Як визначити версію і розрядність Windows: всі способи

Для початку давайте розберемося, що саме ми зібралися дізнаватися. З версією все і їжаку зрозуміло: її позначає число, присутнє в назві системи (актуально для Windows 10, а також 8 / 8.1 і 7) або буквене позначення (XP або, наприклад, Vista).

Працює це і для серверних систем від Microsoft – наприклад, Windows Server 2012, ну і, звичайно ж, для інших «олдскульних» операційних систем лінійки: Windows 95/98 / ME (Millennium) і так далі. Під версією також мають на увазі цифровий код встановленої збірки.

Тип операційної системи, який ще називають випуском, визначає редакцію Windows. Так-так, це ті самі приписки, зазначені після номера системи: Home (Домашня), Pro (Професійна) і так далі. Наприклад, в Windows 7 в редакції Starter була «урізаним» неповноцінним дистрибутивом з безліччю обмежень і призначалася в основному для домашнього використання на не самих потужних комп’ютерах і ноутбуках. У той час як Ultimate (Максимальна) наділяла ПК засобами підвищеної безпеки і надавала більше функцій – наприклад, можливість приєднання до корпоративної мережі або навіть розгортання якогось сервера. Але всі ми в основному розкладали пасьянс і грали в Counter-Strike! ..

В деякому розумінні номер збірки (англ. Build) або, як його обізвали в російськомовній локалізації – побудова системи, визначає числову ідентифікацію програмного коду, використовуваного в поточній версії операційної системи. Рядовому користувача знати його, як правило, зовсім не обов’язково. «Білд» може бути цікавий якомусь розробнику, тестує свою, скажімо, гру в системі конкретної збірки.

Архітектура (розрядність, розрядної версії Windows) – це набір команд для взаємодії операційної системи з центральним процесором інформаційного пристрою (ноутбука, планшета або комп’ютера, наприклад).

Операційні системи Microsoft підтримують наступні архітектури процесорів:

  • ARM – в даний момент використовується в ЦП мобільних пристроїв;
  • x86 (відома також як x32) – застосовувалася в ранніх процесорах гіганта індустрії Intel;
  • x86-64 (інша назва – AMD64) – розроблена компанією AMD, являє собою розширення для x86 і застосовується практично у всіх сучасних процесорах;
  • IA-64 – спільна розробка HP і Intel, яка задумувалася як 64-розрядний аналог x86 для домашніх комп’ютерів і ноутбуків, але після виходу в світ x86-64 застосування не знайшла (зараз використовується в основному в серверах).

Як було сказано вище, більшість ЦП сучасності засноване на архітектурі x86-64, що дозволяє користувачеві встановлювати на комп’ютер як 32-бітну (x86), так і 64-бітну версію системи. При цьому так званий Windows 64 буде мати важливу перевагу перед Windows 32 – підтримку більшого обсягу оперативної і фізичної пам’яті і, як наслідок, більш високу швидкодію і можливість оперування великими обсягами даних. Іншими словами – 16 ГБ оперативної пам’яті, встановленої в комп’ютері, в 32-розрядної системі визначаться як 4, «на руки» ви отримаєте не більше 3,5. Такі справи.

Як дізнатися версію Windows? Подивитися, що написано на установчому диску вашої ОС.

Якщо такої можливості немає, читаємо статтю далі.

Дізнатися встановлену версію і розрядність Windows через «Властивості комп’ютера»

Найпростіший варіант дізнатися, яка версія Windows встановлена ​​на комп’ютері – відкрити його властивості і подивитися. Для цього відкрийте «Провідник», відшукайте «Цей комп’ютер» (або «Мій комп’ютер», якщо ви використовується систему молодше Windows 10), клікніть по іконці правою кнопкою мишки і виберіть пункт «Властивості» в самому низу випав списку. У вікні ви зможете споглядати версію, випуск (тип) і розрядність системи.

Бажаний спосіб для більшості користувачів. Єдиний недолік – немає даних про збірку системи.

Як визначити версію і інші параметри ОС за допомогою утиліти winver

Утиліта winver використовується для збору і надання користувачеві інформації про запущеної системі. Для ініціалізації використовуйте вікно виконання команд (перейдіть «Пуск» – «Виконати» або натисніть комбінацію клавіш Win і R), в якому введіть команду winver як показано на малюнку і натисніть «ОК».

Клавіша Win зазвичай розташована в нижньому лівому куті клавіатури!

Відкрився інтерфейс буде містити детальні дані про систему. За винятком розрядності!

msinfo – всі відомості про систему

Ще один спосіб полягає в застосуванні старої доброї утиліти msinfo32. У віконці «Виконати» вводимо msinfo32, виконуємо і милуємося вичерпним результатом.

Як визначити версію по ключу

Дізнатися версію Windows по ключу активації продукту дуже просто, скориставшись офіційної утилітою від Microsoft. Досить просто ввести свій productkey в відповідне поле і натиснути кнопку «Verify».

Цим же способом можна скористатися, щоб дізнатися від якої версії Windows ключ, завалявся в ящику вашого робочого столу.

Але що, якщо комп’ютер не запускається?

Даний спосіб актуальний для операційних систем, випущених до XP (включаючи останню), і дозволяє визначити версію Windows по файлах, а точніше – файлу prodspec.ini, розташованому за адресою C: \ Windows \ System32.

Метод допоможе людям, старенький комп’ютер яких не завантажується, але дізнатися, яка система встановлена, необхідно (наприклад, для відновлення самої системи або файлів). Для цього потрібно завантажити який-небудь RescueDisk або BootCD, після чого відкрити вказаний вище файл і відшукати рядок з текстом [Product Specification] – дані, розташовані поруч, позначають встановлений дистрибутив Windows.

інші способи

Але якщо раптом з якоїсь причини, представлені вище методи визначення версії Windows на ноутбуці або комп’ютера вам не підійшли …

Дізнатися версію ОС через Windows CMD

Командний рядок – кращий друг як новачка-любителя, так і бородатого системного адміністратора. Дізнатися версію Windows з командного рядка просто: відкриваємо CMD і вводимо команду systeminfo, яка практично миттєво збере і надасть вам детальну інформацію про систему.

Команду systeminfo ви також можете застосувати в оболонці PowerShell.

Визначити версію Windows за допомогою реєстру

Реєстр Windows також містить інформацію про встановлену ОС. Для доступу до нього введіть команду regedit у все тому ж «Виконати». Далі перейдіть HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows NT \ CurrentVersion і відшукайте необхідні відомості.

Як програмно визначити версію Windows

Існує велика безліч програм від сторонніх розробників, функціонал яких дозволяє визначити встановлену систему і зібрати відомості про неї – наприклад, AIDA64. Однак, всі подібні програми лише використовують вбудовані можливості ОС, про які ми писали вище, так що доцільність використання їх для даних цілей залишається сумнівною.

Як дізнатися версію Windows, записану на диску або флешці

Щоб дізнатися версію Windows на установчому диску або завантажувального флешці, відкрийте носій через «Провідник», відшукайте файл setup.exe, клікніть по ньому ПКМ і в контекстному меню виберіть «Властивості». У вікні властивостей файлу перейдіть у вкладку «Докладно» і зверніть увагу на графу «Версія продукту».

Як дізнатися версію Windows Phone

Mobile-версія операційної системи від Microsoft хоч і не знайшла такого широкого застосування, як її настільний аналог, проте ряд питань все одно викликала.

Отже, якщо ви хочете з’ясувати, яка версія Windows Phone встановлена ​​на вашому гаджеті, виконайте наступні кроки:

  1. Відкрийте меню «Пуск» і проведіть пальцем вліво, щоб вибрати пункт «Додатки».
  2. Далі «Налаштування», «Інформація про пристрій», «Детальніше».

Тут (графа «ПО») ви побачите назву встановленої операційної системи (наприклад, Windows Phone 8). Додатково можна дізнатися версію билда в графі «Версія ОС».

Версія Windows CE (яка, по суті, є зовсім інший ОС і використовується в основному в китайських навігаторах) визначається схожим способом.

Постскриптум

Спасибі, що дочитали нашу статтю до кінця, тим самим отримавши найбільш повне уявлення про те, як дізнатися версію і інші параметри вашої системи. Сподіваємося, ви зробили це недаремно!

Будь ласка, розкажіть про нашу статті своїм друзям в соціальних мережах. Дякуємо!

Ссылка на основную публикацию