Як вибрати монітор для ПК

Вибір монітора – дуже важлива і відповідальна задача. Незважаючи на те, що цей компонент персонального комп’ютера безпосередньо не впливає на його продуктивність, але все-таки це та складова ПК, з якої користувач знаходиться в постійному контакті. Отже, правильний вибір допоможе вам зберегти ваш зір. У цьому посібнику ми постараємося розібратися, як вибрати монітор для PC і на які параметри слід звертати увагу.

Існують ЕПТ (електронно-променева трубка) і РК (рідкокристалічні) пристрої. Звичайно, ЕПТ – це вже пережиток минулого і вони зняті з виробництва. Що стосується ЖК, то вони мають цілком прийнятну вартість, а якість зображення перевершує ЕПТ за багатьма параметрами. Рідкокристалічні пристрої не завдають шкоди здоров’ю і навколишньому середовищу.

Дуже часто виробники, вказуючи параметри своєї продукції, замовчують про деякі нюанси і способи їх вимірювання. Монітори, обладнані різними типами матриць, але володіють схожими параметрами, які вказані при виробництві, можуть мати значні відмінності в роботі. Тому рекомендується, перед тим як почати вибір, ознайомитися з усіма його характеристиками і тим, що під ними мається на увазі. А безпосередньо перед придбанням конкретної моделі найкраще зайти в інтернет і прочитати на нього огляди та відгуки володарів.

Отже, як вибрати монітор для PC і за якими параметрами?

призначення

Цей параметр неспроста стоїть першим номером в списку, для того, щоб розуміти, якими технічними параметрами повинна володіти модель, спершу необхідно визначитися з тим, які завдання вона повинна буде виконувати. А справлятися вона може з масою непрофесійних завдань одночасно на достатньому візуальному рівні, або ж тільки з однієї – на професійному. Що ж під цим мається на увазі? Наприклад, ви можете вибрати для себе стандартний монітор, який на достатньому рівні буде реалізовувати всі:

  1. відеоігри,
  2. кінофільми,
  3. фотографії і т.п.

А можна зробити упор на професійне рішення, яке вийде дорожче за вартістю, але при цьому набагато краще буде забезпечувати виконання поставлених завдань, наприклад, таких як максимально якісна передача кольору для фотографій та іншої графіки.

Коли купують комп’ютер або збирають його самостійно, зазвичай дуже ретельно обмірковують вміст системного блоку, але при цьому не приділяють особливої ​​уваги монітора.

Але рідкокристалічні дисплеї, як і інші апаратні засоби, мають безліч параметрів, якими вони відрізняються один від одного. І нарешті, це річ, на яку користувач збирається дивитися весь день (а може, і ніч) безперервно.

Тому не варто хапати перше-ліпше пристрій, потрібно підійти до вибору монітора усвідомлено.

Тип матриці

Головна характеристика пристрою, яка безпосередньо впливає на якість зображення на екрані. Від неї залежать рівень яскравості, ступінь контрастності, кольору, кут огляду та ін. На даний момент можна налічити більше десятка підтипів матриць, але щоб ви не плуталися в складних найменуваннях, ми наведемо приклади найбільш популярних типів.

Число пікселів – це ще далеко не все, на якість картинки впливає і «пристрій» кожного з них.

По використовуваній технології монітори можна поділити на такі групи.

  1. Twisted nematic (TN) – найдешевший і найбільш поширений тип панелей. Вони мають швидкий час відгуку і підтримують високу частоту оновлення екрану, тому ідеальні для геймерів. Однак кольору пікселів сильно спотворюються при зміні кута огляду, тому слід віддати перевагу дисплеї інших типів, а то й потрібно швидке оновлення екрану.
  2. Vertical Alignment (VA) – хороший середній вибір (хоча вони рідше зустрічаються, ніж інші типи). Вони мають кращу точність передачі кольору, ніж TN-пристрої, але можуть все ще показати неприємні кольорові артефакти, якщо розглядати екран під неправильним кутом.
  3. In-Plane Switching (IPS) – дорожчий вибір, що забезпечує точну передачу кольору і кращі кути огляду, ніж TN або VA. Це варіант для дизайнерів і фотографів, а також для тих, хто цінує якість зображення вище всього іншого. Однак монітори цієї групи не можуть швидко оновлювати екран і дають гірший час відгуку, ніж їх «побратими» серії TN. Це є проблемою для активного геймера, що збирається грати в 3D-режимі (так як 3D-ігри вимагають монітора на 120 Гц).
  4. Як альтернативу матрицями IPS, компанія Samsung розробила дешевшу технологію – Plane to Line Switching (PLS). Перевагами даних матриць, крім демократичної ціни, є широкі кути огляду, висока яскравість, відмінна передача кольору і низьке енергоспоживання, а недоліками – погана контрастність, велике час відгуку і нерівномірна підсвічування.
  5. Indium Gallium Zinc Oxide (IGZO) можна назвати матрицями нового покоління. Вони з’явилися зовсім недавно, і моніторів на базі даної технології зараз випущено не так вже й багато. Великий вплив на це надає і вартість новинок, яка далеко не всім по кишені. У той же час завдяки технології IGZO з’явилася можливість створювати якісні монітори з роздільною здатністю 3840 × 2160 і навіть 4096 × 2160, з низьким енергоспоживанням і високою точністю сенсорного управління.

Кут огляду

Це специфічна риса всіх рідкокристалічних моделей, яка полягає в зниженні ступеня контрастності і рівня передачі кольору, якщо дивитися на екран під кутом. Нормальне значення кута огляду, достатню для комфортного використання, знаходиться близько 165 … 175 градусів. Тому настійно рекомендуємо оглянути монітор з усіх боків перед придбанням, щоб на місці визначити дійсні характеристики.

Яскравість і контрастність

Під яскравістю мається на увазі ступінь освітленості екрану, а її одиницею виміру виступає кд на метр квадратний. Якщо монітор занадто тьмяний то з ним буде складно працювати при яскравому освітленні, тому рекомендована яскравість знаходиться в межах 75-80 кд / кв. м, а для перегляду кінофільмів вважається, що чим яскравіше екран, тим краще. Підвищена яскравість не заподіє шкоди вашим очам, тим більше що можна знизити в настройках монітора, а ось збільшити граничну яскравість у вас не вийде.

Контрастністю вважається відношення яскравості білого і чорного кольору і позначається пропорцією, наприклад, 1000: 1 або 4000: 1. Інакше кажучи – це відношення яркостей самої освітленій і самої темної частини зображення. Хороша контрастність дозволяє більш якісно передавати колірну гамму зображення. Мінімальною контрастністю для домашнього використання вважається 500: 1.

Розмір і дозвіл

Спочатку необхідно визначитися з розміром. Чи потрібен величезний 30-34-дюймовий монітор, середній (24-27 “) або, можливо, потрібно щось поменше (20-23”)? А може бути, краще купити два монітори: основний (30-34 “) і допоміжний (20-24”)?

Крім розміру, потрібно також подумати про дозвіл монітора – скільки пікселів розміщується на його екрані, що визначить ступінь ясності і чіткості зображення.

Зараз найбільш поширені монітори на 1080pt (з роздільною здатністю 1920 × 1080), які дають хороше зображення на 24 “екрані. Але 1080 пунктів, розтягнуті на 27 “, не виглядають так вражаюче, тому що щільність пікселів виходить нижче. На таких екранах бажано мати і більш високий дозвіл, наприклад, 2560 × 1440, а на величезних найкращий варіант – 3840 × 2160.

Більшість моніторів мають співвідношення сторін 16: 9 (HDTV), але зустрічаються і інші пропорції (16:10, 21: 9, 4: 3, 5: 4). Так, наприклад, у деяких дисплеїв є дозвіл 1920 × 1200, яке дає такі ж можливості, як 1080pt, але надає додаткові 120 пікселів по вертикалі (16:10).

Частота оновлення екрану

Цей показник дуже важливий, якщо дисплей купується для динамічних комп’ютерних ігор. Більшість моніторів підтримують частоту 60 Гц. Це означає, що можна бачити 60 кадрів в секунду під час гри, навіть якщо гра генерує 100 fps. Пристрій на 120 Гц покаже більш гладкий ігровий процес і дозволить в 3D-грі видати по 60 Гц для кожного ока.

Однак така висока частота характерна для TN-технології. Тому потрібно вирішити, що важливіше – частота оновлення екрану або красива картинка.

Підставка

У кожного дисплея є підставка. Деякі з них зроблені монолітно, в той час як інші мають багато ступенів свободи.

Звичайно, можна підкласти під ніжку монітора кілька книг, але набагато зручніше скористатися її «умінням», якщо таке є, міняти висоту. Добре, якщо екран, крім цього, може «кивати» і повертатися вправо-вліво.

Поворот монітора щодо підставки чи не здається настільки важливим, тому що завжди можна повернути підставку щодо столу, але наявність такої можливості позитивно позначиться на збереження полірування останнього.

Деякі пристрої можуть навіть повернути екран на 90 градусів, перейшовши від альбомної орієнтації в портретну.

Найкраще, якщо монітор має підставку з максимальною кількістю ступенів свободи, але це не повинно робити конструкцію хисткою або нестійкою. Слід перевірити, що можна легко задати бажану висоту або нахил екрану, а вбрання положення зафіксується і не зміниться мимовільно.

інтерфейс

Тут все досить просто: потрібно впевнитися, що інтерфейсний роз’єм у купується панелі відповідає відеовиходу комп’ютера. Наприклад, якщо відеокарта має DVI-роз’єм, нехай саме такий буде і у дисплея, а не VGA, хоча можна скористатися і перехідником.

Деякі відеокарти встановлюють обмеження для певних портів (наприклад, вимагають підключати здвоєні монітори тільки через DisplayPort). На це слід звернути увагу і переконатися, що у придбаного пристрою є всі необхідні порти.

інше

Вище наведені найважливіші показники, але є й інші, на які теж слід звернути увагу.

Наприклад, покриття антивідблиску може бути глянсове, матове або являти собою щось середнє. Важко сказати за або проти того чи іншого покриття щось певне – слід вибрати екран, який краще виглядає при безпосередньому спостереженні.

Є дисплеї з вбудованими колонками, веб-камерою, IR-датчиком або USB-портами на передній панелі. Це може і зручно, але потрібно далеко не всім.

Комусь може здатися важливим термін гарантії (12, 24 або 36 місяців) або зручність розташування органів управління.

І на останок

Слід пам’ятати і те, що якою б монітор в результаті не був обраний, сама по собі апаратура не забезпечить зоровий комфорт і безпеку здоров’я. Необхідна правильна його настройка і дотримання гігієни, що полягає в правильній позі, оптимальній відстані від очей до екрана і періодичних перервах для відпочинку.

Ссылка на основную публикацию