Як розігнати процесор від Intel або AMD

Процесор – «мозок» комп’ютера і від того, наскільки швидко він буде працювати, залежить і швидкодія всієї системи. Якщо ви не можете дозволити собі купити потужний пристрій або ваше ще робоче, але слабенько «тягне», дізнайтеся, як розігнати процесор Intel або AMD. У більшості комп’ютерів встановлені процесори саме цих виробників.

Для чого потрібно розганяти процесор

Оверклокінг (розгін) допомагає поліпшити продуктивність системи за рахунок штучного збільшення тактової частоти і напруги. Це важливі параметри процесора і, чим вище показники, тим швидше відбувається обмін даними.

Чи безпечно це

Кожен користувач, який вирішив зробити розгін на ПК, повинен бути готовий до того, що елемент не витримає такого навантаження і вийде з ладу без можливості відновлення. Таке трапляється, і не тільки у недосвідчених оверклокерів. Успіх такої операції залежить від якості плати, від того, чи підтримує вона таку можливість і від акуратності самого майстра. Не варто намагатися вичавити максимум, спробуйте знайти золоту середину, коли і ефект буде помітний, і пристрій не постраждає.

А на ноутбуці краще розгін не робити – дорого, занадто ризиковано і безглуздо.

Прості способи розгону процесора

Тепер розберемо процедуру розгону процесора в Біосе.

 1. Увійдіть в BIOS (в момент завантаження – F1, .. або DEL залежності від виробника).
 2. Відкрийте вкладку Advanced (CPU Configuration або якось поіншому, все залежить від версії). Якщо у вас немає таких назв, шукайте на сторінці слова Overclock Tunner – ця функція і відповідає за розгін процесора.
 3. Заходьте в пункт для розгону. Якщо стан відзначено Auto, для доступу до ряду додаткових налаштувань в ручному режимі потрібно змінити на Manual.
 4. Після цього на вкладці повинен з’явитися новий пункт FSB Frequency, навпроти якого вказана діюча базова частота шини. Якщо її помножити на множник процесора, в результаті отримаємо повну частоту його роботи. Тепер постає питання: «Який показник краще збільшувати – частоту шини або множник?».

Якщо у процесора множник розблокований, краще скористатися другим варіантом. Так, як же дізнатися, чи є блок чи ні?

 1. Intel. Виходячи з того, що оверклокери «крадуть» гроші (користувач, заплативши за низькорівневий процесор, за допомогою розгону отримує більш потужний за ті ж гроші), компанія, випускаючи нове покоління pentium 4 в 2000-х роках, стала встановлювати таке блокування. А пізніше, втомившись боротися, випустила лінійку Extreme Edition з розблокованим множником, піднявши на такі процесори ціни.

Сьогодні, розігнати интеловский процесор можна, якщо у нього індекс «К» (позначений в назві), проте приріст частоти виходить не більше 10%. Лінійка i3 взагалі складно піддається розгону, а проводити оверклок з i5 недоцільно – топові моделі можна довести до рівня i7, але витрати на додаткове охолодження занадто великі.

 1. AMD. Компанія пішла тим же шляхом, запустивши розблоковані процесори лінійки Black Edition за завищеними цінами.

Великим попитом у оверклокерів користуються і плати Athlon 64 x2, які відносяться до бюджетного варіанту – ці 2-ядерні процесори добре піддаються розгону до рівня 4-х ядерного Phenom. І виробник, щоб не втрачати гроші, підняла на них вартість.

4-х ядерні Ryzen теж добре розганяються і, при ціні, що дорівнює вартості процесора i3, можуть досягти рівня i5.

Якщо у вас процесор має «FX» в назві, так само можете пробувати його розганяти.

Як зробити розгін правильно

Розганяючи процесор через біос, не поспішайте, краще витратити більше часу, ніж «спалити» мікросхему. Збільшуйте частоту поступово: спочатку додайте по 100-150 МГц, а до кінця – по 20-25. Після кожного кроку робіть стрес-тест (перевірену гру або спеціальну програму) і, якщо процесор в черговий раз дасть збій, зупиняйтеся на останньому вдалому показнику. І обов’язково контролюйте температуру процесора, тримайте її не вище 60 градусів.

Є ще один нюанс: розгін процесора зачіпає і показники пам’яті, вона теж починає збільшуватися. Може трапитися так, що пам’ять досягне своєї межі раніше, ніж процесор. Доведеться зупинити оверклокинг, не досягнувши бажаного результату. Для того, що б постаратися уникнути цього, перед початком розгону потрібно встановити показник швидкості пам’яті на найменше число.

Те ж відбувається і з іншими частотами, наприклад шин PCI, Serial ATA, PCI-E. У цьому випадку, щоб уникнути відмови, краще зафіксувати їх показники на рівні номінальних (в параметрі AGP / PCI Clock встановити значення 66 / 33МГц). Однак ранні чіпсети не вміють фіксувати частоти, тому такий фокус не пройде.

Як збільшити потужність процесора множником

В BIOS в пункті Overclock Settings, CPU Booster або з якимось іншим назвою (в залежності від фірми материнської плати) знайдіть розділ, який відповідає за зміну параметрів множника процесора: CPU Clock Ratio, CPU Multiplier, CPU Clock Multiplier, Multiplier Factor, Adjust CPU Ratio, і збільшіть його значення.

Піднявши показник на одиницю, ви збільшите частоту шини на 3,5 ГГц.

Ефективні програми для розгону процесорів Intel

Якщо у вас немає биоса або ви з ним «не дружить», скачайте сторонню утиліту, яка підходить для вашого процесора.

SetFSB

Встановивши цю програму, переконайтеся, що вона працює з вашої материнки – відкрийте файл setfsb.txt. і вивчіть список. Якщо ви спробуєте використовувати її на несумісною платі, ви ризикуєте її зіпсувати.

Запустивши програму, ви побачите вікно.

В поле для введення перепишіть його назва, так ви підтвердите, що ознайомилися з інструкцією. Хоча краще це дійсно зробити – в ній може бути важлива інформація, яка допоможе вам не зіпсувати свій комп’ютер.

Тепер вам потрібно ввести параметр Clock Generator свого чіпа. Для цього ви повинні його дізнатися – знайти на материнській платі чіп з назвою, що починається на ICS.

Наступний крок – зміна частоти:

 • розблокуйте повзунки, натиснувши на Get FSB;
 • продовжуючи натискати кнопку, не поспішаючи зсувайте повзунок вправо до потрібного показника.

CPUFSB

Програма також проста в управлінні. Тим, хто не сильний в англійському, простіше працювати з русифікованої утилітою CPUFSB:

 • вкажіть дані про материнке і типі клокера (Clock Generator);
 • натисніть на кнопку «отримати частоту» (get frequency);
 • зрушуючи повзунок, встановіть бажаний межа;
 • збережіть параметри через «встановити частоту» (set frequency).

SoftFSB

 • заповніть розділ FSB Select: пропишіть модель плати і генератора;
 • переходите в GET FSB і приступайте до розгону, рухаючи бігунок; на цьому етапі потрібно запустити програму для контролю температури;
 • збережіть бажаний результат натисканням на SET FSB.

висновок

Розгін процесора справа не складна, але потрібно зважити всі плюси і мінуси такої процедури. Не забувайте, що підвищення продуктивність в такий спосіб тягне за собою більше виділення тепла і споживання електроенергії, посилення шуму і прискорений знос елементів.

Ссылка на основную публикацию