Як створити знімок системи в Linux Mint? Створення резервної копії системи і її відновлення

Сьогодні я розповім, як можна створити знімок системи, тобто резервну копію системи в дистрибутиві Linux Mint, а також ми розберемо процес відновлення системи з резервної копії.

Якщо Ви часто вносите зміни в налаштування операційної системи Linux Mint або встановлюєте різні програми, неважливо з якою метою, то скоріше за все Ви хочете в разі будь-якого збою в роботі системи мати можливість відкотитися назад, тобто відновити систему на певний момент часу до Ваших дій, які і стали причиною цього збою, це можуть бути некоректні налаштування або встановлене додаток.

У Linux Mint є така можливість, завдяки додатку TimeShift, яке вміє створювати знімки системи (включаючи особисті файли) І відновлювати її з цих знімків.

TimeShift – це щось на зразок компонента System Restore (“Відновлення системи”) В Windows, яке також створює копію системи і відновлює систему з цієї копії.

У дистрибутиві Linux Mint TimeShift встановлений за замовчуванням, тому якщо у Вас операційна система Linux Mint, Ви можете користуватися цим інструментом, іншими словами, додатково встановлювати нічого не потрібно.

Насправді мати можливість відновити систему з резервної копії – це просто здорово, і я рекомендую періодично робити резервні копії (знімки) системи, щоб в разі будь-якого збою відкотитися назад. Навіть розробники дистрибутива Linux Mint перед будь-яким оновленням системи рекомендують спочатку створити знімок системи, а вже потім переходити, здавалося б, до нешкідливою стандартною процедурою поновлення.

Отже, давайте я на прикладі покажу, як створити знімок системи в Linux Mint за допомогою програми TimeShift.

Запуск і настроювання TimeShift

Спочатку необхідно запустити додаток TimeShift і провести первинне налаштування, це можна зробити з меню, натискаємо «Меню -> адміністрування -> TimeShift ».

Примітка! У прикладі використовується версія Linux Mint 19.1 із середовищем Cinnamon. Про те, як встановити операційну систему Linux Mint на комп’ютер, можете почитати в матеріалі «Linux Mint 19 – установка і огляд дистрибутива».

Дана процедура вимагає прав адміністратора, тому після запуску відразу з’явиться вікно для введення пароля адміністратора. Вводимо і тиснемо «Authenticate».

Якщо Ви вперше запускаєте інструмент створення знімків TimeShift, то у Вас відразу запуститься майстер, який допоможе Вам налаштувати додаток на створення знімків системи.

Спочатку вибираємо тип знімків, якщо у Вас файлова система Ext4, то вибирайте перший тип «RSYNC», а якщо Ви використовуєте файлову систему BTRFS, то вибирайте однойменної пункт. натискаємо «Далі».

Потім програма проаналізує систему.

Потім необхідно вказати місце для зберігання знімків, точніше, розділ диска, краще вказувати не системний розділ, а той, на якому побільше місця. Рекомендовано навіть зберігати знімки на окремих зовнішніх дисках, для особливо важливих систем, це, звичайно ж, правильно. Вибираємо і натискаємо «Далі».

Далі нам пропонують змінити розклад створення знімків, наприклад, щодня або раз на тиждень, ця можливість дозволяє в автоматичному режимі створювати знімки системи Linux Mint на постійній основі. Тут Ви також можете вказати, скільки знімків потрібно зберігати, тобто, наприклад, якщо вказати 5, то тоді, коли буде створюватися 6 знімок, найперший буде видалений, таким чином, інструмент буде зберігати 5 найостанніших знімків, що дозволяє контролювати займане місце знімками на диску.

Вносимо настройки, які Вас влаштовують, і натискаємо «Далі».

Після йдуть настройки, за допомогою яких ми можемо вказати, що в знімки необхідно включати домашні каталоги користувачів, так як за замовчуванням дана можливість не використовується, адже багато призначені для користувача файли змінюються з плином часу, а в разі відновлення ми можемо втратити ці коректні зміни, та і просто, якщо включати в знімок всі призначені для користувача файли, розмір знімка може бути дуже великим. Тому тут вирішувати Вам, якщо хочете – включайте, якщо не хочете – залишайте за замовчуванням.

натискаємо «Далі».

Налаштування TimeShift закінчена, натискаємо «Готово».

Створення знімка системи в Linux Mint

Після того як TimeShift ми налаштували, можна створити свій перший знімок системи Linux Mint. Для цього натискаємо на кнопку «Створити».

Почнеться процес створення знімка системи.

Коли цей процес буде завершений, в програмі TimeShift в списку знімків відобразиться новий пункт.

Відновлення системи Linux Mint з резервної копії

Тепер давайте я покажу, як відновити систему з знімка. Для цього вибираємо потрібний знімок в списку і натискаємо кнопку «Відновити».

Вказуємо розділ для відновлення і розділ, на якому розташований знімок. За замовчуванням вказані розділи, з яких був створений знімок, тобто в нашому випадку так і залишаємо. натискаємо «Далі».

Потім програма проаналізує знімок і зміни в системі.

Після чого натискаємо на кнопку «Далі».

Далі нас попереджають, що ніяких гарантій, що система відновиться, програма TimeShift не дає, ми це розуміємо і натискаємо «Далі».

Почнеться процес відновлення системи, коли він буде завершений, Linux Mint перезавантажиться, і можна буде користуватися вже відновленої системою.

Ссылка на основную публикацию