Як скинути БІОС на заводські настройки: 3 способи відновлення вихідних параметрів

Любителі «покопатися» в настройках БІОСа іноді стикаються з таким ситуаціями, коли щось працює не так. Наприклад, якщо встановити некоректні параметри в налаштуваннях або ж неправильно оновити БІОС, то порушиться правильна робота комп’ютера. Це може проявлятися в нестабільній роботі системи або навіть повним її відмовою (комп’ютер просто не буде включатися). І скидання налаштувань в Біосе буде єдиним варіантом в даному випадку. А щоб скинути всі настройки BIOS до заводських параметрах, потрібно знати, як скинути BIOS.

Трохи про BIOS

Скинути настройки BIOS найчастіше необхідно після проведення невдалих експериментів по розгону комп’ютера

BIOS (Basic Input-Output System) – це базова система введення-виведення, а простіше кажучи, програма, яка зберігається в
мікросхемі ПЗУ (постійно запам’ятовує) і здійснює запуск і настроювання всього обладнання ще до завантаження операційної системи. БІОС розміщується на материнській платі і являє собою код, який відповідає за роботу всіх пристроїв в комп’ютері (або ноутбуці). Чим цей код краще, тим швидше буде працювати компьютер.Все базові параметри обладнання зберігаються саме тут. Хоча деякі параметри встановлюються в процесі установки операційної системи. При включенні комп’ютера BIOS протягом декількох секунд тестує всі пристрої на працездатність і, якщо все нормально, передає управління іншій програмі, яка вже робить завантаження операційної системи. У Біосе можна змінювати безліч налаштувань, в тому числі і розганяти процесор або відеокарту. Власне, невдалий розгін відеокарти або процесора і може виявитися тією самою причиною, по якій потрібно обнулити настройки BIOS.

Виклик BIOS здійснюється досить просто. Для цього потрібно буде перезавантажити комп’ютер (або включити, якщо він до цього був вимкнений), і як тільки з’являться перші написи, необхідно натиснути клавішу. Яку саме – залежить від моделі встановленої материнської плати. Найчастіше це кнопки «Del», «F2» або «F10». Дізнатися, який клавішею активується виклик BIOS, можна під час завантаження комп’ютера в нижній частині екрана (до завантаження ОС).

Як правило, виклик BIOS може знадобитися в разі установки (або перевстановлення) операційної системи (це одна з причин). Щоб правильно все встановити, необхідно повністю очистити жорсткий диск, а зробити це можна тільки через BIOS.

Навіщо скидати настройки BIOS?

Дуже рідко на платах можна зустріти клавішний перемикач для скидання БІОС на заводські настройки

Причин, через які доведеться скинути настройки BIOS, може бути багато. Наприклад, користувач занадто перестарався з налаштуванням продуктивності комп’ютера. А саме: розігнав процесор або відеокарту до критичних показників. З метою безпеки комп’ютер тепер не хоче включатися. Він повідомляє користувачеві про те, що температура пристрою занадто висока і вимикається. Звичайно, деякі моделі вміють автоматично відновлювати заводські налаштування, але це буває не завжди. Найчастіше користувачеві доводиться виконувати цю процедуру самостійно.

Ще одна причина, по якій доводиться замислюватися про скидання БІОС, невдале оновлення. Якщо помилково (або через незнання) було встановлено оновлення, яке не підходить під материнську плату або версію BIOS, то комп’ютер почне «лихоманити». Виправити цю ситуацію можна, тільки якщо скинути BIOS.

Досить поширеною причиною обнулення БІОСа також є скидання пароля. Тобто якщо при включенні комп’ютера система запитує пароль, а новоспечений власник комп’ютера його, природно, не знає, то й доводиться виконувати скидання налаштувань в Біосе.

Іншими причинами можуть бути:

  • комп’ютер не реагує на натискання кнопки живлення (не включається);
  • комп’ютер включається, але видає якісь звуки і не завантажує операційну систему;
  • комп’ютер постійно зависає, перезавантажується і т.д.

Як скинути настройки БІОСа?

Відновити настройки BIOS за замовчуванням можна 3 способами:

  • з меню BIOS;
  • за допомогою перемички;
  • за допомогою батарейки.

Власникам ноутбуків слід врахувати один факт: щоб обнулити БІОС останніми 2 способами, знадобиться розбирати ноутбук, тобто ви позбудетеся гарантії на нього (якщо вона ще діє). Для вирішення цієї проблеми краще звернутися до фахівців в сервісний центр.

Отже, спосіб перший – відновити настройки за замовчуванням з меню BIOS. Для початку потрібно зайти в БІОС. Зробити це можна за допомогою кнопок «Del», «F1», «F2», «F10» (залежить від моделі материнської плати). Якщо ви не можете зайти в БІОС через встановленого пароля або різних помилок, то цей варіант вам не підходить.

Скинути параметри БІОС на заводські настройки можна з меню виходу BIOS Setup – потрібний параметр зветься «Load Optimal Defaults»

Потім треба знайти опцію відновлення налаштувань за замовчуванням. Позиція і назва цієї опції можуть різнитися залежно від моделі материнської плати. Найчастіше цей пункт називається «Reset to Default», «Factory Default», «Setup Defaults» або на зразок того. Даний пункт може розташовуватися як в одній з вкладок, так і поруч з кнопками навігації. Необхідно вибрати цю опцію і підтвердити, що ви дійсно хочете скинути всі настройки за замовчуванням. Якщо з якоїсь причини у вас немає цього пункту (або ви його не знайшли), то можна скористатися іншим способом.

Після цього необхідно зберегти зміни. При виході з БІОСа система запитає, чи потрібно зберігати зміни. Після підтвердження комп’ютер перезавантажиться автоматично. Якщо вам треба буде встановити певні настройки, то потрібно ще раз зайти в BIOS, виконати всі необхідні зміни і знову перезавантажити комп’ютер.

Спосіб другий – скинути БІОС за допомогою перемички. Для початку необхідно вимкнути комп’ютер за допомогою відповідної кнопки в операційній системі. Потім потрібно знайти перемикач на задній панелі системного блоку (якщо він там є) і перемкнути його на позицію «О» (викл.). Якщо такого перемикача немає, то треба просто вимкнути комп’ютер з розетки.

Після цього необхідно відкрити корпус системного блоку. Мета – дістатися до материнської плати. Потрібно бути дуже обережним при роботі з компонентами комп’ютера, особливо треба уникати електростатичного розряду, оскільки він може пошкодити деякі деталі комп’ютера. Бажано заземлитися, а вже потім доторкатися до компонентів.

Далі необхідно знайти 3-контактний перемичку на материнській платі, зазвичай вона розташовується поруч з батарейкою CMOS. Перемичка буде встановлена ​​на 2 штирках (всього їх 3). Вона може бути позначена як CLR, Clear, Clear CMOS і т.д. Бажано перегорнути документацію до материнської плати, щоб було легше знайти перемичку.

Потім необхідно перемістити цю перемичку на 2 інших штирі. Наприклад, якщо вона знаходилася на 1-м і 2-м штирями, то тепер потрібно перемістити її на 2-й і 3-й. Щоб не пошкодити штирі, потрібно витягувати перемичку в вертикальному положенні.

Після цього необхідно натиснути і утримувати кнопку включення комп’ютера близько 10-15 секунд. Так як комп’ютер відключений, то нічого не повинно статися. Це дозволить розрядити залишилося напруга на конденсаторах і обнулить настройки БІОСа. Далі потрібно повернути перемичку в початкове положення, а потім закрити корпус системного блоку.

Тепер можна включити комп’ютер в розетку і натиснути на кнопку харчування. Якщо потрібно, то можна зайти в БІОС для зміни налаштувань.

І останній спосіб – відновлення налаштувань BIOS за замовчуванням за допомогою батарейки CMOS. Необхідно знову вимкнути комп’ютер, переключити перемикач на позицію «O» (викл.) І витягнути шнур з розетки. Потім потрібно відкрити корпус системного блоку, для роботи знадобиться доступ до материнської плати. Дістатися до батарейки на ноутбуці можна, відкривши панель на нижній частині ноутбука. Якщо такої панелі немає, то добиратися до батарейки доведеться за допомогою спеціальних інструментів.

Після цього необхідно витягнути батарейку. Вона може знаходитися в різних місцях (в залежності від материнської плати), але найчастіше розташовується поруч з входами PCI. Далі потрібно скинути БІОС, утримуючи кнопку живлення протягом 10-15 секунд. Потім треба встановити батарейку, закрити корпус і підключити комп’ютер до розетки.

Ось такими способами можна скинути BIOS. Якщо такі маніпуляції досить складні для вас, краще скористатися послугами сервісного центру.

Ссылка на основную публикацию