Як відновити жорсткий диск без втрати даних самостійно і без помилок

Отже, сталося жахливе. На рівному місці «пропав» логічний диск, або цілий розділ почав відображатися як невідформатований. Зникли файли, папки. При їх запуску файлу система видає помилку. Що ж тепер робити? Як відновити жорсткий диск без втрати інформації?

Причина зникнення даних

Швидше за все всі ці неприємності сталися через виникнення помилок таблиці розділів або порушення структури файлової системи. Останнє легко може бути причиною некоректного відключення живлення, збій в роботі апаратного і програмного забезпечення, а так само роботи вірусного ПЗ. Поява на поверхні дзеркальних пластин так званих «битих секторів» теж дуже часто супроводжується подібними симптомами.

Що робити, щоб відновити інформацію?

В першу чергу заспокоїтися і намагатися не робити нічого зайвого. Якщо ви не намагалися переміщати, перейменовувати або, тим більше, перезаписувати дані, то фізично ваші файли нікуди не зникли. Зникли лише посилання на місце розташування цих файлів в таблиці розділів. Інакше кажучи, потрібно лише знову «дізнатися», де знаходяться сектори, що містять потрібні файли і скласти нову таблицю розділів, щоб система могла прочитати інформацію в потрібному порядку.

Однак, якщо ви вже щось намагалися записати на жорсткий диск, наприклад випадково відформатували не той розділ при установці операційної системи, шанси того, що ваші файли вже неможливо відновити, досить великі. У таких випадках все залежить від співвідношення кількості вилучених і записаних поверх них нових файлів. Наприклад, якщо на отформатированном розділі була папка з відео, загальним обсягом в 10 гб, а ви встановили на цей розділ операційну систему, файли якої важать близько 20 гб, то шанси відновити хоч щось дуже незначні.

І не забувайте, що використання програм на зразок ScanDisk, після того, як ви вже встигли видалити потрібну вам інформацію, ще більше знижує шанси на вдале відновлення даних. Адже головна мета таких програм це спроба відкотитися на останню вдалу копію структури файлової системи з бекап-файлів (якщо такі є). Справляються вони з цим, звичайно, успішно, не забуваючи при цьому «замітати» сліди, які б могли допомогти відновленню видалених даних не записаних у файлах бекапа.

Зазвичай, утиліта відновлення видалених даних спочатку сканує весь вінчестер цілком. На основі отриманих результатів, програма складає карту файлової системи і розташованих на ній файлів. На отриманій карті знаходяться відомості про те, який файл до номера якого кластера прив’язаний, його назва та обсяг. У більшості випадків, з фізично не пошкодженого носія, основну частину інформації можна відновити саме за допомогою такого роду утиліт.

Перш ніж самому почати відновлювати інформацію, потрібно обов’язково переконатися в фізичної працездатності накопичувача. Особливо це стосується тих випадків, коли файли раптом «зіпсувалися» раптово, без будь-якої причини і при їх відкритті система видає помилку.

Програми, з перекладеного нижче списку, самі по собі ні в якій мірі не псують файли, тобто працюють з розділами тільки в режимі читання. Проте завжди потрібно розуміти, що продовжуючи працювати з несправним жорстким диском, ви тільки погіршуєте стан. Не ризикуйте! В обов’язковому порядку зверніться до професіоналів, якщо ви втратили якусь дуже важливу для вас інформацію.

Якими утилітами можна відновити жорсткий диск?

Не існує якоїсь однієї, універсальної програми для відновлення даних, що дає найкращі результати в незалежності від характеру пошкодження. Кожна утиліта використовує свій унікальний алгоритм, має як недоліки так і переваги. Краще за все не обмежувати себе якоюсь однією програмою і використовувати їх в зв’язці.

R.saver
Невелика утиліта для реанімації зіпсованої інформації з жорсткого диска. Працює з файловими системами FAT 32 і NTFS. Вкрай проста у використанні і орієнтована на людей ніколи раніше не стикалися з відновленням даних, що мають дуже віддалені уявлення про сам процес і пристрої файлових систем. Інтерфейс мінімалістичний і всі налаштування, за замовчуванням, приховані. Звичайно для просунутих користувачів це, скоріше, недолік, але новачка така простота порадує. Ліцензія дозволяє безкоштовне використання в некомерційних цілях жителям країн СНД.

UFS Explorer
Під цим брендом поширюється цілий пакет програм:
UFS Explorer Professional Recovery – має вичерпний обсяг інструментів для відновлення пошкоджених даних. Підтримується величезна кількість файлових систем і всілякі види накопичувачів, починаючи від найпростіших жорстких дисків, закінчуючи дорогими складовими сховищами.
UFS Explorer Standard Recovery – набір інструментів для найпростіших видів відновлення. Включені лише найбільш необхідні функції.
UFS Explorer RAID Recovery – спеціалізована версія для роботи з віртуальними машинами і RAID-масивами. Містить вбудований редактор шестнадцетірічного коду.

процес відновлення 

Майже всі розробники дозволяють завантажити пробну тріал-версію свого продукту. Можливості їх часто обмежені в порівнянні з повними версіями. Скажімо, в демо-версії UFS Explorer, розмір файлів, що зберігаються обмежений 64 кілобайтами. Проте, використовуючи їх цілком можна зрозуміти як відновити жорсткий диск без втрати даних і оцінити ймовірність позитивного результату.

Традиційно, на сторінці з якою ви завантажуєте програму, можна знайти докладний посібник щодо її використання або навіть посилання на форум техпідтримки. Тому ми не станемо тут загострювати увагу на нюансах використання кожної, окремо взятої, утиліти. Проте, основні дії при використанні будь-якої з них стандартні:

1. Запуск програми і швидке сканування жорсткого диска

2. Зміна налаштувань сканування
Виконується зазвичай після того, як ви вибрали жорсткий диск, виділили цікавий для вас розділ на ньому і натиснули кнопку запуску. Параметри сканування зазвичай такі:
Діапазон сканування. Його потрібно використовувати тільки в тому випадку, якщо ви приблизно знаєте в якому за рахунком кластері були записані зіпсовані файли. Цим параметром можна здорово скоротити час сканування.
Файлова система. Одні програми показують список з усіма можливими файловими системами. Інші полегшують вибір і виключають зі списку підтримуються Сканируемое пристроєм ФС.

4. Глибоке сканування вибраного розділу
Залежно від алгоритмів, використовуваних програмою, таке сканування може зайняти як кілька хвилин, так і кілька годин. Не в останню чергу на швидкість сканування впливає тип носія і інтерфейс, через який він підключений до комп’ютера (USB, SATA, IDE).

5. Вибір виявлених даних зі списку
Більшість утиліт мають можливість попереднього перегляду знайденої інформації. Просто позначте галочками ваші файли.
Якщо ви не знаходите потрібних файлів в списку, то доведеться використовувати так званий пошук по сигнатурам. По-російськи це означає, що пошуковий алгоритм буде шукати файли не просто за їх назвами в заголовках, але і по ділянках інформації, розташованим безпосередньо самому тілі файлу.

6. Відновлення вибраних файлів
Тут дуже важливо вказати шлях збереження, провідний на інший розділ. Збереження даних в той же розділ, в якому розташований битий файл, може істотно знизити шанси на успішне воскресіння! Натискаєте кнопку відновити і вказуєте папку призначення.

7. Якщо програма зависла
Якщо в процесі сканування пристрою або збереження обраної інформації прогрес зупинився і програма не відповідає, цілком можливо, що проблема механічного характеру.
Ситуація неприємна. У таких випадках найбезпечніше буде зняти посекторний образ пристрою і реанімувати дані вже з нього, тому як робота з таким вінчестером буде тільки посилювати його стан.

Якщо у вас відсутній необхідний досвід, а на вінчестері міститься критична для вас інформація, не варто ризикувати! Зверніться до досвідчених професіоналів, які допоможуть відновити ваші дані.

Ссылка на основную публикацию