
  • Налаштування БІОС.

Зараження комп’ютера вірусами є першою і основною причиною зниження якості роботи комп’ютерної техніки. І якщо в роботі комп’ютера починають спостерігатися навіть незначні «гальма», то насамперед слід провести перевірку антивірусною програмою. Перевіряти «машину» слід тільки ліцензійними версіями, так як «піратські» виконують дуже неякісну перевірку, та й на них самих можуть виявитися вірусні і шпигунські програми.

Якщо перший пункт не допоміг позбутися «зависання», то потрібно спробувати позбутися від різних непотрібних програм. Весь встановлений контент займає операційну пам’ять «машини», і якщо її не вистачає, то починається дуже велике зменшення продуктивності. Тому наступним дією має бути видалення всіх програм, в яких немає потреби.

Також причиною «гальм» комп’ютерної техніки може бути стара версія операційної системи. Як і антивірус, ОС найкраще використовувати ліцензовану. Установка повинна проводитися на окремий диск, і не змішуватися з іншими файлами, і програмами. Так само системні вимоги ОС повинні підходити для вашого комп’ютера.

Будь-які деталі, в тому числі і комп’ютерні, мають певний термін експлуатації, і знос деталей є причиною зменшення працездатності. За більшою мірою це може бути вихід з ладу операційної пам’яті, або знос процесора. Перевірити ОЗУ можна у властивостях мого комп’ютера, і якщо значення стало нижче, то причина гальм в ній, там же можна подивитися і частоту ЦПУ (процесора).

Буває і таке, що вірусні програми збивають налаштування БІОС. І в цьому випадку жоден з перерахованих вище способів не допоможе. У цій ситуації можна «скинути» настройки BIOSа, вийнявши, і поставивши назад батарейку яка знаходиться в системному блоці. Але робити цього недосвідченим користувачам не рекомендується. А краще звернутися за допомогою до кваліфікованих фахівців.

«Екзотична» комп’ютерна техніка з ОС Android і iOS

Причини зменшення працездатності майже такі ж, а саме:

  • віруси;
  • «Прошивки»;
  • теми;
  • Операційна система;
  • Знос деталей.

Як було написано вище, однією з основних причин «гальм» є віруси. І будь-яку комп’ютерну техніку, не залежно від операційної системою, потрібно перевіряти «антивірусом».

Дуже частою причиною всіляких збоїв в роботі є «перепрошивка» пристрою, а особливо, якщо техніку прошивали самоучки. Тому якщо є необхідність «прошивки», то за допомогу потрібно звертатися до фахівців, які зроблять все якісно, ​​і нададуть гарантію.

Багатьом власникам комп’ютерної техніки набридає стандартний вид меню, і вони встановлюють собі всілякі теми. Цього робити не рекомендується, так як «теми» займають велику кількість процесів, і через них починається працює повільно комп’ютера, це відноситься і до різних програм. До всього іншого разом з такими програмами можуть бути і вірусні.

Що стосується операційної системи, то її самостійно поміняти практично неможливо, тому що в продажу ОС для Android і iOS просто немає. І в цьому випадку теж потрібно автоматичне оновлення системи, або звернення до спеціального сервісний центр. Так само на багатьох пристроях є спеціальна кнопка, яка повертає стандартні настройки, і видаляє всі дані з комп’ютерної техніки. Детальніше можна прочитати в статті про скидання налаштувань.

Заміна зіпсованих деталей теж буде складним процесом, з яким зможе впоратися тільки досвідчений майстер, і якщо на простому, стаціонарному комп’ютері, для збільшення продуктивності, досить купити, наприклад, оперативну пам’ять, і поставити її в системний блок, то в пристроях на Андроїд і iOS може знадобитися перепайка.

Конкретні кроки для прискорення

усуваємо перегрів

Комп’ютер може працювати повільніше, якщо він перегрівається. Відбувається це тому, що процесору потрібно відводити тепло в зовнішній простір. Якщо системний блок стоїть, наприклад, всередині тумбочки, то гарячому повітрю буде нікуди виходити і процесор або відеокарта знижує частоти, щоб менше виділяти тепла. Відповідно, продуктивність зменшується.

Поставте системний блок або ноутбук в провітрюване місце, подалі від батареї. Ноутбук краще поставити на підставку. У нього в нижній частині розташовані вентиляційні отвори і, якщо Ви поклали його, наприклад, на рушник, отвори будуть закриті і продуктивність гарантовано знизиться.

видаляємо віруси

Природно, тут все просто. Встановлюємо антивірус Касперського або DrWeb і перевіряємо систему повністю. Безжально видаляємо всі віруси, вони Вам не потрібні.

Видаляємо програми з автозавантаження

Часто зустрічаються люди, які встановлюють на свій комп’ютер все підряд. Проходить час, програма вже не потрібна, але вона продовжує з’їдати ресурси. І людина потім дивується, чому його пристрій ледве працює. Уявіть собі ситуацію. Ви їдете на автобусі, в якому 20 сидячих місць. Ви підбираєте з дороги попутників. До місця призначення ще їхати і їхати, а Ви набрали вже 60 осіб, яким дихати важко і дуже тісно. Виходу два: або перестати набирати попутників, або висаджувати частина наявних, поки інші не задихнулися.

Отже, щоб висадити попутників, нам потрібна програма CCleaner Free. Офіційний сайт тут:

Програма безкоштовна, завантажуйте, встановлюйте і переходите у вкладку “Сервіс->Автозавантаження “.

Тут необхідно прибрати з автозавантаження якомога більше сміття. Рекомендую залишити тільки драйвера (звук, відео, принтер і т.п.), програми Intel, AMD, Realtek і інших виробників обладнання, а також антивірусні програми. Решта мотлох краще вимкнути. Всі ігри, все моніторинги температури, надбудови в браузерах та інше. Після цього швидкість завантаження операційної системи і кількість вільної оперативної пам’яті значно збільшаться.

Видаляємо старий сміття і непотрібні програми

Відкриваємо той же CCleaner, вкладку “Очищення” і тиснемо кнопку “Очищення”.

Буде видалено безліч непотрібних файлів.

Далі в тому ж CCleaner Відкриваємо вкладку “Сервіс->Видалення програм “і видаляємо всі програми, якими Ви не плануєте користуватися. Видалення програм може не тільки звільнити місце, але і прибрати приховані, але автоматично завантажуються дані.

чистимо реєстр

І знову на допомогу приходить універсальний помічник – CCleaner. На вкладці “Реєстр” тиснемо кнопку “Пошук проблем”, після закінчення пошуку тиснемо “Виправити”.

Чистка реєстру допомагає видалити з нього старі непотрібні записи, а також виправити різні помилки. В результаті ми отримуємо більш швидку роботу операційної системи з реєстром.

Дефрагментація і оптимізація роботи диска

В сучасних операційних системах є засіб оптимізації дискової системи. Щоб його запустити, потрібно правою кнопкою миші клацнути по диску, відкрити його властивості і знайти вкладку “Сервіс”.

І далі по черзі запускаємо спочатку перевірку, потім оптимізацію диска. Процес не швидкий. Наберіться терпіння. Але в підсумку Ви будете впевнені, що дискова система функціонує на межі своїх можливостей.

Відключаємо візуальні ефекти

Візуальні ефекти на слабких комп’ютерах займають вагому частку ресурсів. Для прискорення ПК і підвищення працездатності проходимо по шляху “Панель керування \ Всі елементи панелі керування \ Система \ Додаткові параметри системи \ Додатково \ Параметри” і вибираємо “Забезпечити найкращу швидкодію”.

Для більш досвідчених користувачів є ще одна рекомендація з цього діалогового вікна. Відкрийте вкладку “Додатково” і відключіть файл підкачки, вибравши пункт “Без файлу підкачки”. Але робіть це тільки при наявності великого обсягу оперативної пам’яті. Якщо у Вас, наприклад, всього 4 Гб, то робити цього не варто.

Міняємо HDD на SSD

Цей недорогий апгрейд допоможе вдихнути нове життя в ваш комп’ютер або ноутбук. Якщо купити найдешевший SSD диск і перенести на нього операційну систему і основні програми, то Ви відчуєте колосальну різницю в продуктивності. Після заміни HDD диска на SSD я ще кілька років не змінював старий ноутбук, тому що його збільшилася продуктивності стало досить для повноцінної роботи.

загальні рекомендації

І на закінчення, для того що б комп’ютерна техніка прослужила довгий час, без збоїв і «зависання», за нею потрібен якісний догляд. Своєчасна чистка від пилу, заміна деталей на більш нові подовжує термін служби комп’ютера або допомагає уникнути повної заміни всього комп’ютера. Так само займатися всякими «разгонами» не рекомендується, так як техніка може просто не витримати і згоріти. Однак, для досвідчених користувачів є безліч рекомендацій, як додати до 30% продуктивності свого комп’ютера. Для цього буде потрібно розгін процесора, відеокарти і оперативної пам’яті.

Ссылка на основную публикацию