Як з роутера зробити сервер – настройка, прошивка, використання

Дедалі частіше в невеликих офісах або в квартирах встановлюються сервери. Це можуть бути медіа, файлові або сервери баз даних. Для цих потреб зазвичай виділяється окремий комп’ютер зі спеціалізованими операційними системами, на яких запущені необхідні служби (спеціалізоване програмне забезпечення). У більш рідкісних випадках можуть використовуватися серверні системи, але це дороге рішення для дому. Але мало хто знає, що в якості сервера можна використовувати звичайний домашній роутер. Його ресурсів, таких як частота процесора і внутрішня пам’ять, цілком достатньо для цього.

Вибір маршрутизатора для сервера

Звичайно на стандартних прошивках часто немає ніякої можливості запустити служби, які виконують серверні функції, тому доведеться використовувати прошивки виконані на операційних системах відкритого типу – * nix (Linux, FreBSD та ін.). Ці прошивки, розробляються спільнотою ентузіастів і не є комерційними, тобто Їх можна вільно скачати в інтернеті і використовувати на свій розсуд вільно модернізуючи і змінюючи. Є кілька вільних альтернативних прошивок:

  • Openwrt – найбільш відома прошивка, яка дозволяє розгорнути сервер шляхом настройки файлів конфігурації, підтримує пакетну установку програм, яких існує понад 3000;
  • DD-WRT – ще одна відома мікропрограма, розроблена для користувачів не бажають або які не вміють правити файли конфігурації. Налаштовується через веб-інтерфейс;
  • Tomato – підходить для маршрутизаторів на Broadcom чіпах;
  • Прошивка від Олега – тільки для роутерів Asus.

Для того, щоб визначитися чи підходить Ваш маршрутизатор для установки альтернативної прошивки, потрібно зайти безпосередньо на сайт розробників і подивитися список підтримуваного устаткування. Дуже важливо розуміти те, що всі дії по прошивці виконуються на свій страх і ризик. Ніхто не дає гарантії, що це буде працювати, а в деяких випадках можна отримати «цеглина», тобто повністю неробочий пристрій. Ще один критерій це те, що роутер повинен мати порт USB для підключення флешки або зовнішнього жорсткого диска.

Процес установки прошивки роутера залежить від кожної конкретної моделі, від виробника і виходить за рамки даної статті. В інтернеті можна знайти достатньо матеріалів по цій темі. Також на сайтах розробників прошивок є докладна документація по їх установці.

Налаштування сервера на базі роутера Asus RT-N14U на заводській прошивці

В якості піддослідного обраний бюджетний маршрутизатор Asus RT-N14U з підтримкою USB, можливістю підключення принтера і 3G / 4G модуля. Стандартна прошивка дозволяє налаштувати його в якості файлового / медіа сервера.

Перш за все потрібно підключити зовнішній накопичувач до USB порту і переконатися в його працездатності. Побачити те, що роутер визначив флешку або диск можна на головній сторінці налаштувань маршрутизатора. Буде показано ім’я накопичувача і його обсяг.

Налаштування сервера здійснюється через пункт меню «USB-додаток» по кнопці «Файл / Медіа-сервер». Відкриється нова сторінка налаштувань з декількома вкладками. На вкладці «Мережеве оточення (samba)» налаштовується доступ до ресурсів диска, при необхідності налаштовується розмежування доступу по користувачам / паролю або ж загальний гостьовий доступ для всіх користувачів. Виставляються права на файли: читання (R), запис (W) або заборона на доступ (N).

Для того, щоб користуватися загальним диском, потрібно підключити його до комп’ютера, планшета або телефону. На комп’ютерах з операційною системою Windows підключення виконується через Провідник, меню «Сервис – Підключити мережевий диск» або виконати команду:

net use \\ 192.168.1.1

Для систем Linux в терміналі виконується команда mount.cifs (повинен бути встановлений пакет cifs-utils):

mount.cifs //192.168.1.1 / mnt / sharefolder

Доступ з телефону або планшета під управлінням Android або iOS можливий при установці програми ASUS Aicloud

Вкладка «Загальний ресурс в FTP» дозволяє відкрити загальний доступ до ресурсів через FTP протокол. Налаштовується аналогічно файловому серверу. Для цього службу потрібно включити і при бажанні можна вирішити вхід анонімним користувачам, що робити категорично не рекомендується з міркувань безпеки. Використовувати FTP з інтернету можна тільки при наявності статичної IP адреси або використовуючи службу DDNS.

Вкладка «Інші настройки» дозволяє змінити ім’я пристрою, назву робочої групи, кількість одночасних підключень до сервера і налаштувати кодування символів.

Маршрутизатор дозволяє автоматично завантажувати і роздавати файли, використовуючи протоколи HTTP / FTP або службу Torrent. Файли завантажуються в обрану папку зовнішнього дискового накопичувача. Служба завантаження (Download Master) встановлюється безпосередньо на накопичувач і займає обсяг 50 Мб. Установка відбувається натисканням на кнопку «Intall» меню «USB-додаток». Потрібно вибрати в яку папку для установки служби і, після установки, її потрібно буде запустити. Ця утиліта запускається окремою службою і працює через TCP порт 8081. Можна в браузері набирати адресу роутера і порт для доступу і управління завантаженнями, наприклад, http://192.168.1.1:8081.

В налаштуваннях утиліти можна вибрати папку для збереження файлів, порт роботи програми, і деякі інші варіанти конфігурації. Додавання посилань для закачування здійснюється через інтуїтивно зрозумілий інтерфейс і не скласти складності розібратися самостійно.

Сервер на роутері з використанням прошивки DD-WRT

Якщо Вас не влаштовує заводська програма і було прийнято рішення перейти на альтернативну, то для початківця найбільш прийнятною буде прошивка DD-WRT, що має дружній інтерфейс для налаштування. Єдине що знадобиться – це уважність, мінімальне знання англійської мови і мережевих технологій.

За замовчуванням ця мікропрограма представляє собою операційну систему Linux на ядрі 2.4 і має вже налаштований для роботи з основними серверними службами: FTP, HTTP і Samba сервер, служба DLNA, доступ по протоколах Telnet і SSH. Якщо потрібні додаткові програми, то вони легко можуть бути встановлені.

Перш за все для роботи в якості медіа або файлового сервера потрібно правильно змонтувати флешку або зовнішній диск. Рекомендується відформатувати накопичувач під файлову систему EXT3. Це робиться спеціальними програмами по Windows або Linux. Щоб монтування відбувалося автоматично після підключення і перезавантаження роутера потрібно в настройках прошивки вказати у вкладці USB зробити активним наступні поля «Core USB support», «USB storage support», «Automatic drive mount». Перевірити працездатність можна набравши в адресному рядку http://192.168.1.1/usb.asp, повинна бути рядок зі статусом пристрою і написом «Mounted at: / mnt».

Включення і працездатність служб ведеться у відповідних закладках сторінки налаштування роутера шляхом включення необхідної утиліти в положення «enabled».

Ссылка на основную публикацию