Як розширити екран на ноутбуці / комп’ютері (невидно дрібних деталей, тексту, цифр)

Питання від користувача

Добрий день.

Підкажіть, як можна зробити текст на екрані побільше (взагалі весь). А то дуже важко читати текст, невидно деякі елементи.

PS У браузері замучився жати Ctrl і крутити коліщатко (але тут хоч можна підрегулювати), а ось що робити в інших програмах …

Доброго дня!

Ну взагалі, найчастіше описана проблема зустрічається при неправильно виставленому дозволі екрану (або масштабування). Тоді багато елементів в Windows і програмах будуть дрібними і прочитати щось буде складно …

Однак, зроблю невелику ремарку: якщо ви використовуєте занадто стару програму, можливо, що вона не підтримує масштабування в Windows, тому, саме в ній елементи будуть завжди дрібними (в незалежності від ваших налаштувань ОС). Але це окремий випадок …

І так, перейдемо до точкової налаштування системи …

Як розширити екран (зробити елементи / текст крупніше)

Дозвіл і масштабування (в Windows)

Розмір елементів і взагалі “картинки” на екрані залежить від виставленого дозволу в налаштуваннях Windows (відеодрайверів). Відразу зазначу, що у кожного монітора своє “рідне” дозвіл, рекомендований виробником. При виставленні відмінного від рідного дозволу – можлива нечіткість зображення.

Розмір діагоналі в дюймах і дозвіл

Також зазначу, що монітори різної діагоналі можуть мати різний “рідне” дозвіл. Так багато невеликих сучасні ноутбуки з діагоналлю 13,3 (12) і великі монітори з 22 дюймовим екраном можуть мати один і той же дозвіл в 1920 на 1080 (HD, стандарт на сьогоднішній день). Зрозуміло, що якщо відкрити одну і ту ж картинку на цих двох моніторах – то на екрані з діагоналлю 13 дюймів – вона буде дуже дрібної (І тут вже без масштабування в 125-150% не обійтися!).

Де в Windows настройки дозволу і масштабування:

 1. натисніть поєднання клавіш Win + R (має з’явитися вікно “Виконати”);
 2. введіть команду desk.cpl і натисніть Enter;
 3. далі відкриються параметри дисплея: в кожної версії Windows вони можуть виглядати по-різному. Наприклад, як виглядає вікно налаштувань в Windows 10 представлено на скрині нижче.

  Windows 10 – настройка дисплея

   

 4. вам залишиться виставити дозвіл і підібрати збільшення (див. скрін вище). Робити це краще досвідченим шляхом конкретно під свій ПК / ноутбук (Зверніть увагу на “рекомендовані” параметри Windows – як правило, вони забезпечують найкращу якість картинки на екрані).

Крім параметрів Windows, можна скористатися відеодрайверів: в їх панелі управління, як правило, куди більше налаштувань і крім дозволу, можна буде точково налаштувати яскравість, контрастність, насиченість і т.д.

Примітка! Щоб відкрити настройки відеодрайверів – скористайтеся системному треї у правому кутку екрану (поруч з годинником). Як правило, якщо у вас встановлені відеодрайвера – там буде значок. Також можна просто натиснути правою кнопкою мишки по вільному місцю робочого столу – в меню має бути посилання на Intel | Nvidia | AMD.

Налаштування графіки Intel

Наприклад, в панелі управління Intel, для зміни дозволу і масштабування, необхідно відкрити розділ “Дисплей”. Зверніть увагу, що в меню зліва також доступні настройки кольоровості (Які в ряді випадків можуть чинити сильний вплив на чіткість і якість зображення).

Дисплей (графіка Intel)

В допомогу!

Якщо у вас немає посилання на панель управління відеодрайвером, то напевно у вас просто не оновлені драйвери. Найшвидший і простий спосіб знайти “рідні” драйвера для заліза і оновити їх, скористатися спец. утилітами: 

Чіткість і якість тексту / шрифтів

Що щодо тексту – то його важко читати не тільки в тих випадках коли він невеликий, але і коли не чіткий (До речі, багато хто не уявляє, що відображається текст на їх екрані – може бути ще чіткіше і легше для сприйняття). А між тим, в Windows є спец. інструмент для налаштування тексту – ClearType. За допомогою цієї функції можна налаштувати відображається текст максимально чітко, саме під ваш монітор і ваш зір.

Як це зробити:

 1. натиснути поєднання клавіш Win + R;
 2. в рядок “Відкрити” ввести команду cttune і натиснути Enter.
 3. далі запуститися майстер настройки чіткості тексту, і вам потрібно буде по черзі вказати самий чіткий фрагмент тексту (їх кілька). На основі цих даних Windows зробить відображення тексту якіснішим на вашому екрані.

  Виберіть самий чіткий текст, який відображається у вас на екрані

Якщо проблема в іграх (наприклад, розмиті шрифти)

1) Дозвіл

В налаштуваннях Windows ми задавали дозвіл робочого столу (провідника), але запускаються ігри можуть змінювати встановлений дозвіл на своє. Тому, рада №1 – зайдіть в налаштування гри, і подивіться встановлене дозвіл, бажано змінити його на оптимальне.

Ремарка! Правда, не кожна відеокарта здатна “потягнути” рекомендований дозвіл – гри дуже вимогливі до заліза, і щоб знизити навантаження, автоматично встановлюється нижче значення роздільної здатності. Рекомендую ознайомитися з рекомендованими настройками для Intel відеокарти в різних іграх: 

Налаштування графіки для WOW Legion (клікабельно)

2) Зверніть увагу на такі параметри, як: деталізація, режими згладжування, розмиття, дальність бачення

Нерідко, перераховані параметри безпосередньо впливають на плавність і чіткість зображення в іграх. Підібрати найоптимальніший варіант саме для вашого ПК / ноутбука, як правило, можна тільки експериментально, спробувавши різні варіанти.

Зазначу також, що при виставленні параметрів для більш якісної графіки, навантаження залізо ПК зростає, і може так стати, що гра почне гальмувати. Так, що в пошуку “балансу” якості картинки / продуктивності не завжди вдається досягти оптимального варіанту …

Налаштування відео в іграх

3) Зверніть увагу на відеодрайвер

Нерідко проблема в іграх спостерігається при використанні не оптимальною версії драйверів (думаю, що гравці з досвідом погодяться, що часом одна версія драйверів працює куди краща за іншу). Причому, визначити найбільш кращу версію без експериментів – практично нереально. Тому, порекомендую завантажити з офіційного сайту 2-3 версії драйверів і по черзі перевірити кожну з них (Кілька заморочене і довго, але воно того деколи варто).

В допомогу!

Про те, як правильно видалити і встановити новий відеодрайвер – 

Як вийти з положення: як зробити елементи крупніше

1) Екранна лупа

Цей інструмент є в спеціальних можливостях в панелі управління Windows.

Повна адреса: Панель управління \ Спеціальні можливості \ Центр спеціальних можливостей

Включити екранну лупу

Після її включення: ви зможете збільшувати масштаб певній галузі просто наведенням курсора (див. Приклад нижче). Таким способом цілком можна прочитати невеликий текст, розгледіти крихітну картинку або будь-який інший елемент.

Робота лупи – при наведенні – збільшуються елементи під курсором

2) “Гарячі клавіші”, що діють в більшості додатків

Як правило, в більшості програм діють гарячі клавіші для збільшення масштабу:

 1. Затиснути і натиснути або  – збільшення / зменшення картинки на екрані;
 2. Затиснути і покрутити коліщатко мишки – аналогічну дію;
 3. + Enter – повноекранний режим;
 4.  + – масштаб за замовчуванням.

3) Підключити зовнішній (інший) монітор

Якщо у вас ноутбук / комп’ютер з невеликим або не дуже якісним екраном, то, як варіант, завжди можна підключити екран більшого розміру (під деякі завдання можна навіть телевізор).

Ссылка на основную публикацию