Як вибрати процесор

Процесор – це ключовий елемент в комп’ютері, від якого залежить швидкість виконання обчислювальних операцій і роботи самого ПК. У зв’язку з цим, збираючи комп’ютер, в першу чергу, вибирається саме процесор, і тільки потім вже до нього докуповується інше обладнання. При цьому для того, щоб правильно вибрати цей компонент, потрібно врахувати безліч чинників, через що багато рядові користувачі не можуть впоратися з цим завданням.

Як працює процесор

Процесор – це пристрій, що складається з безлічі електронних компонентів і друкованої плати, в яку вбудований кристал кремнію. Кристал накривається спеціалізованої кришкою, яка служить його захистом від пошкоджень і забезпечує рівномірний розподіл тепла.

Зі зворотного боку пристрою присутні контактні площадки, через які воно підключається до материнської плати.

Виробники

Всього існує дві компанії, які на сьогоднішній день займаються виробництвом комп’ютерних процесорів – Intel і AMD. Обидві компанії обладнали безліч високотехнологічних фабрик по всьому світу, нескінченно змагаючись в продуктивності і вартості запропонованих технологій. Завдяки цьому незалежно від того, якого виробника віддасть свою перевагу користувач, він може бути впевненим у тому, що процесор стане найнадійнішим елементом його ПК.

Ключове відмінність між компаніями полягає в тому, що переважна більшість високих технологій впроваджується Intel, в той час як AMD намагається запропонувати аналогічну продуктивність за нижчими цінами. Процесори цих виробників розрізняються між собою в основному по архітектурі, через що деякі моделі більш ефективно справляються з одними завданнями, в той час як інші моделі призначені для зовсім інших цілей.

Процесори Intel Core визнано вважаються більш продуктивними, через що при обладнанні ігрових комп’ютерів рекомендується віддавати перевагу цим моделям, в той час як пристрої AMD є оптимальним рішенням для виконання багато поточних операцій, в зв’язку з чим їх вибирають для комп’ютерів, що використовуються при монтажі відео . При цьому такі процесори не дуже поступаються Intel Core в сучасних іграх, і при бажанні можна буде використовувати їх при складанні універсального ПК, що використовується для самих різних цілей.

Окрему увагу варто приділити серії недорогих процесорів AMD FX-8, оснащених вісьмома ядрами, так як вони досить продуктивні при монтажі відео, завдяки чому часто вибираються професіоналами як бюджетний варіант для складання ПК. У сучасних іграх вони вже показують себе не настільки ефективно, а крім цього встановлюються на материнські плати, оснащені застарілим сокетом АМ3 +, через що при бажанні замінити комплектуючі на більш сучасні доведеться міняти все.

сокети

Сокет – це спеціальний роз’єм, через який процесор підключається до материнської плати. Між собою вони різняться за кількістю контактних майданчиків або ж по цифро-буквеним позначенням.

Варто відзначити, що сокети процесорів постійно піддаються модернізації, через що з кожним новим роком з’являється все більше різноманітних модифікацій. У зв’язку з цим рекомендується купувати процесори, оснащені найсучаснішими контактами, тому що завдяки цьому протягом найближчих декількох років можна буде вільно міняти як сам пристрій, так і материнську плату, на якій воно стоїть.

Сокети, якими обладнані процесори Intel:

 • Актуальні: 1 151, 1 151-v2, 2066.
 • Втрачають актуальність: 1150, 2011-3.
 • неактуальні: 478, 775, 1155, 1156, 2011.

Сокети, якими обладнані процесори AMD:

 • Актуальні: АМ4, TR4.
 • Втрачають актуальність: АМ3 +, FM2 +.
 • Неактуальні: АМ1, АМ2, АМ3, FM1, FM2.

Важливо простежити за тим, щоб материнська плата і процесор мали однакові сокети, так як в противному випадку пристрій просто не стане в роз’єм. На сьогоднішній день актуальними є наступні моделі:

  • Intel 1150. Процесори цієї серії ще продаються, але вже йдеться про те, що в найближчі кілька років зустріти їх на прилавках буде досить складно, що обернеться проблемами при заміні процесора або материнської плати. З таким сокетом можна знайти безліч пристроїв, починаючи від бюджетних і закінчуючи високо потужними.
  • Intel тисячі сто п’ятьдесят-один. Сучасні процесори, які мають набагато більше перспектив у порівнянні з попередніми, але в той же час і більш високу вартість. Дана серія також включає в себе широке розмаїття доступних моделей.
  • Intel тисячі сто п’ятьдесят-один-v2. Оновлена ​​версія сокета 1151, ключовою особливістю якої є підтримка процесорів восьмого покоління.
  • Intel 2011-3. Сокети, призначені для установки високо потужних процесорів (аж до пристроїв з десятьма ядрами) в професійні комп’ютери.
  • Intel 2066. Найпотужніші процесори (аж до вісімнадцяти ядер), які використовуються в топових професійних комп’ютерах.
  • AMD FM2 +. Пристрої, оснащені інтегрованою графікою, що дозволяє їм легко обробляти прості ігри та різні офісні завдання. Модельний ряд включає в себе як бюджетні, так і середні пристрою.
  • AMD AM3 +. Сокет призначений для поступово застарілих моделей серії FX, які оптимально використовувати для монтажу різних відеороликів.
  • AMD AM4. Сокет для сучасних багато поточних пристроїв, придатних як для різноманітних ігор, так і для виконання професійних завдань.
  • AMD TR4. Топова серія для потужних процесорів (аж до 16 ядер), які встановлюються в професійні ПК.

кількість ядер

Цей параметр надає найзначніший вплив на продуктивність такого обладнання. При використанні ПК для обробки зображень чи для використання його в офісі потрібно, щоб в процесорі було як мінімум два ядра. Якщо ж на комп’ютері планується запускати сучасні ігри потрібно обладнати його чотирьох ядерним або більш потужним ЦП, в той час як шести- і восьми ядерні непогано підійдуть для важких додатків і початкового монтажу відео. Найпотужніше обладнання, представлене на ринку, містить в собі до 18 ядер, але їх вартість є вкрай високою, а така потужність часто потрібна тільки при виконанні найбільш складних професійних завдань.

потоковість

Якщо в процесорі використовується так звана технологія гіпер поточности, кожне ядро ​​зможе обробляти відразу два або більше потоків інформації, завдяки чому відчувається істотне зростання продуктивності. До цієї категорії відносяться сучасні серії Intel Core i7, i9, а також деякі моделі i3 і переважна більшість пристроїв AMD Ryzen.

Таким чином, якщо ви вибрали пристрій з двома ядрами, що підтримує багато потоковість, по продуктивності воно буде наближене до чотирьох ядерного. У зв’язку з цим, наприклад, не рекомендується вибирати одне потокові процесори Intel Core i5, так як замість них вже давно введені Intel Core i7.

частота

Другий фактор, який має значний вплив на продуктивність ЦП – це частота процесора, на якій буде працювати кожне ядро. Якщо ПК використовується просто для набору тексту і можливості виходу в мережу, цілком достатньо буде обладнати його процесором з частотою не більше 2 ГГц, але при цьому на ринку представлено безліч пристроїв з частотою 3 ГГц, в зв’язку з чим настільки сильна економія не є доцільною.

Ігрові та мультимедійні ПК середнього класу цілком можуть бути обладнані ЦП, що мають частоту 3.5 ГГц, в той час як професійні і ігрові системи найкраще оснастити пристроєм з частотою 4 ГГц і більше.

Turbo Boost і Turbo Core

Сучасні процесори Intel Core i5 і пізніших версій передбачають не тільки поняття базової частоти, а й максимальну частоту, яка забезпечується за рахунок використання спеціальної технології Turbo Boost. Дана технологія призначена для автоматичного збільшення частоти ядер процесора при необхідності отримання високої продуктивності цього пристрою. Чим менше ядер буде використовуватися певним додатком, тим вищою буде частота кожного з них. Таким чином, наприклад, Intel Core i5-2500 в стандартному режимі працює на частоті 3.3 ГГц, в той час як при підключенні Turbo Boost цей показник зростає до 3.7 ГГц.

У процесорах AMD працює аналогічна технологія під назвою Turbo Core. При цьому не варто забувати про те, що як в першому, так і в другому випадку потрібно оснащувати комп’ютер високо потужним блоком живлення і ефективними кулерами, щоб пристрій забороняв перегрівалося, інакше технологія просто не буде використовуватися автоматикою для підняття частоти ядер.

Кеш-пам’ять

Цей показник не є ключовим, але теж позначається на продуктивності купленого процесора. У різних програмах вплив цього параметра може змінювати потужність на 5-15%, але при цьому пристрої, що мають великий обсяг даної пам’яті, стоять приблизно на 50% або навіть на 100% дорожче. У зв’язку з цим звертати увагу на цей показник не завжди доцільно з економічної точки зору.

Вбудоване відео ядро

У процесорі може бути вбудоване відео ядро, при наявності якого користувач може значно заощадити на придбанні окремої відео карти. Але таке рішення підійде тільки для офісних або мультимедійних ПК, на яких будуть просто відтворюватися різні відео і запускатися досить прості ігри, в той час як для монтажу роликів і для запуску сучасних додатків потрібно обов’язково окрема відео карта.

Чим більш дорогим буде куплений процесор, тим потужнішим буде відео ядро, вбудоване в цей пристрій. Серед процесорів Intel найбільш потужне ядро ​​присутній в моделі Core i7, в той час як процесори AMD серії «А», виконані на сокеті FM2 +, мають ще більш потужне ядро, і найбільш продуктивне можна отримати в моделі А10. При цьому варто відзначити, що процесори FX, які встановлюються на сокет АМ3 +, в принципі не мають вбудованого відео ядра.

розгін

Деякі користувачі купують процесори з метою їх подальшого розгону для одержання більш високої потужності. Моделі Intel Core, що мають в кінці маркування індекс «К», відрізняються більш високою базовою частотою і розблокованим множником, завдяки чому їх простіше розганяти, але в цьому випадку потрібно буде купувати під них дорогу материнську плату, зроблену на чіпсеті серії «Z».

Всі процесори від компанії AMD можуть бути розігнані за допомогою коректування множника, хоча всі вони відрізняються більш скромним розгінним потенціалом.

У загальному і цілому, завдяки такій можливості самі процесори стають більш перспективним придбанням, так як в майбутньому, якщо не буде вистачати потужності для запуску якихось додатків, можна буде просто розігнати свій ЦП замість того, щоб купувати новий.

Швидкий вибір оптимальної моделі CPU

Якщо у вас немає часу або бажання для того щоб довго розбиратися в особливостях сучасних процесорів, рекомендуємо звернути увагу на кілька пристроїв, які є найбільш оптимальними для конкретних завдань.

Для виконання якихось нескладних операцій, таких як робота з документами і вихід в мережу, цілком підійде недорогий пристрій, оснащений вбудованим відео ядром. Можна вибрати процесори Pentium:

 • G4560 (з частотою 3.5 ГГц);
 • G4600 (з частотою 3.6 ГГц);
 • G4620 (з частотою 3.7 ГГц).

Всі ці пристрої мають два ядра і тільки трохи розрізняються між собою по частоті.

Якщо вас цікавить монтаж відеороликів, то в такому випадку бюджетнимпристроєм вже обійтися не вийде, і варто звернути увагу на більш сучасні багато потокові процесори AMD Ryzen:

 • 1500х;
 • 1600х;
 • 1700х.

При цьому варто відзначити, що зазначені пристрої при підключенні до них потужної відеокарти зможуть відмінно справлятися з більшістю сучасних ігор.

Оборудуя середній ігровий комп’ютер, який не буде використовуватися для якихось інших завдань, варто вибрати процесори Intel Core i5-7400 чи i5-7500, в кожному з яких є по чотири ядра. Всі ці пристрої демонструють відмінні результати в роботі з середніми відео картами, такими як nVidia GeForce GTX 1050/1060/1070.

Якщо ж ви хочете зібрати досить потужний ігровий комп’ютер, варто віддати свою перевагу ефективному Intel Core i7-7700. Це восьми ядерний процесор, який відмінно обробляє навіть найсучасніші ігри, розкриваючи потенціал максимально потужних відео карт. Крім цього, при необхідності за допомогою цього процесора можна отримати відмінні результати при монтажі відеороликів.

Залежно від поставлених завдань варто підбирати кількість ядер і частоту процесора. Чим ці показники вищі, тим краще.

Ссылка на основную публикацию