Як створити архів в Linux Mint і як розпакувати архів?

При переході на операційну систему Linux, зокрема дистрибутив Linux Mint, у початківців можуть виникати різні питання по функціоналу системи, тому я вже не в перший раз публікую різні інструкції по роботі з Linux Mint. У даній статті я розповім, як працювати з архівами, тобто як створювати архіви і як їх розпаковувати.

Для початку давайте розберемо кілька популярних типів архівів, які є в Linux, так як користувачі Windows з деякими з них, напевно, не знайомі, тим більше що поняття архів в Linux трохи відрізняється від поширеного поняття архіву в Windows.

Типи архівів в Linux

В операційній системі Windows під архівом прийнято розуміти файл, який об’єднує в собі кілька інших файлів, при цьому ці файли стискаються, тобто підсумковий розмір ставати менше. Таким чином, архівування в Windows має на увазі зменшення розміру файлів за рахунок компресії і об’єднання їх в один файл.

У Linux архівування – це трохи інший процес, а точніше він розділяється на два. Перший, об’єднання декількох файлів в один – це архівування, другий – це стиснення (компресія) Цих файлів з метою зменшення їх розміру. Це важливо, тому що Ви можете зустріти або створити самі архів, який не буде зменшувати розмір файлів, а просто буде об’єднувати кілька файлів, наприклад, для зручної передачі цих файлів іншому користувачу.

Те, що файл є архівом, Ви можете дізнатися по його розширенню, ось найчастіші розширення архівів в Linux:

  • .tar – архів створений стандартною програмою tar без стиснення даних;
  • .tar.gz – архів tar, стиснений за допомогою gzip;
  • .tar.bz2 – архів tar, стиснений за допомогою bzip2;
  • .zip – архів із стисненням, створений програмою ZIP;
  • .7z – архів із стисненням, створений програмою 7Zip.

Я не вказав тип .rar, так як в Linux, на відміну від Windows, даний тип архіву використовується рідко, і за замовчуванням можливість працювати з rar архівами в Linux відсутня. Але додати можливість працювати з rar в Linux ми, звичайно ж, можемо, нижче в статті я покажу, як додається даний функціонал в Linux Mint.

Створення архіву в Linux Mint

У Linux просунуті користувачі для створення архіву зазвичай використовують термінал, тобто командний рядок (в принципі, і для багатьох інших операцій), Проте початківцям користувачам даний спосіб буде трохи незручний і з першого погляду не зрозумілий. Але як Ви знаєте, Linux Mint – це система, яка орієнтована на звичайних користувачів, тому в ній за замовчуванням є стандартна програма з графічним інтерфейсом, яка вміє працювати з архівами, вона так і називається «Менеджер архівів». Запустити цю програму можна з меню Mint, наприклад, «Меню -> стандартні -> Менеджер архівів ».

Однак запускати менеджер архівів для створення або розпакування архівів у більшості випадків не потрібно, даний функціонал інтегрований в систему.

Примітка! Як приклад у статті використовується версія Linux Mint 19 MATE.

Простий спосіб створення архіву в Linux Mint

Архів у Linux Mint можна створити дуже легко, для цього необхідно всього лише натиснути правою кнопкою миші по файлу або папці, і натиснути пункт «Стиснути».

Потім за замовчуванням нам буде запропоновано створити архів .tar.gz (це найпоширеніший тип архіву в Linux). Але Ви можете змінити тип створюваного архіву, вказавши потрібний Вам тип у відповідному полі (випадаючий список), Наприклад, ZIP, 7z або будь-який інший з представленого переліку. Тут Ви також можете задати назву підсумкового архіву і папку розташування. Для початку процесу архівування потрібно натиснути кнопку «Створити».

У підсумку, в моєму випадку, в тій же папці створився файл-архів Test.tar.gz

Якщо Вам потрібно заархівувати декілька файлів, то Ви виділяєте їх все, і точно також викликаєте меню і натискаєте «Стиснути».

Створення архіву 7z за допомогою терміналу в Linux Mint

Як уже зазначалося, архіви в Linux можна створювати і за допомогою терміналу, давайте для прикладу створимо архів 7z, використовуючи термінал.

Даний тип архіву створюється утилітою з такою ж назвою 7z, для цього запускаємо термінал, наприклад, за допомогою ярлика на панелі або з меню Mint.

Потім, для того щоб створити архів Test.7z, який буде включати всі той же файл Test, необхідно виконати наступну інструкцію

7z a /home/user/Документи/Test.7z / home / user / Документи / Test

У даній інструкції спочатку йде назва утиліти, тобто 7z, потім команда a, яка говорить, що нам потрібно створити архів, потім ми вказуємо назву підсумкового архіву, включаючи шлях, де його зберегти. На закінчення ми вказуємо файл, який необхідно заархівувати, також включаючи шлях до цього файлу (я всюди вказав шлях до каталогу «Документи», який розташований в призначеній для користувача папці). Якщо все добре, то, коли утиліта завершить свою роботу, вона видасть повідомлення «Ок».

Щоб не вказувати шляхи до каталогів, можна відразу перейти в потрібний каталог командою cd. Наприклад, в моєму випадку команда виглядала б ось так:

cd / home / user / Документи /

А після переходу в контекст конкретного каталогу, при запуску утиліти 7z, можна вказувати тільки назви файлів, тобто без шляхів.

7z a Test.7z Test

У підсумку в папці, яку я вказав, створився архів Test.7z.

Розпакування архіву в Linux Mint

Для того щоб розпакувати архів в Linux Mint, можна використовувати:

  • Менеджер архівів (функціонал «Видобути»);
  • Контекстне меню, викликане кліком правої кнопки миші по архіву;
  • Термінал Linux.

Зараз давайте розглянемо кілька способів розпакування архівів в Linux Mint.

Простий спосіб розпакування архіву в Linux Mint

Найпростішим способом розпакування архіву в Linux Mint є використання функціоналу контекстного меню, викликаного клацанням правою кнопкою миші по архіву «Видобути сюди» або «Видобути в”, тим самим файли з архіву будуть вилучені в поточну папку або, відповідно, в ту папку, яку Ви вкажете.

Як розпакувати архів в Linux Mint за допомогою терміналу?

Якщо Ви захочете розпакувати архів в Linux за допомогою терміналу, то команди для розпакування будуть виглядати наступним чином

Переходимо в потрібний каталог

cd / home / user / Документи /

Розпакування 7z архіву програмою 7Zip

7z x Test.7z

Як бачите, для розпакування архіву утиліту 7z необхідно використовувати з командою x.

Як розпакувати архів RAR в Linux Mint?

Для того щоб мати можливість розпаковувати архіви rar в Linux Mint, необхідно встановити пакет p7zip-rar для додатка 7Zip, таким чином, додаткових програм, для розпакування rar архівів, встановлювати не потрібно, тобто потрібно тільки розширити функціонал 7Zip.

Щоб встановити пакет p7zip-rar, необхідно в терміналі Linux виконати наступну команду (буде потрібно ввести пароль адміністратора).

Команда для установки пакета p7zip-rar

sudo apt-get install p7zip-rar

Після установки цього пакета Ви зможете розпаковувати файли rar програмою 7Zip, менеджером архівів в графічному інтерфейсі, а також з контекстного меню «Видобути», тобто точно так же, як і інші типи архівів.

Ссылка на основную публикацию