Як вибрати дистрибутив Linux

Шановний відвідувач! Якщо у вас немає часу / бажання вникати в тонкощі підбору дистрибутива Лінукс, зупиніть свій вибір на Debian GNU / Linux: це один з найбільш укомплектованих варіантів Лінукс на ринку (Ядро плюс більше 40 тисяч програм). Якщо ж вас цікавлять подробиці – тоді не будемо поспішати!

Перш за все, визначимося з термінологією. Що таке дистрибутив? Так називають варіанти операційки Лінукс, що випускаються різними компаніями і розробниками. До складу кожного дистрибутива, крім самої операційки (ядро, дрова, системні утиліти), входять прикладні програми, які і складають її основна вага. Лінукс народилася на початку 90-х років і чисельність дистрибутивів вже вимірюється сотнями. На щастя, особливо починаючи знайомство з «вільної ОС» (як часто Лінукс називають), немає потреби переглядати всі існуючі її версії.

Насамперед, абсолютно всі дистрибутиви засновані на одному і тому ж ядрі (тому самому, розробкою якого зараз керує Лінус Торвальдс). Так що їх базова продуктивність і функціональність майже ідентичні. По-друге, переважна більшість популярних дистрибутивів містять одні й ті ж програми, розрізняючи лише в дрібницях: засобами для управління програмами, процедурами установки і т.п. Додати відсутні додатки в систему після її інсталяції під силу кожному, навіть початківцю, користувачеві.

Звідси випливає важливе правило: якщо щось не виходить, не робіть класичну помилку новачків – не міняйте дистрибутив! Правильним рішенням буде знайти форум / чат / групу, присвячену варіанту Лінукс, який у вас встановлений, і проконсультуватися.

Звідси ж випливає, що підбираючи дистрибутив, краще зосередитися не на технічних характеристиках, а на цілі, яку ви перед собою ставите. Більшість користувачів можна розділити на три групи: виберіть для себе підходящу – і ви виберете дистрибутив!

Перша група: повні новачки, ніколи раніше з Лінукс не стикалися, або мають дуже невеликий досвід роботи з ним. Вони найчастіше не бажають встановлювати нову операційну систему на комп, побоюючись зіпсувати розділ Віндовс. Для них ідеальним рішенням буде так званий «живий» Linux-дистрибутив. «Живі» Лінукс працюють прямо з компакт-диска або флешки, не вимагаючи інсталяції на вінчестер. Просто вставте CD / DVD в привід, або флешку в USB-слот, і перезавантажитеся з них (чи потрібно завантажувати з DVD / USB проводиться в BIOS).

«Живих» дистрибутивів багато, але головним серед них залишається той, з якого фактично все і почалося: Knoppix. Він містить кілька тисяч прог і, в загальному, годиться навіть для організації нормального робочого місця, а не тільки для знайомства. Хорошою альтернативою йому є Puppy Лінукс і його російська версія PuppyRus Linux: вони більш легковажні, а тому краще підходять для менш потужних машин.

Друга група користувачів утворена людьми, які дозріли для установки Лінукс на комп’ютер. Якщо ви потрапляєте в цю групу, вам варто звернути увагу на дистрибутиви Debian, ALT Лінукс, Mageia, Ubuntu, openSUSE, Fedora і ArchLinux. Сміливо вибирайте будь-який з них (хорошою ідеєю, наприклад, буде вибрати той, яким користуються ваші друзі-лінуксоїди, щоб при нагоді можна було запитати ради): всі вони однаково зручні у користуванні і містять десятки тисяч одних і тих же прог, так що ви нічого не втратите в будь-якому випадку. Встановивши такий дистрибутив на жорсткий диск і налаштувавши під себе, ви отримаєте повноцінне робоче місце з усіма необхідними інструментами – для розваг, офісного праці або розробки.

Нарешті, третя група користувачів розбирається в Лінукс настільки добре, що готова і бажає самостійно конфігурувати тонкі системні деталі. Для них ідеальним вибором будуть дистрибутиви Slackware, Gentoo і LinuxFromScratch. Перший містить вже скомпільовані програми, але в силу свого пристрою дає можливість гнучко формувати систему. А ось Gentoo і LFS припускають, що кожна програма буде скомпільована вже на вашому ПК – конкретно під ваш процесор і ваші потреби: такий підхід дає можливість не тільки максимально точно задовольнити запити користувача, але і домогтися максимальної продуктивності. Однак не будуйте ілюзій: це дуже і дуже складне завдання, що вимагає знань, досвіду і часу. Чи не переоцінюйте своїх сил, якщо ви тільки починаєте.

Вибором колективу Linux.su був і залишається Debian. Мабуть, найповніший дистрибутив з усіх існуючих, надзвичайно гнучко настроюється, добре русифікований і дуже популярний, в тому числі серед російськомовних користувачів. Вибравши його, ви завжди зможете розраховувати на допомогу знаючих людей в Мережі.

Ссылка на основную публикацию